stojnice, belvedere Svet24.si

Foto: Prodajalci okupirali istrske ceste, stojnice...

mladič srne trava Svet24.si

Foto: Za varnost živali na travinju je mogoče ...

1701200126-dsc6052-01-1701200060836 Necenzurirano

Konflikt interesov? Nov zakon po željah glavnega ...

peter gregorcic sr Reporter.si

Peter Gregorčič igra Janševo igro: glavni cilj ...

hezonja Ekipa24.si

Sramoten izpad! Hrvaški reprezentant in član ...

Poleg britanskega škandala, Rebel razkriva tudi druga sporna povabila, vključno z 2-milijonsko ponud Odkrito.si

Kraljeva družina - Orgije in droga na zasebnih ...

jankovic hokej Ekipa24.si

Velike spremembe v zmajevem gnezdu! Novo ime ...

Naročilo knjige OZADJE REPORTERJA IN MAGA
Slovenija

Cerar sesul Zorčiča: Še pred slabim letom je vneto podpiral Janševo koalicijo, nato pa je iz nje izstopil samo z eno nogo

Deli na:
Cerar sesul Zorčiča: Še pred slabim letom je vneto podpiral Janševo koalicijo, nato pa je iz nje izstopil samo z eno nogo

Miro Cerar in Igor Zorčič - Foto: Primož Lavre

O dediščini svoje nekdanje stranke je za Reporter spregovoril Miro Cerar, ki je razložil, zakaj ne zaupa niti poslancem, ki so prestopili v druge stranke oziroma ustanavljajo novo.

Dokler sem SMC vodil jaz, je bila to socialno-liberalna stranka z jasnim programom, cilji in prepoznavnim načinom delovanja. V času, ko smo vodili vlado, smo Slovenijo popeljali iz krize, stabilizirali politični prostor in se držali zavez, ki smo jih dali ljudem. Seveda pa v enem mandatu ni bilo mogoče narediti vsega, kar smo si zastavili. Tudi po volitvah 2018 smo se kot relativno močna parlamentarna stranka držali predvolilnih obljub, tudi te, da se ne bomo povezovali z SDS, če ne bo bistveno spremenila svojega političnega delovanja. Zato smo vstopili v levosredinsko koalicijo, v kateri smo bili pomemben del vlade.

Ko pa je na čelo stranke prišel Zdravko Počivalšek, sta se novo vodstvo stranke in poslanska skupina odrekla tej zavezi ter se povezala v sedanjo koalicijo. Takrat sem iz stranke izstopil, saj sem videl, da so osebni interesi novega vodstva in poslancev prevladali nad skupnimi vrednotami in cilji stranke.

V tem prvem obdobju po odmiku od tega, kar je dotlej SMC bila, se je dediščina stranke pokazala kot prevlada konformizma nad načelnostjo in zvestobo lastnemu programu. Stranka je še vedno ohranjala isto ime, vsebinsko pa je skoraj v celoti izgubila prejšnjo socialno-liberalno identiteto, saj se je povsem prilagodila oziroma podredila politiki in načinu delovanja največje stranke v sedanji koaliciji.

Še pred slabim letom sta vodstvo stranke in poslanska skupina pri glasovanju državnega zbora o nezaupnici vladi javno podprla sedanjo koalicijo. Več mesecev kasneje je prišlo do razkola v poslanski skupini in nekaj poslancev je iz nje izstopilo, seveda prepozno, da bi lahko karkoli bistvenega spremenili., Ko se je SMC preoblikovala v stranko Konkretno, je dokončno pripoznala svoj pravi politični značaj.



Osebno bi poudaril, da od marca 2020, ko sem izstopil iz stranke, torej od nastanka sedanje vladne koalicije, ne prepoznam več nobene kontinuitete med tisto SMC, ki sem jo vodil, in dosedanjo. Zavajajoče je bilo, da so sploh ohranili podobo in ime SMC, da so tako parazitirali na vrednotah iz prejšnjega obdobja, ki jim sami niso sledili. Že bistveno prej bi se morali poimenovati drugače, ustrezno svojemu novemu delovanju, tako pa so ime SMC tudi dodobra umazali.

Zdaj ti isti ljudje prestopajo v druge stranke, ustanavljajo nove ali pa ostajajo kot stranka Konkretno v sedanji koaliciji. Volivci bodo morali presoditi, koliko lahko ta strankarska imena zabrišejo vrednote, cilje in način delovanja, ki so ga ti posamezniki demonstrirali v zadnjem obdobju, in koliko so ti ljudje resnično sposobni preobrata v smereh, ki jih napovedujejo.

To velja tudi za stranko, ki jo ustanavlja predsednik državnega zbora. Nekdo, ki je še pred slabim letom vneto podpiral to koalicijo, nato pa je iz nje izstopil samo z eno nogo, z drugo pa je še vedno v oblastnem položaju, je dovolj na vidiku javnosti, da bi lahko ugotovila, kako ovrednotiti takšno politično držo. Če je prišlo do njegove transformacije, je neobičajno, da je formalno še vedno del oblastne strukture, ki ji nasprotuje.

Treba bo tudi videti, kdo vse bodo drugi člani nastajajoče stranke. Zelo pomembno bo, kakšno vlogo bodo imeli v njej tisti, ki so z raznimi manevri prekrmarili ta mandat v parlamentu, ter drugi, ki se bodo temu priključili. Osebno težko zaupam ljudem, ki se vsako leto obrnejo na drugo stran. Končna presoja pa je seveda v rokah volivcev.