Nova muzejska pot po palači Belgramoni Tacco

Na osnovi sodobnih muzeoloških smernic, v želji po večji vsebinski dostopnosti muzejskih vsebin in upoštevajoč mnenja obiskovalcev smo se lotili projekta Muzejska pot po stalnih razstavah v palači Belgramoni Tacco. Projekt je zajemal dopolnitev stalnih razstav z uvodnimi besedili, didaktičnimi kotički ter prevetritev in poenotenje podnapisov in drugih vsebinskih besedil po muzeju.

Stoječi totem, ki označuje Lapidarij v vrtovih palače. Foto: Maša Saccara
Stoječi totem, ki označuje Lapidarij v vrtovih palače. Foto: Maša Saccara

Stalne razstave so v Pokrajinskem muzeju Koper nastajale postopoma skozi daljše časovno obdobje vsled razvoja samega muzeja in seveda finančnih zmožnosti. Danes so v palači Belgramoni Tacco predstavljene tri muzejske zbirke: arheološka, umetnostno zgodovinska, kulturno zgodovinska, na 12 razstavah, ki so naslovljene: Prazgodovina - Skozi spiralo časa, Zgodnjerimska doba - Od amfore do žare, Antični lapidarij - V kamen vklesan spomin, Poznorimska doba in zgodnji srednji vek - V znamenju križa, Srednjeveški lapidarij, Stopnišče in portreti družine Tarsia, Renesansa renesanse, Glavna dvorana - Piano nobile, Umetnost beneškega kulturnega kroga, Poznogotska umetnost in glagolska kultura na podeželju, Med Serenissimo, Napoleonom in Habsburžani, Palačna knjižnica, Beneški družinski salon, Orožarna, Glasbena zbirka - Musica Aeterna est, Srce Kopra, Lapidarij v vrtovih palače.

Avtorji stalnih razstav so različni kustosi, ki so razstave postavljali/snovali v različnih obdobjih, kar se kaže v njihovem oblikovanju in izvedbi. Z izboljšanjem dostopnosti muzeja in vse večjim obiskom se je pokazalo, da je za obiskovalce ključnega pomena jasna muzejska pot z usmeritvami in poenotenimi uvodnimi teksti ter podnapisi.

V letu 2023 so kustodinje Brigita Jenko, Špela Prunk, dr. Meliha Fajić in Tjaša Miklavčič pod vodstvom dr. Maše Saccara pripravile novo muzejsko pot po stalnih razstavah v palači Belgramoni Tacco, ki jo je oblikovala oblikovalka Barbara Kogoj. Posamične aktivnosti za izboljšanje dostopnosti in poenotenje muzejskih razstav so bile izvedene že v preteklosti. Pri tem gre izpostaviti leta 2020 izdan Muzejski vodnik po stalnih razstavah v treh jezikih, virtualni muzej (https://virtual.pokrajinskimuzejkoper.si/), realiziran v okviru evropskega projekta Open museums ter avdio vodič, dostopen preko QR kod, ki jih obiskovalec najde na razstavah.

Vabilo k aktivnemu raziskovanju vsebin

Muzejska pot je celostno zasnovana tako, da obiskovalca smiselno popelje po razstavah od trenutka, ko vstopi v muzej. Obiskovalec svoj obisk prične z nakupom vstopnice, ob kateri dobi še zloženko z osnovnimi informacijami o vseh muzejskih enotah (poleg muzejske palače še etnološka zbirka na Gramscijevem trgu, grad Prem in Arheološki park Kašler) ter prerez palače z načrtom prostorov in poimenovanjem razstav. Zloženka služi kot pripomoček pri orientaciji in načrtovanju ogleda, predvidena smer ogleda muzeja pa je prikazana tudi na uvodnem totemu v recepciji. Prostori v palači so fizično označeni z zaporedno številko muzejske poti. Prerezi nadstropij s poudarjenim prostorom, v katerem se nahajamo, so natisnjeni tudi na uvodnih totemih.

Na takšen način smo želeli obiskovalcu kar najbolj olajšati obisk muzeja. Na uvodnih totemih si lahko preberemo osnovne informacije o vsebini razstave z izpostavljenimi predmeti. Za zagotavljanje večje dostopnosti so vsa besedila zapisana v slovenščini, italijanščini in angleščini. Dodatne vsebine pa so dostopne na QR kodah. Uvodni totemi vsebujejo tudi žepek z didaktičnimi vsebinami - nalogami, ki obiskovalce povabijo k aktivnemu raziskovanju vsebin. Posebno skrb smo namenili barvam totemov, ki se povezujejo z barvami posameznih zbirk v Muzejskem vodniku.

Prenovljeni in poenoteni so tudi vsi podnapisi k predmetom, ki so tako bolje berljivi, z jasnimi, izčiščenimi informacijami. Dodatne vsebine izbranih predmetov so predstavljene v obliki avdio vodiča na QR kodah.

Čemu muzejska pot po palači Belgramoni Tacco?

Obiskovalec se mora v muzeju predvsem dobro počutiti. Tako je vzpostavljeno zaupanje in želja po raziskovanju. Na dobro počutje vpliva večje število dejavnikov, ki jih običajno ne znamo ubesediti, pa vendarle takoj občutimo, ko vstopimo v nov prostor, ali nam je prijetno ali neprijetno, si želimo ostati dlje ali bi raje čim prej odšli. Na dobro počutje obiskovalca tako poleg povsem fizičnih dejavnikov, kot so primerna svetloba, temperatura, zvok, vonj, vpliva na prvem mestu komunikacija. Muzejska pot predstavlja osnovno komunikacijo z obiskovalcem, ki ga jasno usmerja po vnaprej začrtanih korakih in vodi po “labirintu” raznolikih in bogatih muzejskih razstav ter razvejani palači. Po drugi strani pa ponuja kratko interpretacijo posamezne stalne razstave z izpostavitvijo najpomembnejših ali najbolj zanimivih predmetov, še preden se potopimo v podrobnejši ogled. Avdio vodič z dodatnimi vsebinami tako na totemih kot ob izbranih predmetih predstavlja poglobitev raziskovanja muzeja.

Vabljeni k obisku in raziskovanju našega - vašega muzeja!

Maša Saccara, Pokrajinski muzej Koper


Najbolj brano