Učilnice se bodo spet napolnile v petek. Foto: MMC RTV SLO/Blaž Plut
Učilnice se bodo spet napolnile v petek. Foto: MMC RTV SLO/Blaž Plut

Kot je v poslanici učencem, dijakom, zaposlenim v vzgoji in izobraževanju ter staršem dan pred začetkom novega šolskega leta zapisal minister Darjo Felda, je prepričan, da v novo šolsko leto v veliki večini vstopamo z veseljem in nepogrešljivim vznemirjenjem, ki se v nas prebuja v zadnjih dneh pred začetkom pouka.

Darjo Felda. Foto: BoBo
Darjo Felda. Foto: BoBo

Spomnil pa je, da letošnjega poletja "žal ni zaznamovala samo brezskrbnost, kot bi si želeli, saj smo se soočali s hudimi vremenskimi pojavi, ki ponekod niso prizanesli niti vrtcem in šolam". "Zahvaljujem se vsem zaposlenim v vzgojno-izobraževalnih zavodih, ki ste pokazali predanost svojim zavodom in takoj priskočili na pomoč s svojim delom, donacijami oziroma ste šolske prostore odstopili intervencijskim službam in prostovoljcem na terenu," je zapisal.

Vesel je, da se bo šolsko leto v vseh slovenskih šolah kljub vsemu lahko začelo 1. septembra, četudi v nekaterih posameznih primerih z nekajdnevnimi prilagoditvami v obliki dejavnosti oziroma v nadomestnih prostorih, ki so jih zagotovile matične občine. "S tem niste pokazali zgolj zavezanosti svojemu poklicu, temveč ste otrokom in mladim z zgledom podarili pomembno življenjsko popotnico, nauk oziroma primer, kaj pomeni delovati kot odgovoren, človekoljuben državljan," meni.

V šolske klopi bo letos po njegovih besedah sedlo 20.716 prvošolcev "in ti se nemara najbolj veselijo vznemirljivega novega poglavja v življenju". Želi jim, da bi čim dlje ohranili dragoceno otroško radovednost, ki je "osnova za veselje do usvajanja znanja, ne samo v šoli, pač pa skozi celo življenje".

Vsem učencem in dijakom želim, da k šolskemu delu pristopite z marljivostjo. Vedite, da so majhni koraki in vztrajnost pri premagovanju vsakodnevnih izzivov tisto, kar nas nazadnje pripelje do velikih rezultatov in velikih idej, tudi takšnih, ki spreminjajo svet. Vem, izzive včasih doživljate kot tegobe, pretežke in obenem nepomembne, a verjemite mi, da se bo nekoč obrestovalo, če se boste z njimi soočali dosledno in sproti.

Minister Felda

Vsem učencem in dijakom pa želi, da k šolskemu delu pristopijo z marljivostjo. "Vedite, da so majhni koraki in vztrajnost pri premagovanju vsakodnevnih izzivov tisto, kar nas nazadnje pripelje do velikih rezultatov in velikih idej, tudi takšnih, ki spreminjajo svet. Vem, izzive včasih doživljate kot tegobe, pretežke in obenem nepomembne, a verjemite mi, da se bo nekoč obrestovalo, če se boste z njimi soočali dosledno in sproti," je pozval.

Enako je zaželel tudi vsem zaposlenim v vzgoji in izobraževanju. "Verjamem, da boste tudi v letošnjem šolskem letu nepogrešljivi ne le kot strokovni posredniki znanja, ampak tudi v vlogi tistih, ki vzgajajo in mlade generacije navdihujejo s svojo srčnostjo in pokončno držo pri vsem, kar počnejo," je navedel.

Staršem in drugim državljanom pa je zapisal, da ponovno upa, da bodo upravičili njihovo zaupanje v svoje pedagoško delo in sistem, ki se ga ves čas trudijo izboljševati po najboljših močeh.

Obenem je poudaril še odgovornost vseh, da "v šoli, na poti, pa tudi doma soustvarjamo in ohranjamo spodbudno ter varno učno okolje". "Prepričan sem, da bo vsak od nas prispeval svoj delež na poti do skupnega cilja, da naši otroci in mladostniki nekoč postanejo razumski, razmišljujoči in sočutni odrasli državljani," je še dodal.

Video: Posnetek ministrove poslanice

Predsednica DZ-ja: Opravljajte domače naloge

Urška Klakočar Zupančič. Foto: BoBo
Urška Klakočar Zupančič. Foto: BoBo

Predsednica državnega zbora Urška Klakočar Zupančič verjame, da osnovnošolci, dijaki, starši in učitelji stopajo novemu šolskemu letu naproti vsi polni radovednosti in v pričakovanju novih izzivov.

"Že od nekdaj velja rek, da človek velja toliko, kolikor zna. Znanje in izkušnje, ki si jih boste pridobili tekom izobraževanja, imajo v nadaljnjem življenju izjemno veljavo. Vsak dan v šoli je nova priložnost za učenje nečesa zanimivega in pomembnega. Naj vam osvojeno znanje, pridobljene izkušnje in veščine služijo pri uresničevanju sebe in svojih ciljev. Ne bo vedno lahko, zato bodite zvedavi, redno sodelujte pri pouku in delajte domače naloge. Postavljajte veliko vprašanj, saj je prav učenje proces odkrivanja in razumevanja," je zapisala.

Med ujmami na začetku meseca je bilo poškodovanih 19 osnovnih šol, na začetku tedna pa še šola v Šmarjah pri Kopru. Ponekod bo pouk prilagojen ali izvajan v nadomestnih prostorih, je poročala TV Slovenija.

Obenem morajo mladi po njenih besedah vedeti, da jih bodo starši in učitelji zmeraj podpirali na njihovi poti. "Zato ne oklevajte poiskati njihove pomoči, ko se znajdete pred izzivi," je pozvala.
Obenem je posvarila pred socialnimi mediji, na katerih se po njenih besedah "prikazuje svet, ki postavlja v ospredje neresnične norme in izničuje osebno veljavo". "Prav tako ne more všečkanje na družabnih omrežjih nadomestiti prebrane knjige ali dobrega pogovora, kakor tudi ne druženja s prijatelji oziroma starši," je pojasnila.

Vsem učiteljem, strokovnim sodelavcem in staršem je zaželela novih moči in obilo delovnega zagona. "Naj to šolsko leto v ospredje postavi razum, znanje in pravičnost," je zapisala.
Šolam na poplavljenih območjih pa želi, da jih v celoti sanirajo in da pouk čim prej steče po stalnicah.

"Vsem skupaj, še posebej prvošolčkom, želim pogumen začetek šolskega leta, da bi vas znanost nagovorila, umetnost navdihovala, šport sprostil in da boste s svojim védenjem in vedênjem svetli vzor drug drugemu," je zaključila.

Začelo se bo novo šolsko leto

NIJZ: Priložnost za krepitev zdravih navad

Foto: BoBo
Foto: BoBo

Na Nacionalnem institutu za javno zdravje (NIJZ) so začetek šolskega leta prikazali kot priložnost, da starši skupaj z otroki na novo začrtajo ali vpeljejo novosti v dnevno rutino in krepijo navade za krepitev zdravja in dobro počutje.

Lahko si zadamo cilj, da se vsi družinski člani zberejo ob enem obroku dnevno ter s tem ustvarijo čas in prostor za pogovor. Skupni obroki pripomorejo ne le k zdravemu prehranjevanju, ampak tudi krepijo povezanost vseh družinskih članov, so pojasnili.

V dnevno rutino lahko po njihovih navedbah uvedemo tudi denimo sprehod ali kot družina izberemo obliko gibanja, s katero se strinjajo vsi družinski člani. Gibanje nudi priložnost za razbremenitev od vsakodnevnih stresov in skrbi ter kakovostno preživljanje prostega časa.

Uredimo lahko spalne navade. Zadostna količina in pravilna higiena spanja bosta šolarjem omogočili utrjevanje spomina, učenje različnih spretnosti in olajšala spoprijemanje s stresorji. Spijo naj vsaj devet ur, zaspijo in vstajajo pa naj ob isti uri, svetujejo na NIJZ-ju. Obenem pozivajo, da z zgledom spodbujamo otroke in mladostnike, da vsaj dve uri pred spanjem namesto po zaslonu posežejo po knjigi ali pa čas preživimo skupaj ob družabni igri.

Pomoč Karitas socialno ogroženim šolarjem in dijakom

V letošnjem poletju so do konca avgusta škofijske Karitas v Ljubljani, Mariboru, Kopru, Celju, Murski Soboti in Novemu mestu pomagale 11.262 socialno ogroženim šolarjem, osnovnošolcem in dijakom iz 6.087 družin. Skupaj je pred začetkom šolskega leta vrednost pomoči na škofijskih Karitas v obliki paketov šolskih potrebščin ter bonov in naročilnic, predvsem za nakup delovnih zvezkov, znašala 458.862 evrov.

Starše pozivajo tudi, naj bodo otrokom zgled z nekajenjem in odgovornim odnosom do pitja alkohola, zdravim prehranjevanjem, rednim gibanjem, higieno, pa tudi življenjskimi veščinami in odnosom do življenja. Starši so namreč zgled otrokom v smislu zdravega življenjskega sloga, pomembno vlogo igrajo tudi njihova stališča do zdravja in do različnih vidikov tega.

"Vodilo naj bodo druženje, dobri odnosi in dobra volja," so pozvali na NIJZ-ju. Ob tem so poudarili tudi pomen pogovora z otrokom o tem, kaj doživlja, kako se počuti v šoli, kdo je njegov prijatelj, kaj počne na poti v šolo, saj je to ključno za dober odnos z otrokom. "Omogoči nam, da ohranimo z otrokom stik od najnežnejših obdobij pa vse do problematičnih najstniških let," so pojasnili.

V Trebnjem reorganizacija pouka

V občini Trebnje so letos končali obnovo in razširitev podružnične osnovne šole v Dolenjski Nemški vasi. Ker je ta po novem precej večja, bodo vanjo z novim šolskim letom preselili tudi osem oddelkov matične Osnovne šole Trebnje. V prejšnjem šolskem letu so imeli na podružnični osnovni šoli v Dolenji Nemški vasi pet oddelkov učencev od prvega do petega razreda. Po prenovi in razširitvi pa je v šoli na voljo 15 učilnic, od tega dve specialni. Zato bodo v novem šolskemu letu v podružnično šolo dodatno preselili osem oddelkov prvega in drugega razreda matične Osnovne šole Trebnje. Šola bo imela tako namesto 100 po novem 300 otrok.

Prostorska stiska v Osnovni šoli Trebnje