Foto: BoBo
Foto: BoBo

Iz Agencije za zavarovalni nadzor (AZN) so sporočili, da se je strokovni svet AZN-ja na ustanovni seji sestal v ponedeljek. Upravi Vzajemne je naložil, naj mu do prihodnje seje predloži načrte prestrukturiranja družbe, ki sledijo ukinitvi dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja. Upravi je naložil še predložitev ocene poslovanja v prihodnjih petih letih in podatkov o škodah iz dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja od julija do decembra 2023.

Strokovni svet AZN-ja je ob tem za predsednika nadzornega sveta Vzajemne imenoval direktorja in predsednika strokovnega sveta AZN-ja Gorazda Čibeja, za njegovo namestnico pa Mojco Majič. Nadzorni svet je imenoval nato člane svoje revizijske komisije. Ob tem so v AZN-ju zagotovili, da bodo redno spremljali in nadzorovali poslovanje Vzajemne, ter da bodo svoje naloge pristojnosti izvajali v korist družbe, njenih zaposlenih in prihodnjih delničarjev.

Dopolnilno zdravstveno zavarovanje je z letom 2024 nadomestil novi obvezni zdravstveni prispevek. Ob tem se mora zavarovalnica Vzajemna, ki je 93 odstotkov prometa ustvarila iz naslova dopolnilnega zavarovanja, v skladu z zakonom o njenem statusnem preoblikovanju preoblikovati v delniško družbo. Po tem zakonu je z letošnjim letom prenehal mandat skupščine in članom nadzornega sveta Vzajemne, družba pa je prešla pod pristojnost strokovnega sveta AZN-ja.

Ker se Vzajemna z rešitvami zakona o statusnem preoblikovanju zavarovalnice ne strinja, je konec lanskega leta na ustavno sodišče vložila pobudo za presojo njegove ustavnosti ter predlog za začasno zadržanje izvajanja zakona z določitvijo načina izvršitve. V Vzajemni so prepričani, da zakon protiustavno posega v lastninsko pravico članic in članov Vzajemne ter v svobodno gospodarsko pobudo same družbe.

Vlada proti začasnemu zadržanju zakona o preoblikovanju Vzajemne

Vlada se je na seji odbora za gospodarstvo sicer izrekla proti predlogu za začasno zadržanje izvrševanja delov zakona o statusnem preoblikovanju zdravstvene zavarovalnice Vzajemna v delniško družbo. Ustavnemu sodišču predlaga, naj predlog primarno zavrže zaradi pomanjkanja pravnega interesa, podredno pa zavrne kot neutemeljenega.

Pobudo za presojo ustavnosti več določb zakona ter predlog za začasno zadržanje izvajanja je konec lanskega leta vložila Vzajemna, ker se z njihovimi rešitvami ne strinja. V zdravstveni zavarovalnici so prepričani, da zakon protiustavno posega v lastninsko pravico članov Vzajemne ter v svobodno gospodarsko pobudo same družbe.

Vlada medtem meni, da v predlogu Vzajemne ni izkazan obstoj težko popravljivih škodljivih posledic, s katerimi bi bilo utemeljeno začasno zadržanje izvrševanja izpodbijanih členov zakona.