Foto: Dejan Bacicchi
Foto: Dejan Bacicchi

V dim je odeto tudi Slovensko primorje. V Kopru je vidljivost zmanjšana na približno kilometer. Vonj po dimu je močen, pri nekaj ljudeh se je pojavilo draženje oči in dihal. Zato tudi na tem območju veljajo priporočila Nacionalnega inštituta za javno zdravje, naj se ljudje zadržujejo v zaprtih prostorih, v primeru zdravstvenih težav pa se posvetujejo z zdravnikom.

Sorodna novica Trenutno aktivni trije večji in več manjših požarov, ponoči na delu 500 gasilcev

"Nisem verjel, da je dim s Krasa, sem mislil, da gori kje v bližini," je za Radio Slovenija dejal neki Koprčan. Njegova someščanka je dodala: "Ob treh sem vstala in šla okoli hiše pogledat, ali gori. Šele potem sem videla, da prihaja dim od drugje."

"Tam, kjer se čuti, da je dim v ozračju, se ni pametno predolgo zadrževati na prostem. Res pa je, da je v vročini bolje biti kolikor toliko v zavetju zaprtih prostorov. Onesnaženje zraka s prašnimi delci je najbolj kritično nekaj kilometrov v okolici požara," je dejal Brane Gregorčič z Agencije RS za okolje.

Gasilska brigada Koper je zjutraj dobila precej klicev občanov z vprašanjem, ali gori tudi v Istri. Razen manjših požarov ob progi pod vasjo Loka in na Seči tam ponoči niso gasili. Dim, ki ga zaznavajo, je k morju prineslo s Krasa, je poročal Radio Slovenija.

NIJZ: V primeru dima naj se ljudje zadržujejo v zaprtih prostorih

Dim v Posočju, slikano iz vasi Vrsno pri Kobaridu.
Dim v Posočju, slikano iz vasi Vrsno pri Kobaridu. "Tudi voha se ga," sporoča avtor. Foto: Emil Šturm

Na koprski enoti Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) so se odzvali na težave, ki jih v širši okolici povzroča dim s Krasa. Agnes Šömen Joksić z NIJZ-ja je povedala, da so na strani NIJZ-ja zapisana splošna navodila, kako ravnati, ne samo ob požaru, ampak kadar koli ob povečani koncentraciji delcev. "Samozaščitno ravnanje pomeni, da se v takih okoliščinah zadržujemo v notranjosti prostorov. Zlasti to velja za ranljive skupine, kot so otroci, starejši, bolniki in nosečnice," je povzela. Posebej je izpostavila bolnike s kroničnimi boleznimi srca in ožilja oziroma dihal ter sladkorne bolnike.

Danes se je med ljudmi in v medijih veliko govorilo o podatkih Arsa o onesnaženosti zraka. Predstavnica NIJZ-ja je dejala, da podatek o povprečni urni koncentraciji delcev v zraku nima pomena in da so bistvenejše povprečne dnevne vrednosti. Prave podatke za danes bomo imeli v petek, je napovedala.

"Bolj problematično je, če je koncentracija dalj časa povišana in smo ji ves čas izpostavljeni. To ne pomeni samo en dan, ampak več tednov, mesecev ali let. Potem se šele lahko pogovarjamo o dolgoročnih učinkih na zdravje. So tudi kratkoročni učinki, ampak so pri vseh snoveh, ki jih vdihujemo, od kajenja naprej," je poudarila.

Danes je na Obali napovedanih več prireditev z množično udeležbo. Odločitve o teh še ni. NIJZ se posvetuje z Upravo RS za zaščito in reševanje. "Vse je odvisno od nadaljnjega razvoja dogodkov," je povedala Šömen Joksić.

Poleg delcev je na Primorskem v zraku tudi veliko ozona. Mejna vrednost je bila presežena ob 12. uri v Kopru in ob 15. uri na Otlici v Trnovskem gozdu, so sporočili z Arsa.

Poudarili so, da ozon v visokih koncentracijah draži sluznico in dihala. Zato na Arsu priporočajo ljudem s kroničnimi boleznimi dihal in krvnega obtoka, da v tem času ostanejo v zaprtih prostorih, kjer je raven ozona nižja. Tudi zdravim ljudem priporočajo, da se takrat izogibajo naporom.

Koncentracija ozona se lahko spreminja iz ure v uro, zato na Arsu svetujejo ljudem, naj spremljajo podatke na njihovi spletni strani.

Koper poln dima