Hirstove pike s svojo uniformnostjo in repetitivnostjo nekatere kritike navdušijo, druge razkačijo. Likovni kritik Adrian Searle jih je nekoč opisal kot
Hirstove pike s svojo uniformnostjo in repetitivnostjo nekatere kritike navdušijo, druge razkačijo. Likovni kritik Adrian Searle jih je nekoč opisal kot "nezadovoljujoče, enako kot cigarete – človeka pomirijo, a tudi zasvojijo". Foto: EPA

Leta 2016 je ustvaril 10.000 pikčastih slik, ki so bile pozneje povezane z NFT-ji in prodane po 2000 dolarjev. Kupci so imeli možnost obdržati NFT-je ali jih zamenjati za fizično umetniško delo. "Zbiratelj ne more obdržati obojega. Ta menjava je enosmeren postopek, zato izbirajte previdno," so sporočili kupcem.

Sorodna novica Nova epidemija pik Damiena Hirsta

Štiriindvajset ur pred rokom (v sredo ob 15. uri) se je 4180 ljudi odločilo zamenjati svoje NFT-je za fizično umetniško delo, 5820 pa se jih je odločilo obdržati NFT-je, poroča Heni, tehnološko podjetje, ki se osredotoča na umetniški trg.

Alternativno različico naj bi uničili, fizična umetniška dela pa bodo od 9. septembra vsak dan gorela v Newport Street Galleryju, poroča The Guardian.

Z lastno galerijo je Hirst uresničil svojo dolgoletno željo po razstavljanju del iz svoje zbirke. Ta obsega več kot 3000 umetniških del, med njimi dela Jeffa Koonsa, Pabla Picassa, Francisa Bacona in Banskyja. Galerijo so uredili v londonskih skladiščih na ulici Newport, kjer je imel Hirst enega izmed studiev. Na 3500 kvadratnih metrov se razteza šest zračnih galerijskih prostorov. Poleg razstavišč obsega še trgovino, restavracijo in pisarniške prostore.

Nezamenljivi žetoni, skrajšano v NFT, so elektronski identifikatorji, ki potrjujejo, da je digitalni zbirateljski material pristen, kar potrjuje digitalna baza, poimenovana blockchain ali tehnologija veriženja podatkov. Uporabljajo jih kot dokaz, da je predmet pristen in enkraten. Tako rešujejo težavo, ki je osrednjega pomena za digitalne zbirateljske predmete: kako imeti lastništvo nad nečim, kar je mogoče enostavno in neskončno podvajati.

Damien Hirst se je rodil leta 1965 v Bristolu, študiral je v Londonu. Prvi mednarodni uspeh je dosegel leta 1993 na Beneškem bienalu. Na mednarodni umetniški sceni se je trdno zasidral kot dobitnik Turnerjeve nagrade leta 1995. Je eden najbolj znanih sodobnih umetnikov in menda najbogatejši živeči umetnik v Veliki Britaniji.

Digitalno delo Beepla za malo manj kot 60 milijonov evrov
NFT-ji so v zadnjih nekaj letih doživeli veliko priljubljenost na svetovnem umetniškem trgu. Ameriški umetnik Beeple je marca lani na primer prodal NFT svojega digitalnega umetniškega dela Everydays: The First 5000 Days za slabih 60 milijonov evrov indijskemu podjetniku. To je bila tretja najvišja prodajna cena za kakšno stvaritev živečega umetnika.