Maske v zaprtih prostorih naj ne bi bile več potrebne, ko bo na intenzivni negi sedem dni zaporedoma manj kot 35 bolnikov, je predlagala svetovalna skupina. Foto: AP
Maske v zaprtih prostorih naj ne bi bile več potrebne, ko bo na intenzivni negi sedem dni zaporedoma manj kot 35 bolnikov, je predlagala svetovalna skupina. Foto: AP

Vodja skupine Mateja Logar upa, da bi število 35 bolnikov lahko prvič dosegli v sedmih do desetih dneh. V petek je na TV Slovenija pojasnila, da predlog sproščanja ukrepa obveznega nošenja zaščitnih mask ne vključuje bolnišnic in domov starejših občanov. Tam bi bile maske še vedno obvezne tudi po tem, ko bi dosegli merilo manj kot 35 covidnih bolnikov na oddelkih intenzivne terapije v sedmih zaporednih dneh.

Mateja Logar. Foto: TV Slovenija/zajem zaslona
Mateja Logar. Foto: TV Slovenija/zajem zaslona

Za STA je dodatno pojasnila, da bi po njihovem predlogu pri navedenem kriteriju šteli vsi covidni bolniki, ki se zdravijo na oddelkih intenzivne terapije. Upoštevali bi se torej tako tisti, ki se na intenzivnih covidnih oddelkih zdravijo zaradi okužbe z novim koronavirusom, kot tisti, ki zdravstveno oskrbo potrebujejo zaradi druge zdravstvene težave, ob tem pa so jim potrdili okužbo s koronavirusom.

Od ponedeljka do sobote se je število covidnih bolnikov na intenzivnih oddelkih sicer gibalo med 37 in 39, danes pa se je dvignilo na 42.

Zadnjič je bilo število covidnih bolnikov na oddelkih intenzivne terapije v Sloveniji od 35 manjše konec avgusta lani, ko je bolnišnično oskrbo z intenzivno terapijo potrebovalo 30 ljudi.

Logarjeva upa, da bi lahko število padlo na 35 v sedmih do desetih dneh, potem pa bi moralo na tej ali pod to mejo ostati še naslednjih sedem dni. Torej bi po predlogu stroke do sproščanja tega zaščitnega ukrepa lahko prišlo najprej v 14 dneh.

O predlogu strokovne skupine mora kot doslej torej odločati še vlada.

Poklukar bo obiskal infekcijsko kliniko

Minister za zdravje Janez Poklukar bo v ponedeljek sicer obiskal infekcijsko kliniko Univerzitetnega kliničnega centra (UKC) Ljubljana, kjer se bo srečal s predstojnico klinike Tatjano Lejko Zupanc, vodjem oddelka intenzivne terapije Matjažem Jerebom ter infektologinjo in Matejo Logar.

Ali bodo v okviru sestanka govorili tudi o odpravi obveznega nošenja zaščitnih mask v zaprtih prostorih, ni znano. V UKC-ju Ljubljana so za STA pojasnili, da bo na sestanku med drugim govor o naložbah, pa tudi o aktualnih epidemičnih razmerah.

V soboto so potrdili 785 okužb. Foto: Reuters
V soboto so potrdili 785 okužb. Foto: Reuters
Sorodna novica Do prihodnjega leta do 3,1 milijarde presežnih odmerkov cepiva proti covidu-19

785 okužb in štiri smrti

V soboto so ob 485 PCR-testih in 3815 hitrih antigenskih testih potrdili 785 okužb z novim koronavirusom. V bolnišnicah je zaradi covida-19 na navadnih oddelkih trenutno 119 bolnikov, na intenzivnih oddelkih pa 23. Umrli so štirje bolniki.

Zaradi covida-19 je na navadnih oddelkih hospitaliziranih 12 bolnikov manj kot dan prej, število bolnikov, ki potrebujejo intenzivno nego, pa je za dva večje. Skupno je hospitaliziranih 346 ljudi s potrjeno okužbo, torej zaradi covida in s covidom-19. To je za dva več kot prejšnji dan. Na intenzivnih oddelkih jih je skupno 42 s potrjeno okužbo, kar je pet več.

Število okužb sicer v tedenski primerjavi upada. Glede na soboto pred tednom dni je bilo ob sicer 427 manj izvedenih testih okužb po podatkih Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) to soboto 114 manj.

Sorodna novica Statistični pregled koronavirusa v Sloveniji

Po podatkih NIJZ-ja je v Sloveniji trenutno aktivnih 30.088 primerov okužbe, kar je 540 manj kot dan prej.

Tudi večdnevno povprečje primerov še naprej upada. Sedemdnevno povprečje potrjenih primerov znaša 1869, kar je 19 manj kot dan prej. Število potrjenih primerov okužb je v zadnjih 14 dneh na 100.000 prebivalcev medtem po novem 1425, kar je 26 manj kot v petek.
Število cepljenih še naprej stagnira. Po podatkih NIJZ je z enim odmerkom cepiva proti covidu-19 cepljenih 1.264.896 ljudi, z vsemi odmerki pa 1.220.668.