PAL 2024

Glasujte za finaliste in nam pomagajte izbrati prave zmagovalce izbora PAL 2024

Prevozi

S polno naloženim Volvovim električnim priklopnikom do skoraj 400 kilometrov dosega

Največja prednost električnega tovornjaka je v tem, da gre v nič zelo malo energije. Vožnja pa je zaradi nižje ravni hrupa ter manj pretikanja in zaviranja za voznika prijaznejša kot v dizelskem tovornjaku.

Izbor urednika

FINANCE
Prevozi
Dražji prevozi lahko pomenijo tudi to, da bomo srajce spet šivali v Muri
Prevozi
PrevoziMiloš Milač Dražji prevozi lahko pomenijo tudi to, da bomo srajce spet šivali v Muri 3

Električni pogon prinaša veliko izzivov, velike investicije, velike spremembe navad, od voznega reda prevoznikov, časa in lokacije polnjenja do sprememb v logističnih procesih. Te spremembe še niso vidne, bodo pa najbrž kmalu.

FINANCE
Prevozi
Evropski parlament sprejel stroge cilje za zmanjšanje izpustov tovornih vozil, standard Euro 7 šele leta 2031
Prevozi
PrevoziJure Šujica Evropski parlament sprejel stroge cilje za zmanjšanje izpustov tovornih vozil, standard Euro 7 šele leta 2031 1

Sprejeti predlog uvaja milejše zahteve, kot so jih predlagali pri Evropskem komiteju za okolje, javno zdravstvo in varno prehrano, proizvajalci so zadržani.

FINANCE
Prevozi
Električni tovornjaki že kapljajo v Slovenijo in na Hrvaško, kaj v novi dobi čaka slovenske prevoznike?
Prevozi
PrevoziMiloš Milač Električni tovornjaki že kapljajo v Slovenijo in na Hrvaško, kaj v novi dobi čaka slovenske prevoznike? 7

»Elektromobilnost v transportu je priložnost, ne ovira za Evropo, saj lahko spodbudi lokalno proizvodnjo. Ne bo pa lahko, še zlasti ne za mednarodni transport,« je prepričan inovator Andrej Pečjak.

FINANCE
Prevozi
(intervju) Roger Alm, predsednik Volvo Trucks: Smo pred največjo spremembo v zadnjih sto letih
Prevozi
PrevoziMiloš Milač (intervju) Roger Alm, predsednik Volvo Trucks: Smo pred največjo spremembo v zadnjih sto letih

Roger Alm, predsednik družbe Volvo Trucks, je zavezan prihodnosti pogonov z ničelnimi izpusti. Razkril nam je, ali bo prihodnost prevozov le električna, katere so največje ovire elektrifikacije, kakšen je trenutno posel, kako vidi konkurenco iz Kitajske in težavo pomanjkanja voznikov.

FINANCE
Prevozi
Mednarodni transport pred zlomom zaradi pomanjkanja voznikov
Prevozi
PrevoziJana Petkovšek Štakul Mednarodni transport pred zlomom zaradi pomanjkanja voznikov 12

Do leta 2026 naj bi v Evropi primanjkovalo okoli dva milijona poklicnih voznikov v cestnem tovornem prometu

21.06.2023 23:01
Čas branja: 10 min
S polno naloženim Volvovim električnim priklopnikom do skoraj 400 kilometrov dosega
Inženirji znajo zasnovati električni tovornjak, s katerim bi bilo mogoče voziti tudi na dolge proge, a še ni ustrezne polnilne infrastrukture. Za dovolj hitro polnjenje bi bile potrebne polnilnice z močjo megavata, a takšne so za zdaj le na papirju – ali pa še tam ne.  Foto: Volvo Trucks

Na povabilo Volvo trucks Slovenija smo se odpeljali na Češko in tam v praksi preizkusili njihove nove električne tovornjake FM in FH electric. Ni šlo za preizkus »na hitro« s praznim vozilom, ampak smo vozili tri skoraj polno naložene polpriklopnike – tako po regionalnih in lokalnih cestah kot avtocesti. Naša skupina je dosegla najmanjšo povprečno porabo električne energije, znašala je 106 kilovatnih ur na sto kilometrov. S tolikšno porabo bi bilo v podobnih razmerah mogoče prevoziti tudi več kot 400 kilometrov. Kakšna je bila naša izkušnja, katere prednosti vidimo v elektriki, katere so še slabosti?

V Volvo Group Truck Centru Nýřanyje pri Plznu nas je pričakala četica petih vozil – dva FL, eden kot šasija s kabino, drugi z nadgradnjo (zaboj s ponjavo), med njiju pa so parkirali tri polpriklopnike, dva FM in FH, in te smo po krajšem teoretičnem spoznavanju tudi vozili – z vsakim okoli 200 kilometrov med Plznom in nemško mejo. Skupna masa testnih vozil je znašala od 36 do 38 ton, torej so bili skoraj polno naloženi. Tokrat tovornjaka nisem vozil sam, ampak sem se za preizkus dogovoril z Matejem Ažmanom - Cacem, ki je več kot desetletje večino časa prebil v kabini tovornjaka, zdaj pa vodi lastno podjetje, v katerem trgujejo z rabljenimi tovornjaki, večkrat pa odpelje kakšen tovor, da ostaja v formi.

Volvov pristop k elektrifikaciji tovornjakov

Pri Volvu so elektrifikacijo tovornjakov začeli zgodaj in trenutno ponujajo najširši nabor teh vozil, začenši z najlažjim segmentom FL ter tovornjaki za gradbeništvo in gozdarstvo FMX in že omenjenih FM in FH. Pri tem so poenotili pakete akumulatorskih baterij in elektromotorje. V nasprotju z večino so ostali pri klasičnem menjalniku, zato njihovi tovornjaki nimajo tako imenovane e-pogonske osi. Pogonska os je praktično enaka kot pri dizelskih različicah te znamke. So pa elektromotorjem prilagodili režim pretikanja. Zaradi njihovega konstantnega navora je pretikanja precej manj.

Pred časom

Inženirji znajo zasnovati električni tovornjak, s katerim bi bilo mogoče voziti tudi na dolge proge, a za zdaj ni ustrezne polnilne infrastrukture. Za dovolj hitro polnjenje bi bile potrebne polnilnice z močjo megavata, a takšne so za zdaj le na papirju – ali pa še tam ne. Večina električnih tovornjakov zato vozi po vnaprej določenih rutah, ki se začnejo in končajo na domačem dvorišču podjetja, kjer jih popolnoma napolnijo, tam, kjer tovornjake nalagajo in razlagajo, pa jih napolnijo za nekaj dodatnih kilometrov. Zato pri Volvu povedo, da so njihovi večji tovornjaki (za zdaj) namenjeni regionalnim oziroma medmestnim prevozom.

Dva ali trije motorji in 12-stopenjski menjalnik

Vlačilce FM in FH z največjo dovoljeno maso skupine vozil do 44 ton, kakršne smo vozili, poganjajo po dva (360 kilovatov) ali po trije motorji (490 kilovatov oziroma 666 konjskih moči). Toda tudi pri različici s tremi motorji je ta moč na voljo le v voznem načinu performance. Ob njem sta »na krovu« še načina standard in range. Pri standardnem je motorna moč omejena na 342 kilovatov (466 konjskih moči). Že ime range pove, da z njim lahko podaljšamo doseg – moč je v tem primeru omejena na 274 kilovatov (373 konjskih moči). Ta način je uporaben predvsem, če tovornjak ni popolnoma naložen.

Da se velika zaloga moči oziroma navora lahko varno prenaša na podlago, so pri Volvu razvili lasten sistem za nadzor zdrsa koles (active grip control), ki se odlično obnese pri vožnji po zelo spolzkih podlagah – sneg, poledica, umazanija na cesti. Zaupali so nam, da so samo pri tem sistemu prijavili in zaščitili več kot 20 patentov.

Za vsaj 300 kilometrov v dobrih dveh urah

Tovornjaki, ki smo jih vozili, so imeli po šest paketov litij-ionskih baterij, v katere je mogoče shraniti 540 kilovatnih ur električne energije. To pomeni, da jih na hitri enosmerni polnilnici moči 250 kilovatov lahko napolnimo v dobrih dveh urah. Če jih polnimo na polnilnici moči 43 kilovatov (izmenični tok), pa so popolnoma napolnjene v okoli desetih urah. Ta način ob manjših izgubah manj obremenjuje baterije.

Matej Ažman: Boljši je, kot sem pričakoval

To je prvi večji električni tovornjak, ki sem ga vozil. Z zunanje strani na prvi pogled ne bi prepoznal, da gre za električno vozilo, če na maski ne bi bilo napisa electric, so pa »elektrikarji« z napisi nad vetrobranskim steklom na daleč oznanjali, za kakšen pogon gre. Ko sem odprl vrata kabine, ni bilo presenečenj – široko odpiranje vrat, udoben dostop, sploh pri nižji kabini in visok standard kakovosti. Presenečenj ni bilo niti takrat, ko sem sedel na odličen vozniški sedež – vse lepo urejeno in izdatno nastavljivo. Šele ko sem dal kontakt, sem videl, da se prikaz na armaturni plošči razlikuje od tistega pri dizlu. Tudi ko sem tovornjaka »vžgal«, je bilo drugače. Ni bilo mrmranja motorja pod kabino, kakor sem vajen.

S tovarniškim voznikom sva na hitro preletela možnosti, ki jih ponuja armaturna plošča, že prej pa smo se dogovorili, da bomo vozili v standardnem načinu – torej ne bomo šli do največje moči. Ko spelješ, v kabino pride le malo motečih zvokov – še tisti, ki ga vozilo mora ustvarjati pri manjših hitrostih, komaj prodre do voznikovih ušes. Elektromotorji so nameščeni v šasiji za kabino, zato se njihovega delovanja ne sliši.

Dvanajststopenjski menjalnik ne prestavlja tako kot pri dizlu, kjer bi speljal z drugo ali tretjo prestavo, potem pa pretikal lepo po vrsti – tu in tam prestavil kakšno prestavo ali tudi po tri in več. Povezan z elektromotorji pretika precej manj, le enkrat ali dvakrat do takrat, da doseže dovoljeno hitrost po avtocesti. Zaradi stalnega navora elektromotorjev ni potrebe, da bi na ravnem speljeval na primer v drugi prestavi. Poglavje zase je tiha vožnja, ki me je navdušila. Tudi tresljajev skoraj ni – kakor da bi tovornjak stal. Še bolj pa sem bil zadovoljen s pametnim tempomatom, ki so ga prilagodili karakteristikam električnega pogona. Znova sem se lahko prepričal, kakšne napake delamo vozniki, ko tempomat nastavimo na 89 kilometrov na uro in tako povečujemo porabo. Na našem preizkusu po avtocesti smo ga naravnali na 85 kilometrov na uro, tako da je tovornjak lahko »pokazal«, česa so ga razvojniki »naučili«. Tudi po regionalni cesti mi je spremljevalec svetoval, naj vozim s tempomatom – ne le, ko dosežem potovalno hitrost, ampak tudi vse spremembe hitrosti. Izkoristek je boljši tako pri pospeševanju kot pri upočasnjevanju.

Če bi vozil »ročno«, bi gotovo porabil več energije, saj ceste ne poznam. Elektronski možgani natančno vedo, kje se cesta spušča, kje dviguje in kako oster je ovinek na koncu ravnine. Tempomat resnično pelje kot vrhunski voznik, ki vozi po cesti, katere vsako ped pozna. Pri pospeševanju in vožnji je električni volvo popolnoma primerljiv z dizelsko različico, po občutku je pospeševanje z elektromotorji zaradi stalnega velikega navora še živahnejše, predvsem pa enakomernejše zaradi redkejših pretikanj. Po mojem mnenju je največja prednost »električarja«, da gre v nič zelo malo energije, saj ob pazljivem spremljanju prometa kolesnih zavor zlepa ne potrebujemo, ob upočasnjevanju z elektromotorji, ki so takrat v vlogi generatorjev, pa velik del električne energije rekuperiramo. Če sklenem: vožnja je zaradi nižje ravni hrupa ter manj pretikanja in zaviranja za voznika prijaznejša kot v dizelskem tovornjaku.

Odprta vprašanja, izzivi ...

To so bile prednosti, so se mi pa pojavila tudi nekatera vprašanja. Če uporabljamo električni tovornjak za regionalne prevoze, to pomeni, da bomo verjetno startali v skladišču in peljali do drugega skladišča. Marsikje po večjih mestih s tako velikim vozilom dostop ni mogoč – torej je treba blago še enkrat prelagati. Če drži, da kar polovica evropskih tovornjakov prevozi maj kot 300 kilometrov na dan, doseg zadošča za velik del regionalnih prevozov. Če je tako, potem ni težav, saj vozilo napolnimo ponoči v garaži – seveda mora naše podjetje imeti dovolj veliko električno priključno moč. Vendar takšnega tovornjaka ne moremo brez težav preusmeriti na drugo relacijo, če se za to pokaže potreba. Z njim kaže voziti po utečenih rutah. Hitro ugotovimo, da njegovo polnjenje na javnih polnilnicah (vsaj pri nas) trenutno še ni mogoče – prvič zato, ker ob njih ni dovolj velikega prostora za takšno vozilo, drugič pa zato, ker so že tiste z močjo 50 kilovatov redke.

Vožnja na dolge proge po mojem mnenju še ni izvedljiva. Ko sem redno vozil, sem navadno porabil tiste dovoljene do štiri ure in pol, se ustavil za odmor in po slabi uri počitka odpeljal še štiri ure, kar v praksi pomeni okoli 600 kilometrov. Torej bi moral za konkurenčnost tovornjaka njegov doseg biti vsaj 500 kilometrov – če računamo, da bi ga med odmorom napolnil še za nadaljnjih sto kilometrov. Toda na to bo treba še počakati. Do takrat bomo pa na dolgih progah vozili z dizli. Tam recimo 800-litrski rezervoar, s katerim prevoziš blizu tri tisoč kilometrov, napolniš v slabe četrt ure.

Pomembno vprašanje so še stroški. Ob nakupu je električni tovornjak občutno dražji, a obratovalni stroški so nižji – dokler elektrike ne »tankamo« na javnih hitrih polnilnicah. Številne evropske države, tudi Češka, kjer smo se vozili, lastnike električnih tovornjakov oprostijo cestnin, pri nas pa še nismo tako daleč.

Dober rezultat

V uvodni predstavitvi so nam povedali, da doseg testnih tovornjakov s polno napolnjenimi baterijami ocenjujejo na okoli 300 kilometrov. Naša skupina je izmed vseh dosegla najmanjšo povprečno porabo električne energije, znašala je 106 kilovatnih ur na sto kilometrov, kar ustreza slabim 11 litrom dizelskega goriva. S tolikšno porabo bi bilo v podobnih razmerah mogoče prevoziti tudi več kot 400 kilometrov, vendar bi morale biti tako vremenske kot prometne razmere enako ugodne kot med našim preizkusom. Pa še nekaj naj poudarim: vozili smo v korak z dizelsko gnanimi tovornjaki ter po omejitvah in ne počasneje.

Napišite svoj komentar

Da boste lahko napisali komentar, se morate prijaviti.
Več o temi
Kliknite [+] poleg oznake in se prijavite na obveščanje. S klikom na ime posamezne oznake preverite seznam člankov.
FINANCE
Avto
Novi volvo EX90: tretji električar pri tej znamki
Avto
AvtoAndraž Zupančič Novi volvo EX90: tretji električar pri tej znamki 1

Volvo je zdaj tudi uradno predstavil novi model EX90. Veliki križanec je tretji električno gnani volvo, z njim pa nadaljujejo pot v popolno električno preobrazbo. Sprva bo na voljo v šestih državah in za približno sto tisoč evrov.

FINANCE
Prevozi
TAM 5500 slovenskih gasilcev ne pozna ''penzije''
Prevozi
PrevoziEmil Šterbenk TAM 5500 slovenskih gasilcev ne pozna ''penzije'' 4

TAM 5500 DG in TAM 5500 G radmirskih in mengeških prostovoljnih gasilcev

FINANCE
Avto
 Volvo EX90: to bo najbolj varen volvo vseh časov
Avto
AvtoAndraž Zupančič Volvo EX90: to bo najbolj varen volvo vseh časov 1

Volvo pripravlja povsem električno gnani prestižni križanec EX90, ki naj bi bil najbolj varen volvo vseh časov. Kot napovedujejo, naj bi imel med drugim radarsko podprt »nevidni ščit«, ki bo nadzoroval okolico vozila in bo nameščen na streho vozila. Prava predstavitev vozila pride na vrsto letos novembra.

FINANCE
(Revija Prevozi) Slovenska bitka s kitajskimi zmaji
PRO
Finance
Redakcija Prevozi (Revija Prevozi) Slovenska bitka s kitajskimi zmaji (PRO)

Vabimo vas k brezplačnemu prenosu revije Prevozi.

FINANCE
Avto
O zahtevnem slovenskem kupcu, paradoksu športnih terencev in električnih avtov
Avto
AvtoMiloš Milač O zahtevnem slovenskem kupcu, paradoksu športnih terencev in električnih avtov 1

(Intervju) Jaka Kavčič, generalni direktor Emil Frey Avtocentra, o zahtevnosti in navadah slovenskega kupca, spremembah na trgu avtomobilov, cenah, elektriki, športnih terencih in dizelskih motorjih

FINANCE
Prevozi
Volvo se je zagnal še v pogon na vodik
Prevozi
PrevoziAnže Jamnik Volvo se je zagnal še v pogon na vodik

Volvo na vodik oziroma z gorivno celico bo v operativnem smislu v marsičem zelo podoben dizelsko gnanemu tovornjaku – doseg z enim polnjenjem znaša do tisoč kilometrov

FINANCE
(Revija Prevozi) Slovenska bitka s kitajskimi zmaji
PRO
Finance
Redakcija Prevozi (Revija Prevozi) Slovenska bitka s kitajskimi zmaji (PRO)

Vabimo vas k brezplačnemu prenosu revije Prevozi.