REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Global Times: Britanski muzej mora vrniti kitajske kulturne zaklade

Global Times: Britanski muzej mora vrniti kitajske kulturne zakladeTežko je ugotoviti, kako je izjemno dragocen narodni zaklad zapustil to azijsko državo, vendar je bila večina kitajskih zbirk izropana med kitajsko krizo. Vir: Posnetek zaslona, Twitter
Pobuda prihaja po nedavnem odkritju, da je okoli 2000 artefaktov iz zbirke Britanskega muzeja nerazložljivo izginilo.

Uredništvo Global Timesa je od Britanskega muzeja uradno zahtevalo vrnitev vseh kitajskih kulturnih artefaktov, ki jih je pridobil na neustrezen način, hkrati pa je podprlo enaka prizadevanja drugih držav, ki jih je Velika Britanija v času kolonializma izropala, kot so na primer Indija, Nigerija in Južna Afrika.

»Britansko vlado pozivamo k sodelovanju v pravnih in drugih postopkih, da bi olajšali ta proces, ki bo preizkus britanske iskrenosti pri odstranjevanju madežev kolonializma in pokora za zgodovinske grehe,« je zapisal kitajski časnik, ki je blizu kitajski komunistični partiji.

Pobuda prihaja po nedavnem odkritju, da je okoli 2000 artefaktov iz zbirke Britanskega muzeja nerazložljivo izginilo, pa tudi po vprašanjih, zakaj sta zadevni muzej in londonska policija odlašala z objavo fotografij in podrobnih opisov ukradenih predmetov.

»Večina obsežne zbirke Britanskega muzeja, ki obsega približno osem milijonov predmetov, je prišla iz drugih držav, velik delež pa je bil pridobljen po neustreznih kanalih, celo na umazane načine.

Posledično si je Britanski muzej prislužil ime največjega svetovnega 'prejemnika ukradenega blaga’, ki razstavlja ‘ukradene kulturne dobrine’. Z drugimi besedami, tisto, za kar Britanski muzej ne skrbi in kar izgubi in uniči, so pravzaprav večinoma kulturne dobrine, ki pripadajo drugim državam,« pojasnjuje Global Times.

Britanski muzej hrani okoli 23.000 kitajskih kulturnih artefaktov, od katerih jih je približno 2.000 na ogled na stalni razstavi.

Težko je ugotoviti, kako je izjemno dragocen narodni zaklad sploh zapustil to azijsko državo, vendar je bila večina kitajskih zbirk izropana med kitajsko krizo.

»Dokler Britanija ne more dokazati, katera zbirka je bila pridobljena zakonito in pošteno, ima matična država teh zbirk pravico zahtevati njihovo repatriacijo,« poudarja Global Times.

Uredništvo opozarja na sramotno kolonialno zgodovino Velike Britanije in njen močan občutek moralne večvrednosti nad drugimi narodi, ter njeno vmešavanje v notranje zadeve drugih držav, pa tudi na dejstvo, da je Britanski muzej zavračal vračilo kulturnih dobrin predvsem na podlagi zakona, ki ga je parlament Združenega kraljestva sprejel leta 1963, a ki muzeju prepoveduje vrnitev katere koli zbirke njenemu pravemu lastniku.

»Britanski muzej je mikrokozmos zgodovine britanske kolonialne ekspanzije.

Tudi če je Velika Britanija izbrisala prstne odtise roparjev na teh artefaktih, ne more izbrisati pravega lastništva teh kulturnih dobrin,« je sklenil kitajski časnik.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek