Mandat trenutni direktorici Radia študent Ani Kandare in uredniku Matjažu Zorcu se bo iztekel konec junija. Foto: Radio Študent/Marijo Zupanov
Mandat trenutni direktorici Radia študent Ani Kandare in uredniku Matjažu Zorcu se bo iztekel konec junija. Foto: Radio Študent/Marijo Zupanov
Sorodna novica Radio Študent za čimprejšnjo uskladitev ustanovitvenega akta z zakonom o nevladnih organizacijah

Sprememba se nanaša na dva člena v zakonu o nevladnih organizacijah, ki opredeljujeta neprofitnost in neodvisnost organizacij.

Zakaj je akt o ustanovitvi pomemben?
Kot je povedal odgovorni urednik Radia Študent Matjaž Zorec, je študentska organizacija lani onemogočila financiranje zavoda Radio Študent, zaradi česar so na zavodu sprožili akcijo zbiranja podpisov, ki so jim izkazali podporo. Sprememba akta o ustanovitvi je potrebna zato, da lahko zavod dostopa do potrebnih finančnih sredstev za delovanje, je izpostavil Zorec.

Akt bi po spremembi določal, da se premoženje zavoda ob njegovem prenehanju razdeli skladno z veljavno zakonodajo, število predstavnikov ustanovitelja v svetu zavoda pa se zmanjša s trenutnih treh od sedmih na enega, je povedala direktorica zavoda Radio Študent Ana Kandare.

Premoženje bi se po zakonu preneslo na drugo nevladno organizacijo podobnega ali enakega namena ali na osebo javnega prava, cilj pa je premoženje zaščititi pred likvidacijo in ustanovitelji, ki bi si ga prisvojili, je pojasnil predsednik sveta zavoda Radio Študent Svit Komel. Z zmanjšanjem števila predstavnikov ustanovitelja v svetu bi zagotovili pogoj neodvisnosti po zakonu o nevladnih organizacijah, je še razložil Komel.

Na nadaljevanje seje čakajo že skoraj mesec dni
Za potrditev spremembe je sicer potrebna podpora študentskega zbora, ki pa je po Zorčevih besedah trenutno neoperativen. 24. marca je po navedbah zavoda potekala redna seja študentskega zbora ŠOU, na kateri bi morali obravnavati tudi predlog spremembe akta o ustanovitvi Radia Študent, vendar je sejo do takrat zapustilo toliko prisotnih, da ni bil več zagotovljen kvorum, nadaljevanje seje pa do zdaj še ni bilo sklicano.

Zaradi obstrukcije predstavnikov ŠOU v svetu zavoda Radiu Študent grozi izguba polovice financiranja. Sredstva zavoda, vezana na status nevladne organizacije, so lani namreč znašala več kot 250.000 evrov, kar je predstavljalo skoraj polovico letnih prihodkov.

Kot so še dodali v sporočilu, predstavniki ŠOU-a kljub pogajanjem ne želijo potrditi spremembe akta o ustanovitvi. Na to po njihovem mnenju kaže to, da je ŠOU uskladitev aktov potrdil dvema drugima zavodoma, Študentskemu Kampusu in Kersnikovi.

ŠOU je v odzivu za STA zapisal, da Radio Študent "bogati in pestri medijsko krajino v Sloveniji", prav tako pa da opravlja pomembno novinarsko poslanstvo, "zato mu ŠOU, tako kot vsem drugim zavodom, pomaga po svojih zmožnostih ter si prizadeva za ureditev položaja". Sejo študentskega zbora bodo nadaljevali predvidoma v prihodnjih tednih, so še zapisali.