Laibach: rušilna in združevalna sila

Pa smo jo le dočakali. Velik del slovenske javnosti vse leto z nestrpnostjo v srcih pričakuje eno in edino - Planico, ki letos gosti 43. svetovno prvenstvo v nordijskih disciplinah, na katerem se bo pomerilo več kot 2000 športnikov iz 66 držav. Otvoritev prvenstva pa ni završala samo med športniki, temveč tudi med kulturno srenjo. Na osrednji otvoritveni prireditvi so namreč nastopila najbolj zveneča imena z domačega kulturnega parketa.

Laibachi so Slovenijo navdušili s priredbo skladbe O, Triglav, moj dom. Foto: Anze Malovrh/STA
Laibachi so Slovenijo navdušili s priredbo skladbe O, Triglav, moj dom. Foto: Anze Malovrh/STA

KRANJSKA GORA > Med 130 nastopajočimi na prireditvi, ki jo je režiral priznani slovenski koreograf in plesalec Miha Krušič, so največ pozornosti gledalcev in obiskovalcev pritegnili člani slovenskega retroavantgardnega umetniškega kolektiva Laibach, ki je s posebnimi gosti za slovesnost pripravil priredbo stare slovenske skladbe O, Triglav, moj dom.

Napovedovalski dvojec Žarn-Bergant napove nastop in popotovanje se lahko prične. Dih vzame že sam uvod, ki ga narekuje zvok citer izpod prstov citrarke Irene Anžič. Slednji se je kaj kmalu pridružil visoki vokal enega najbolj eminentnih slovenskih pevcev, člana dua Silence Borisa Benka, ki odpoje prvo odo najvišji slovenski gori. Benkovo nežnost nato prekine ritem bobnov Bojana Krhlanka in tolkalistke Petre Vidmar. Ravno slednji naznanijo prihod militantnega frontmana Milana Frasa, ki s svojo brezkompromisno, na trenutke celo grozečo držo in nizkim vokalom opomni, da vendarle gledamo Laibachovo produkcijo. Moško energijo Frasa in Benka nato prekine “žametna” Severa Gjurin, ki - obkrožena s plesalci - kraljuje sredi odrske pasarele in celotnemu nastopu doda ženski pridih. Za nameček pa se druščini na odru pridružijo še pevec zasedbe Siddhartha Tomi Meglič, člani Zbora Slovenske filharmonije in pihalno-trobilska sekcija Simfoničnega orkestra RTV Slovenije. Kot pravijo v štabu Laibach, je delo na priredbi trajalo dva meseca, soavtorstvo pa je porazdeljeno med člane zasedb Laibach in Silence.

Dan Podjed

antropolog

“Laibachi so sinoči znova dokazali, da lahko razsujejo in sestavijo državo, če se jim zahoče.”

Na Triglav ali na goro Paektu

O torkovi slovesnosti že nekaj dni govori vsa Slovenija. In to v presežkih. “Laibachi so sinoči znova dokazali, da lahko razsujejo in sestavijo državo, če se jim zahoče. Njihov nastop v sodelovanju z drugimi vrhunskimi umetniki je bil namreč nekaj najbolj povezovalnega, kar smo lahko v zadnjem letu, dveh videli na TV SLO. In končno nekaj, ob čemer se velika večina strinja, da je bilo dobro,” je na svojem facebook profilu zapisal antropolog Dan Podjed.

“Laibachi so pokazali, da so večji od Slovenije. So rušilna in združevalna moč. Gredo tja, kjer jih najmanj pričakujejo - v Severno Korejo, denimo. Tja jih je povabil sam Kim Jong Un, vedoč, da so nekoč že pomagali zrušiti en socialistični režim,” nam je še zaupal. Kot pravi, je Laibachova moč presegla posameznika. Pod nastop namreč ni podpisan Milan Fras, temveč Laibach. Presunil ga je tudi povezovalni faktor nastopa. “Pojavili so se ravno v trenutku, ko smo Slovenci razdeljeni, najbrž bolj, kot si mislimo,” dodaja. “Na RTV SLO gledamo bojda uravnotežene oddaje, v katerih posedemo pol levih in pol desnih, oni pa se potem pričkajo med seboj. Laibachi so šli čez to. Združili so tradicijo in moderno.”

Spomnimo, da skupini Laibach domoljubne pesmi z gorskimi motivi, kakršna je O, Triglav, moj dom, niso tuje. Priredba skladbe, ki jo je leta 1894 napisal duhovnik, pesnik in prevajalec Matija Zemljič, leto pozneje pa uglasbil duhovnik in veliki občudovalec najvišje slovenske gore Jakob Aljaž, namrečnekoliko spominja na severnokorejsko pesem We Will Go To Mount Paektu (Šli bomo na goro Paektu, op. a.), ki so jo Laibachi priredili za svoj nastop v Pjongjangu.

Glasbeni program ene najbolj opevanih slovesnosti v zadnjih letih je nadaljeval priznani slovenski DJ Umek in Ansambel Saša Avsenika, vnuka legendarnega Slavka Avsenika, ki je zaigral slovenske klasične melodije, skladbi Slovenija, od kod lepote tvoje in Na Golici, manjkala pa ni niti Planica, Planica.

Iz Planice na Evrovizijo v Kijev

Po navdušenju, ki so ga poželi v Planici, so Laibachi javnosti postregli z novim presenečenjem; konec marca se zasedba odpravlja na posebni koncert v Kijev.

Koncert, ki ga pripravljajo za ukrajinske oboževalce, so poimenovali Evrovizija. Prav slednjo bi morali letos gostiti v Kijevu, a so jo zaradi očitnih razlogov prestavili v Liverpool. Laibachi, ki nikakor ne morejo iz svoje provokativne in kontroverzne kože, so se ravno zaradi tega odločili Evrovizijo preseliti oziroma vrniti v Kijev. “Medtem ko se preostala Evropa pripravlja na praznovanje svoje ideje svobode in solidarnosti 9. maja v Liverpoolu, bo Laibach Evrovizijo popeljal nazaj v Ukrajino - tja, kamor spada, in kjer se zdaj odvija edina prava in resnična vizija Evrope,” so zapisali v izjavi za javnost.

Koncertni program, ki so ga pripravili, sestavljajo najbolj odmevne, tako rekoč “himnične” skladbe iz Laibachovega opusa ter še ne izdana skladba The Engine of Survival (motor preživetja, op. a.). Kot pravijo, bodo s tem koncertom podprli Ukrajino in Ukrajince v njihovem boju proti ruski in vsaki drugi agresiji, celoten izkupiček, zbran na koncertu v Kijevu, pa bodo namenili dobrodelnim organizacijam in za pomoč živalim v Ukrajini.


Najbolj brano