Boj za trdnjavo RTV

Predlog za izločitev ustavnega sodnika Klemna Jakliča

R.T.
3. 4. 2023, 13.22
Posodobljeno: 3. 4. 2023, 15.09
Deli članek:

Predsednica Državnega zbora Urška Klakočar Zupančič je na ustavno sodišče naslovila predlog za izločitev ustavnega sodnika Klemna Jakliča iz odločanja ustavnosti Zakona o RTV.

STA
Klemen Jaklič

Spremembe Zakona o RTV so po tem, ko so bile potrjene na referendumu in bi morala prinesti velike spremembe v vodstvu RTV Slovenija, končale na ustavnem sodišču. Ustavni pravnik Matej Avbelj in predsednik nadzornega sveta RTVS Peter Gregorčič sta namreč vložila zahtevo za presojo ustavnosti zakonskih sprememb. Ustavno sodišče je zaradi tega, da bi preprečilo nastanek hujših posledic, izvajanje zakona zadržalo in ob tem objavilo, da se bo nemudoma lotilo presojanja zakona.

V četrtek bi tako morali sodniki imeti razpravo o zakonu in pričakovali smo tudi že odločitev o tem, ali bo zakon obveljal ali ne, a se je situacija zapletla. Že pred začetkom odločanja se je sam izločil odvetnik Rok Čeferin, saj je odvetniška pisarna Čeferin pripravila pravno mnenje o predlogu za razrešitev direktorja RTV Andreja Grah Whatmougha, ki ga je podalo nekaj svetnikov na RTV.

Prejšnji teden je prvopodpisani pod pobudo za ustavno presojo Peter Gregorčič podal še predlog za izločitev ustavne sodnice Neže Kogovšek Šalamon, saj je pogodbeno sodelovala z Mirovnim inštitutom, ki je sodeloval v referendumski kampanji o Zakonu o RTV. Neža Kogovšek Šalamon je bila v letih 2012 – 2018 celo direktorica Mirovnega inštituta.

Danes pa je v javnost prišla informacija, da je predsednica Državnega zbora Urška Klakočar Zupančič na ustavno sodišče podala predlog za izločitev sodnika Klemena Jakliča. Klakočar Zupančič meni, da bi se moral Klemen Jaklič izločiti že sam, saj je leta 2005, ko se je sprejemal trenutno veljavni Grimsov zakon, aktivno sodeloval tako v zakonodajnem postopku kot v referendumski kampanji. Poleg tega je bil Jaklič na podlagi tega zakona imenovan za člana Nadzornega sveta RTVSLO.

»G. Jaklič je intenzivno zagovarjal zakonske rešitve, ki jih zakon, ki je predmet ustavnopravne presoje, spreminja. Ta zavzemanja so daleč presegla načeloma dovoljeno dejavnost sodnikov in drugih pravnikov, da prispevajo k pravnemu napredku in razvoju. To se kaže zlasti v njegovem aktivnem delovanju v referendumski kampanji, ki ga dokazuje priloženo dokazno gradivo«, je zapisano v pobudi, ki jo je podala predsednica Državnega zbora.