Foto: MMC RTV SLO
Foto: MMC RTV SLO

Ta letos praznuje 105. obletnico ustanovitve.

Knjiga je izšla lani aprila sredi pandemije novega koronavirusa in je zgodovinski dokument o župniji, cerkvi in newyorških Slovencih vse od ustanovitve do 100. obletnice, ki so jo obeležili oktobra 2016.

Predstavitev, na kateri bo poleg Brojana med drugim sodeloval sedanji župnik cerkve sv. Cirila Martin Krizolog, bo vodil profesor ljubljanske Pravne fakultete Janez Kranjc. V kulturnem programu bo nastopil oktet patra Vida in jazz ansambel umetniškega vodje Big Banda Lenarta Krečiča.

Sorodna novica Šarec za zaščito cerkve sv. Cirila, zbirališča Slovencev v New Yorku

Cerkev sv. Cirila v New Yorku ni le verski objekt. Ustanovili so jo frančiškani, zgradili pa slovenski priseljenci v New York v času Avstro-Ogrske. Skozi desetletja je bila središče verskega, družabnega in kulturnega življenja Slovencev v New Yorku.

Med osamosvajanjem v vlogi informacijskega centra
Cerkev, ki je pred petimi leti praznovala 100-letnico, je v času osamosvajanja Slovenije služila tudi kot slovenski informacijski center. Ta je ameriškim medijem in drugim v času vojne za osamosvojitev in po njej dajal potrebne informacije o nastajanju nove države. Slovenija v New Yorku takrat še ni imela diplomatskih predstavništev, ki jih je odprla šele ob sprejetju v ZN leta 1992.

Prisotnost Slovenije v velikem jabolku
Do leta 2002 je imela Slovenija v New Yorku banko LBS, do leta 2012 potem še generalni konzulat, danes pa tam ostaja le leta 1997 tudi z državno pomočjo obnovljena cerkev sv. Cirila. Tu je sicer še slovenska misija pri ZN-u, ki ima druge naloge in se ukvarja z diplomacijo.

Cerkev je še vedno kulturni center Slovenije v New Yorku, kjer prirejajo razstave, koncerte in druge dogodke. Po ukinitvi banke LBS in generalnega konzulata ostaja edini prostor, kjer se lahko Slovenci zberejo v večjem številu.
Cerkev so obiskali vsi slovenski voditelji od osamosvojitve naprej, zunanji ministri, glasbeniki, umetniki in slovenski popotniki. Poleg maš v njej redno potekajo slovenske kulturne ure, božične in druge koncerte, predvsem pa redna druženja Slovencev.

Od leta 1992, po smrti patra Roberta Mazovca, jo vodi pater Krizolog, ki je poskrbel za njeno temeljito obnovo. Ob tem je sredstva prispevala tudi Slovenija. Odprtje obnovljene cerkve je bila oktobra 1997.