To mesto je bilo nekoč največje na Hrvaškem

Katja Kaja Mejač
16. 4. 2024, 14.59
Posodobljeno: 18. 4. 2024, 13.29
Deli članek:

Številni, ki se po cesti vozite proti Krku, Cresu, Rabu ali bolj proti jugu Hrvaške po Jadranski magistrali, zaradi cilja spregledate številne bisere, ki se skrivajo na poti. Med njimi je tudi Bakar, mestece in pristanišče v hrvaškem primorju, ki leži ob glavni cesti Reka–Dubrovnik.

Bakar je imel med prvimi na Hrvaškem urejeno kanalizacijo, a njegovo današnjo podobo tvori tisočletja bogata zgodovina. Med arheološkimi izkopavanji so na lokaciji glavnega trga odkrili nekropolo iz prve polovice drugega stoletja, začetki pomorstva pa segajo v 15. stoletje, ko so Frankopani, ki so močno sooblikovali Bakar in okolico, začeli trgovati z železom, volno, lanom, voskom in soljo. Mesto je sicer največji razcvet doživela po letu 1822, kasneje pa je dobilo tudi svojo današnjo, še vedno industrijsko podobo. V Bakarju je bila leta 1849 odprta pomorska šola, ki danes velja za najstarejšo strokovno šolo na Hrvaškem. Leta 1903 je bil tik ob obali odprt hotel Jadran Bakar, tudi ta spada med najstarejše na Hrvaškem, letos pa zgradba dobiva svežo podobo. Mesto danes odlikujejo ozke ulice in trgi, ki sami po sebi pripovedujejo zanimivo zgodbo zgodovine mesta.

Številne znamenitosti

Ravno zaradi bogate in raznolike zgodovine lahko v obmorskem mestecu uživate v številnih znamenitostih. Med drugim tudi v lepotah enega izmed frankopanskih gradov. Svojo današnjo podobo je zgradba sicer dobila šele v 18. stoletju, njene korenine pa segajo še globlje v zgodovino. Znotraj srednjeveških zidov se skriva tudi ena izmed najbolj privlačnih zgradb – Turška hiša, značilna po svoji orientalski strukturi. Njen izvor pa ni natančno določen. 

Suhozidna tradicija

Tako kot je zelo pogosto v tem delu Hrvaške, je tudi Bakar znan po svoji tradiciji suhozidne gradnje. Terase, ki jih tvorijo suhozidi, se pojavljajo vzdolž jadranske obale in na otokih, vendar nikjer niso tako impresivni kot v Bakarju. Tu zavzemajo veliko in edinstveno območje, ki pokriva celotno severno obalo Bakarskega zaliva. Domačini so terase zapolnili z rodovitno zemljo in pridobili teren za vinograde. Pobočje je moč občudovati še danes. 

Za Bakar je značilen bakarski piškot, svež kruhov izdelek v obliki obroča, ki so ga mornarji namesto svežega kruha nosili s seboj na dolge ribolovne izlete.