Žiga Samar je bil s 13 točkami za Gregorjem Glasom (18 točk, od tega štiri trojke) drugi strelec Slovenije. Foto: www.alesfevzer.com

Čeprav si je Slovenija že prej priborila nastop na svetovnem prvenstvu, Estonci pa niso imeli več nobenih možnosti, je imel dvoboj pred polnimi tribunami kar velik naboj, sploh ko sta šli ekipi izenačeni v zadnjo minuto (73:73). Samar je 12 sekund pred koncem unovčil oba prosta meta, roka pa se s črte prostih metov ni zatresla niti kapetanu Alekseju Nikoliću. V tistem trenutku je bilo že težje tekmo izgubiti kot dobiti, a Slovencem se je zgodilo točno to. Samar je šest sekund pred koncem neuspešno podal Alekseju Nikoliću in gostiteljem nenadejano podaril nov napad. Darilo so Estonci izkoristili – trojko je tik pred zadnjo sireno zadel Kristian Kullamae.

Sorodna novica Sekulić: Ne želimo se igrati z ugledom. Pomembno je, kako se Slovenija predstavi.

Ob polčasu Slovenci vodili za tri točke
Selektor Aleksander Sekulić je v začetno peterko postavil Žigo Samarja, Alekseja Nikolića, Blaža Mahkovica, Bineta Prepeliča in Jurija Macuro. Estonija je z delnim izidom 11:1 povedla z 20:12 in uvodno četrtino, v kateri je Hugo Toom dosegel 10 točk, dobila s 24:16. Ko je Slovencem nekoliko stekel met, je ob trojki Gregorja Glasa – z desetimi točkami je bil že do polčasa najučinkovitejši pri Sloveniji – sledilo izenačenje na 31, ob dveh zaporednih uspešnih protinapadih Leona Stergarja pa je Slovenija ušla na pet točk (35:40). Prednost ob polčasu je bila 37:40.

V ponedeljek v dvorani Bonifika z Izraelom
V tretji četrtini je bila tekma zelo izenačena, nobena ekipa ni vodila za več kot štiri točke. Slovenci so do te prednosti prišli z domiselno akcijo ob izteku četrtine, ko je z razdalje zadel Stergar. Tudi v zadnji četrtini si nobena ekipa ni priigrala pomembnejše prednosti. Estonci so na koncu s taktičnimi osebnimi napakami poskušali pripraviti preobrat, kar jim je ob zelo nespretni igri Slovencev (in seveda uspešnem metu 23-letnega branilca Kullamaeja od daleč) tudi uspelo. Scenarij je zelo spominjal na številne nesrečne epizode slovenske košarke, k sreči pa tokratna tekma vendarle ni bila prav pomembna. V ponedeljek sledi še tekma v Kopru proti Izraelu.

Sekulić pohvalil igralce za borbenost
Aleksander Sekulić, selektor Slovenije: "Čeprav tekma ni imela pravega naboja, smo prišli po zmago. Tekom srečanja smo naredili precej napak, kar je razumljivo glede na to, da smo prvič igrali v takšni postavi. Vseeno moram pohvaliti igralce za borbenost, škoda le, da smo bili v zaključku nespretni in da so domačini s trojko prišli do dveh točk."

Žiga Samar: "Kljub nespametnemu porazu v končnici moramo biti zadovoljni z določenimi deli igre. Predvsem v prvem polčasu smo se znali zbrati in izničiti zaostanek Estonije. V zadnji četrtini bi morali rešiti vprašanje zmagovalca pred zaključkom. Naredil sem neumno napako pri izvajanju žoge s strani in Estonija je s trojko dobila tekmo."

Košarkarji v Talinu v zadnjih sekundah zelo nespretni

KVALIFIKACIJE ZA SP 2023 – SKUPINA J:
ESTONIJA – SLOVENIJA
79:78 (24:16, 13:24, 18:19, 24:19)

Estonija: Rosenthal 2 (2:2), Treier 13 (4:7), M. Jurkatamm 11 (2:2), Kirves 4 (2:2), Toom 15 (3:5), Hermet 7, Riismaa 7, Kitsing 6 (1:3), Konontsuk 2, Kullamae 12 (2:3).

Slovenija: Klavžar 4 (1:2), Samar 13 (2:2), Nikolić 11 (5:6), Mahkovic 11 (9:11), Ciani 9 (3:4), Prepelič 3 (1:2), Glas 18 (2:2), Macura 2, Stergar 7 (1:2).

Prosti meti: Estonija 16/24; Slovenija 24/31.
Met za dve točki: Estonija 15/39; Slovenija 15/32.
Met za tri točke: Estonija 11/30; Slovenija 8/24 (Glas 4, Nikolić 2, Samar, Klavžar).
Skoki: Estonija 42 (25 + 17); Slovenija 39 (31 + 8).

Slovenija četrtič med elito

Slovenija bo od 25. avgusta do 10. septembra četrtič v zgodovini nastopila na prvenstvu 32 najboljših reprezentanc na svetu. Predtekmovanje bo igrala na otoku Okinava na Japonskem. Četrtfinale in zaključni boji bodo v Manili na Filipinih.