Voditelji Ecowasa so na četrtkovem srečanju v Nigeriji odredili aktivacijo svojih sil. Foto: Reuters
Voditelji Ecowasa so na četrtkovem srečanju v Nigeriji odredili aktivacijo svojih sil. Foto: Reuters

Iz Ecowasa prihajajo nasprotujoče si informacije glede morebitne vojaške intervencije. Predsednik Slonokoščene obale Alassane Ouattara je po četrtkovem srečanju v Nigeriji dejal, da so voditelji odobrili vojaško intervencijo v Nigru v "najkrajšem mogočem času".

Ecowas je v preteklosti že posredoval v afriških državah za vzpostavitev ustavnega reda. "Danes imamo podobno situacijo v Nigru in Ecowas tega ne more sprejeti," je dodal Ouattara.

Na četrtkovem vrhu Ecowasa so članice odredile aktivacijo svojih vojaških sil, vendar je predsednik Nigerije Bola Tinubu sporočil, da je vojaško posredovanje "zadnja možnost" in da naj bi poskušali z diplomacijo. Viri iz predsedniške palače v Abuji so za BBC sicer povedali, da naj bi Ecowas želel "pokazati svojo moč" in vodje vojaške hunte prisiliti v dialog.

Sorodna novica Ecowas odredil aktivacijo vojaških sil, posredovanje v Nigru "zadnja možnost"

Predsednik Ecowasa Omar Touray je v četrtek dejal, da so se članice odločile, "da odredijo napotitev rezervnih sil Ecowasa za ponovno vzpostavitev ustavnega reda v Nigru". Podrobnosti ni navedel.

Članice Ecowasa neenotne glede posredovanja

Slonokoščena obala namerava po navedbah predsednika Ouattare v skupne sile prispevati od 850 do 1100 vojakov. Svoje enote naj bi po njegovih besedah zagotovila tudi Nigerija in Benin, pripravljenost je izrazil tudi Senegal.

Članici Ecowasa Mali in Burkina Faso, kjer je tako kot v Nigru na oblasti vojaška hunta, sta se postavili na stran prevratnikov v Niameyju.

Podrobnosti glede vojaških sil Ecowasa sicer niso znane, niti glede številnosti sil niti glede časa, ki ga potrebujejo za mobilizacijo. Tiskovni predstavnik Ecowasa je sporočil, da se bodo vojaški voditelji držav članic v prihodnjih dneh sešli za pripravo načrtov za morebitno vojaško intervencijo. Neimenovani viri so za Reuters povedali, da bo srečanje v soboto potekalo v Gani.

Podporniki hunte v Nigru na shodih nosijo ruske zastave in vzklikajo gesla proti Franciji, nekdanji kolonialni sili. Foto: Reuters
Podporniki hunte v Nigru na shodih nosijo ruske zastave in vzklikajo gesla proti Franciji, nekdanji kolonialni sili. Foto: Reuters

Ecowas je proti Nigru že uvedel sankcije in hunti postavil ultimat za vrnitev Bazouma na oblast ter ob njegovem neupoštevanju zagrozil z vojaškim posredovanjem. Ultimat se je iztekel v nedeljo, hunta pa ga ni upoštevala.

Družina: Bazouma želijo prisiliti v odstop

Varnostne sile so v Nigru državni udar izvedle 26. julija in ustanovile Nacionali svet za zaščito domovine (CNSP). V četrtek so vzpostavili novo vlado, ki jo bo vodil nekdanji minister za gospodarstvo in finance Ali Mahaman Lamine Zeine.

V Franciji živeča hči odstavljenega predsednika Mohameda Bazouma trdi, da ga želi hunta z zadrževanjem v nehumanih razmerah prisiliti, da poda odstop. Zaskrbljenost nad razmerami v priporu so izrazili tudi Združeni narodi (ZN). Ecowas, Afriška unija, ZDA, EU in nekdanja kolonialna sila v Nigru Francija so po državnem udaru sporočili, da je Bazoum, ki velja za zaveznika Zahoda pri boju z islamističnimi milicami v regiji, edini legitimni voditelj države.