Al Sadrovi privrženci se po pozivu vplivnega klerika umikajo. Foto: Reuters
Al Sadrovi privrženci se po pozivu vplivnega klerika umikajo. Foto: Reuters

Takoj po Al Sadrovem govoru, ki so ga v živo prenašali po televiziji, so njegovi podporniki začeli zapuščati zeleno območje v Bagdadu, kjer so številne vladne ustanove in tuja predstavništva. Kmalu zatem je iraška vojska po vsej državi odpravila policijsko uro.

Šiitski pridigar z milijoni privržencev, ki je po strmoglavljenju Sadama Huseina leta 2003 vodil milico proti ameriškim in iraškim vladnim silam, je privržencem dal na voljo eno uro za umik. Ob tem je zagrozil, da se bo tistim, ki se ne bodo umaknili, odrekel. Predtem je zagrozil tudi z gladovno stavko.

"Opravičujem se iraškemu ljudstvu, ki je edino prizadeto zaradi teh dogodkov," je Al Sadr sporočil iz svoje baze v mestu Nadžaf v osrednjem Iraku.

Hudi spopadi na ulicah Bagdada

Oboroženi Al Sadrovi podporniki na ulicah Bagdada. Foto: Reuters
Oboroženi Al Sadrovi podporniki na ulicah Bagdada. Foto: Reuters

Protesti so izbruhnili v ponedeljek, potem ko je Al Sadr zaradi nerešljivega političnega zastoja v državi napovedal umik iz politike. Ponoči so na bagdadskih ulicah izbruhnili spopadi, v katerih je umrlo najmanj 23 ljudi, več sto je bilo ranjenih. Protestniki so vdrli tudi v vladno palačo.

V spopadih naj bi bile uporabljene tudi raketne granate (RPG). Varnostni vir, ki ga navaja AFP, je danes sporočil, da je bilo obstreljevanje usmerjeno na zeleno območje, na katero naj bi padlo najmanj sedem izstrelkov. Po navedbah varnostnega vira so območje obstreljevali privrženci Al Sadra, varnostne sile pa se na to "niso odzvale".

Predtem so očividci poročali o medsebojnem obstreljevanju med Al Sadrovimi privrženci in privrženci konkurenčnega, Iranu naklonjenega šiitskega bloka.

Zaskrbljenost po svetu, Iran zaprl meje

Začasni predsednik iraške vlade Mustafa Al Kazimi je pozval k miru, vojska pa je zaradi nemirov, ki so izbruhnili tudi drugod po državi, razglasila policijsko uro, a je protestniki niso upoštevali, poroča britanski BBC.

Generalni sekretar ZN-a Antonio Guterres pa je že v ponedeljek pozval k "zadržanosti" v Iraku in vpletene strani pozval, naj "nemudoma sprejmejo ukrepe za umiritev razmer", je sporočil njegov tiskovni predstavnik Stephane Dujarric. K prekinitvi spopadov je pozval tudi Pariz, zaskrbljenost nad razmerami pa so izrazili tudi v Washingtonu.

Iran je zaradi spopadov zaprl svoje meje z Irakom, Kuvajt pa je svoje državljane pozval, naj nemudoma zapustijo državo.

Irak od oktobrskih volitev brez vlade, premierja in predsednika

Al Sadr je sicer že junija umaknil svoje poslance iz parlamenta, ker mu ni uspelo oblikovati vlade po svojih željah. Zaradi nesoglasij med strankami glede oblikovanja koalicije je Irak brez vlade, premierja in predsednika države že od parlamentarnih volitev oktobra lani.

Njegovi privrženci od konca julija zasedajo parlament in protestirajo blizu vladnih zgradb ter tako blokirajo proces volitev novega predsednika in parlamenta.

Politična kriza in nemiri v Iraku