Pod streho > Varčna hiša
9319 ogledov

Strokovnjak odgovarja: vse to so razlogi, da se sončna elektrarna še vedno splača

sončna elektrarna Profimedia
Od 1. januarja za nove samooskrbne sončne elektrarne velja nova uredba, ki prinaša precejšnje spremembe pri obračunu oddane in prevzete električne energije. Vprašanj o tem, kaj novi obračun pomeni za investitorje in kako se razlikuje od neto meritev in posledično tudi, ali se sončna elektrarna po novi shemi sploh še splača, je veliko. To je potrdila tudi živahna debata na javni tribuni, ki je nedavno potekala na spletnem portalu Forum.Over.net.

Na vprašanja tistih, ki razmišljajo ali pa že načrtujejo postavitev samooskrbne sončne elektrarne po novi shemi, je odgovarjal strokovnjak iz podjetja GEN-I David Germovšek. V živahni javni tribuni je sodelujoče največkrat zanimalo, kako bodo po novem obračunali prejeto in oddano električno energijo in ali se zaradi nove sheme sončna elektrarna na strehi hiše sploh še splača.

Spremembe, ki jih pri obračunu prinaša nova uredba, so precejšnje, saj med drugim tudi ukinja neto meritve ali tako imenovani net metering. Ob tem pa velja še enkrat spomniti, da nova uredba velja le za naprave, za katere so investitorji vloge za soglasja za priključitev vložili po 1. januarju letos. Za vse naprave, za katere so bile vloge za soglasja vložene pred omenjenim datumom, pa bo še vedno veljala neto meritev, pod pogojem, da bodo sončne elektrarne postavljene in v omrežje priključene do konca letošnjega leta. 

V nadaljevanju povzemamo odgovore strokovnjaka na najbolj pogosta vprašanja, celotno razpravo pa lahko preberete tukaj

Koliko na slabšem bodo lastniki sončnih elektrarn po novi shemi v primerjavi s tistimi, ki imajo net metering?

Sistem net metering je bil najverjetneje res najugodnejši model na področju finančne vzdržnosti naložbe v sončno elektrarno. 
Ko danes potencialni investitorji razmišljajo, ali se jim izgradnja sončne elektrarne po novem sistemu sploh še splača, na trgu ne najdejo pravega odgovora. Z novim poslovnim modelom GEN-I prvi ponuja odgovor na to vprašanje. Tudi po novem sistemu se bo naložba še vedno več kot izplačala, saj se bo še vedno povrnila veliko let pred iztekom življenjske dobe sončne elektrarne.

Kako se bo poračunala proizvedena in porabljena elektrika v novem obračunu? Vsak mesec? Se bodo tudi viški obračunali/vračali vsak mesec?

Odjemalci, ki se bodo v sistem samooskrbe registrirali po novi uredbi, bodo vsak mesec prejeli račun za električno energijo, ki so jo prevzeli iz omrežja v urah oziroma v obdobju, ko elektrarna ni proizvedla dovolj energije, da bi pokrila potrebe gospodinjstva. Hkrati bomo na vsakem mesečnem računu obračunali tudi vso energijo, ki jo bo odjemalec zaradi višje proizvodnje v omrežje oddal. To energijo bomo ovrednotili v evrih na kWh n za ta znesek samodejno zmanjšali račun za tekoči mesec. 

V mesecih večje osončenosti, ko sončna elektrarna doseže svojo maksimalno proizvodnjo, in je oddane energije bistveno več kot prevzete, bo na izdanem mesečnem računu posledično lahko izkazan tudi dobropis, ki se samodejno upošteva na naslednjih izdanih pozitivnih računih, torej takrat, ko bo količina prevzete energije spet narasla. 

Kakšne so konkretne ugodnosti novega produkta za nove lastnike sončnih elektrarn in kako se te ugodnosti primerjajo z obstoječimi ponudbami na trgu?

Nov poslovni model lastnikom sončnih elektrarn, ki bodo v sistem samooskrbe vstopili po novi zakonodaji, omogoča ustvarjanje dobropisov za viške električne energije. Vsak mesec bomo posameznemu odjemalcu obračunali tako prevzeto kot oddano energijo. Pomembno je to, da bomo vsako oddano kWh elektrike odjemalcu priznali v dobro in mu za to znižali že tekoči račun.

Glede na to, da je GEN-I prvi ponudnik, ki je predstavil novo rešitev za vse odjemalce, ki bodo sončno elektrarno priklapljali po novi zakonodaji, primerjave z ostalimi tovrstnimi produkti na trgu ni možna.  

Kolikšna je cena prejete in oddane električne energije?

Cena za prevzeto električno energijo je 0,1037 evra/kWh (brez DDV), pri čemer dobavitelj upošteva uredbo, ki določa, da se le 10 odstotkov prevzete električne energije obračuna po tej ceni, za 90 odstotkov pa do konca leta velja omejena cena električne energije, ki je 0,98 evra/kWh. Cena za v omrežje oddano električno energijo pa je 0,0539 evra/kWh (brez DDV).

Zakaj je cena prejete elektrike toliko višja od cene, po kateri se obračunajo viški?

Cena električne energije je odvisna od povpraševanja in ponudbe na trgu. Podnevi in v toplih mesecih, ko proizvodnja električne energije presega rabo in se ustvarjajo viški, postane električna energija na trgu izjemno dostopna in ugodna, ker je veliko ponudbe, ki presega povpraševanje. Nasprotno, v hladnejših mesecih in v večernih urah, ko je povpraševanje najvišje, proizvodnja pa je nizka, se cena električne energije na trgu dvigne. Zato prihaja do razlike med odkupno in prodajno ceno električne energije.

Kdaj se je pametno odločiti za enkratno izplačilo viškov?

Izplačilo viškov na transakcijski račun je v sklopu novega produkta, ki je namenjen odjemalcem na samooskrbi po novi zakonodaji, možno enkrat na leto. Nastalo dobroimetje bomo vse do porabe sredstev samodejno upoštevali na vseh naslednjih izdanih računih. Če pa se odločite za izplačilo dobroimetja na transakcijski račun, bo to verjetno najbolj smiselno zahtevati konec poletja oziroma v začetku jeseni. Seveda je to odvisno od osončenosti v posameznih mesecih, saj smo bili tudi v preteklosti že priča zelo lepim in sončnim septembrskim dnem.

Če viškov ni, ali potem ves čas plačujemo manko? Ali se v tem primeru sončna elektrarna sploh splača?

Ker je samooskrbna elektrarna namenjena proizvodnji električne energije za pokrivanje lastne porabe, je velikost vsake naprave prilagojena energijskim potrebam posameznega investitorja. Zato je načrtovanje ustrezne velikosti sončne elektrarne ključno, ko govorimo o gospodarnosti naložbe. 
V primeru, da naprava ne bi ustvarila viškov, se naložba najverjetneje res ne bi izplačala. Vendar pa je malo verjetno, da v mesecih največje osončenosti (poleti) elektrarna v omrežje ne bi oddala niti ene kWh električne energije.

Ali je mogoč brezplačni prenos viškov proizvodnje zasebne solarne elektrarne drugemu porabniku pri Gen-I oziroma na drugo odjemno mesto, morda tudi pri drugih dobaviteljih? Ali bo Gen-I tudi odkupoval viške v primeru, ko ima zasebna solarna elektrarna višek na letnem nivoju, tudi potem ko v zimskih mesecih porabiš dobropise iz poletnih mesecev?

Neposreden prenos viškov drugim odjemalcem ni mogoč. Za odjemalce, ki imajo sklenjene pogodbe po sistemu net metering, se ob koncu obračunskega obdobja (koledarsko leto) morebitni presežki proizvedene energije neodplačno predajo v omrežje. 

Če je sončna elektrarna priklopljena po sistemu neto meritev in imate predviden visok presežek, se lahko z drugimi merilnimi mesti povežete v skupnost OVE, pod pogojem, da so vsa merilna mesta priključena na isto transformatorsko postajo. S ključem delitve nato vnaprej določite, kolikšen delež proizvedene električne energije bo namenjen enemu in kolikšen delež bo namenjen drugemu merilnemu mestu (npr.: prvo merilno mesto bo odvzemalo 60 %, drugo pa 40 % proizvedene električne energije). 

Povezava v skupnost OVE je mogoča tudi za odjemalce, ki imajo sončno elektrarno priklopljeno po novi zakonodaji, s tem, da pogoj iste transformatorske postaje zanje ne velja več. 

Kako lahko samooskrbna sončna elektrarna pomaga gospodinjstvom stabilizirati stroške za električno energijo v daljšem časovnem obdobju, še posebej v luči naraščajočih cen energije?

S sončno elektrarno lahko gospodinjstva proizvajajo lastno električno energijo, kar zmanjšuje potrebo po nakupu elektrike od dobaviteljev. To omogoča večjo stabilnost pri cenah električne energije, saj so gospodinjstva manj občutljiva na nihanja cen na trgu in se pred njimi na tak način zaščitijo. Namesto da so odvisna od dobaviteljev in nenehnih sprememb cen električne energije, lahko gospodinjstva nadzorujejo svoje stroške in se izognejo nepredvidljivim povišanjem cen. 

gen-i sonce, sončna elektrarna | Avtor: Gen-I Gen-I
Ali drugače, namesto da vso električno energijo, ki jo vaše gospodinjstvo potrebuje, prevzamete iz omrežja (in vsako kWh plačate), ob postavitvi lastne sončne elektrarne elektriko proizvajate sami in vam je ni treba kupovati od dobavitelja. Doplačate le elektriko, ki jo zaradi nižje proizvodnje elektrarne prevzamete iz omrežja. Energijo, ki pa jo zaradi višje proizvodnje v omrežje oddate, pa vam kot dobavitelj izplačamo v obliki dobropisa na računu. 

V koliko letih se naložba v sončno elektrarno po novi shemi povrne? 

Doba povračila naložbe je odvisna od več različnih dejavnikov, med drugim od porabe, velikosti sončne elektrarne, višine naložbe, lastnosti posameznega gospodinjstva. Na splošno pa izračuni potrjujejo, da nov model za odjemalce, ki vstopijo v nov sistem samooskrbe, prinaša opazne prihranke. Ti so seveda odvisni od prej naštetih dejavnikov, povprečni odjemalec pa lahko računa na prihranek tudi do 1000 evrov na leto.

Ali bi bila doba vračljivosti naložbe krajša, če k sončni elektrarni dodamo še hranilnik elektrike?

Sončna elektrarna s hranilnikom energije poveča neodvisnost in zmanjša količino električne energije, ki jo morate odkupiti iz omrežja, hkrati pa je odlična rešitev za uresničitev samooskrbe za vse uporabnike, ki so prejeli soglasje za priključitev z omejeno močjo, saj se višek proizvedene energije preusmeri v hranilnik. Si pa lahko recimo s pomočjo hranilnika povečujete tudi zalogo energije, ki jo porabite takrat, ko proizvodnja ni zadostna, da pokrije potrebe gospodinjstva. 

Hranilnik priporočamo vsem, ki živijo na območjih s tehničnimi omejitvami električnega omrežja, saj ga tako manj obremenjujejo kot s klasično mikro sončno elektrarno. 

Komentarjev 15
  • matermila 08:16 29.marec 2024.

    Spet je tu govora o nekakšni samooskrbi. Pa da vas vidim, kdo je samooskrben? Niti eden Slovencelj ni samooskrben. Odklopite se od javnega omrežja pa da vidimo vašo samooskrbo.

  • slopubec 05:27 27.marec 2024.

    Pred elektrarno sem imel na leto porabo skupaj 3500evrov ( elektrika in ogrevanje na drva) sedaj samo 19,62evra. Teče že peto leto ...torej 4 leta x x 3500 evrov =14000 evrov, torej še malo manj kot 3 leta pa bo ...prikaži večo vse povrnjeno. Imam še pa vedno rezervno peč za celo hišo. Tako da ni panike.

  • sandi76 19:56 26.marec 2024.

    Če bi se ta sistem resnično tako izplačal, bi država dajala višje subvencije, ne pa da lastnike takih elektrarn "nagrajuje" z višjimi cenami elektrike. Samo v Butalah !