Agro HI-tech

Tak novi hlev za plemenske svinje ima Ljutomerčan na Cvenu

V ospredju je dobrobit živali, torej čim večje udobje za male pujse in svinje, ki imajo v novem hlevu več prostora kot prej, ogrevanje, prezračevanje, samodejno krmljenje in izhod na svež zrak
Podporniki obveščajo
AGROBIZ
Podporniki obveščajo
Kmetje in živilci tokrat brez svoje ministrice
Agrobiznis
Podporniki obveščajoJana Petkovšek Štakul Kmetje in živilci tokrat brez svoje ministrice

Ta petek bodo o inovativnosti in trajnostni preobrazbi na konferenci razpravljali predstavniki kmetijskih in živilskih podjetij vzhodne kohezijske regije.

AGROBIZ
Podporniki obveščajo
V ponedeljek se začne kampanja vnosa zbirnih vlog za kmetijske subvencije
Agrobiznis
Podporniki obveščajoRedakcija Agrobiznisa V ponedeljek se začne kampanja vnosa zbirnih vlog za kmetijske subvencije

Nosilci kmetijskih gospodarstev morajo vloge oddati do 10. julija elektronsko, pri tem pa jim lahko pomagajo v Javni službi kmetijskega svetovanja.

AGROBIZ
Podporniki obveščajo
Jutri o trajnosti in inovacijah v agroživilskem sistemu
Agrobiznis
Podporniki obveščajoRedakcija Agrobiznisa Jutri o trajnosti in inovacijah v agroživilskem sistemu

GZS - Zbornica kmetijskih in živilskih podjetij v sodelovanju z regionalnimi gospodarskimi zbornicami pripravlja regijsko konferenco zahodne kohezijske regije

AGROBIZ
Podporniki obveščajo
Velika noč se bliža, domače dobrote vas čakajo v Mercatorju
Agrobiznis
Podporniki obveščajoPodpornik projekta Velika noč se bliža, domače dobrote vas čakajo v Mercatorju

Velike noči ni brez prazničnih dobrot – pirhov, šunke, hrena in potice

Avtor
avtor
31.07.2023 14:21
Čas branja: 6 min
Tak novi hlev za plemenske svinje ima Ljutomerčan na Cvenu
Podjetje Ljutomerčan ima na Cvenu pri Ljutomeru nov hlev za plemenske svinje, ki je skupaj z nakupom sodobne cisterne za gnojevko in sejalnice za koruzo stal 3,6 milijona evrov. Foto: Jure Makovec

V Sloveniji se prasi premalo pujskov, večino uvozijo in pitajo do zakola. V podjetju Ljutomerčan, ki deluje v okviru holdinga Puklavec Family Wines, se veselijo začetka septembra, ko bodo v novi hlev na Cvenu preselili 760 plemenskih svinj iz starih hlevov v Ljutomeru. Gradnja hleva je skupaj z nakupom sejalnice za koruzo in sodobne cisterne za gnojevko stala okrog 3,6 milijona evrov oziroma še več, če upoštevamo tudi nakup 80 plemenskih svinj pasme lanras in pet merjascev pasme durok iz Danske, ki jih bodo dobili prihodnji mesec. V hlevu je 845 stojišč za plemenske svinje in prostor za nadaljnjo vzrejo.

Na Cvenu imajo okoljsko dovoljenje za 9.500 prašičev pitancev, a ker zakonodaja različno obravnava prašiče pitance in plemenske svinje, bi morali spremeniti okoljevarstveno dovoljenje, da bi lahko hleve in obseg vzreje povečali. Pujske, ko dosežejo od sedem do 25 kilogramov, prodajo drugim rejcem, da jih pitajo do zakola.

Zaradi čakanja na dovoljenja v manjši hlev

»Najprej smo želeli zgraditi farmo za 1.700 plemenskih svinj, a ker okoljevarstvenega dovoljenja ne bi pravočasno dobili, da bi ujeli razpis za nepovratna sredstva, smo projekt prilagodili in postavili avtomatizirano farmo za manj kot 900 plemenskih svinj,« pojasnjuje Miha Kuhar.

Za urejanje dokumentacije in pridobitev gradbenega dovoljenja so porabili dobro leto dni. »Marca 2021 smo za hlev, sodobno cisterno za gnojevko in sejalnico za koruzo dobili skoraj 1,2 milijona evrov nepovratnih sredstev, celotna naložba pa se je pozneje pri gradnji podražila z 2,6 na 3,6 milijona evrov,« dodaja Kuhar.

Dobrobit živali

Pri načrtovanju nove farme so agencijo za kmetijske trge in kmetijsko ministrstvo vprašali o novih standardih za dobrobit oziroma dobro počutje živali, da bi jih vključili v projekt, a jim nihče ni znal povedati nič konkretnega. »Za plemensko svinjo in skotene pujske smo predvideli dosti večji boks in na srečo izpolnjuje nove smernice, ki so začele veljati, ko smo že bili sredi projekta. Pri načrtovanju tako velikih dolgoročnih projektov bi si želeli več strokovne podpore, saj gre za 20-letno naložbo,« dodaja sogovornik. »Površino boksa smo povečali s 5,4 na 6,8 kvadratnega metra,« pravi glavna tehnologinja za vzrejo prašičev Darja Antolin.

V novem obdobju skupne kmetijske politike 2023–2027 so se pogoji za ukrep dobrobit živali zaostrili tako, da je treba plemenski svinji zagotoviti 20 odstotkov, prej 10 odstotkov, neovirane talne površine za gibanje. »Tega nam noben strokovnjak ni znal povedati pri načrtovanju novega hleva. K sreči smo predvideli dovolj prostora, da izpolnjujemo to zahtevo in lahko izvajamo ta ukrep,« dodaja Darja Antolin.

Hlev po načrtih enega največjih strokovnjakov za prašičerejo

Hlev so zasnovali tako, da so plemenske svinje in pujski dobili dosti boljše pogoje za bivanje. »Hlev je razdeljen na tri dele, vsi prostori so hermetično zaprti in pod podtlakom, da sistem samodejno uravnava pršenje megle, temperaturo in pretok zraka. Naš hlev in oprema izpolnjujeta najvišje standarde za prašičerejo, načrti za hlev in opremo so delo profesorja Vitomira Vidovića s kmetijske fakultete v Novem Sadu, enega največjih strokovnjakov za prašičerejo na svetu. Sodeluje pri projektiranju vseh večjih modernih farm od Rusije do Kitajske. Med drugim je zasnoval veliko plavajočo farmo na Kaspijskem jezeru,« poudarja Darja Antolin, ki si je na Danskem in drugje ogledala sodobne hleve.

»Ko smo začeli obnavljati druge hleve, v katerih redimo pujske, smo vpeljali dansko tehnologijo za prezračevanje hleva. Prodajalec opreme nas je povezal s profesorjem Vidovićem in smo se dogovorili, da nas obišče. Najprej nam je naredil osnutek farme s tremi hlevi za skupaj 1.700 plemenskih svinj, a ker bi za tako veliko farmo morali pridobiti razširjeno okoljevarstveno dovoljenje in nanj predolgo čakati, smo se odločili za manjšo farmo,« dodaja Miha Kuhar.

Najboljša oskrba prvih 24 ur po rojstvu

V porodnem boksu, kot smo že omenili, ima svinja več prostora in udobja, enako velja tudi za pujske. »Najpomembnejše je, da imajo najboljšo možno oskrbo prvih 24 ur po prasitvi in da začnejo sestati mleko pri materi,« poudarja Darja Antolin. Ko pujski pridejo na svet, se osušijo v posebnem pudru, potem pa jih premaknejo v poseben del boksa, ki spominja na inkubator. Ima ogrevana tla, ta prostor lahko, če je treba, tudi zaprejo in pujske ogrevajo še z vrha, da temperatura zraka doseže 35 stopinj Celzija. Svinja lahko skoti tudi po 18, celo 20 pujskov, sama jih lahko nahrani največ 15, zato za preostale pujske poskrbijo nadomestne matere.

Preden breje svinje preselijo v porodnišnico, operejo in razkužijo stene, tla in strop tega dela hleva. Tudi svinjo pred kotitvijo čaka kopanje. Krmo in vodo dobi, kadar želi, doziranje je samodejno. Svinja v porodnem boksu preživi s pujski še 28 dni po kotitvi. Boks je čist, saj blato pade skozi rešetke in se zbira v posebnih zbiralnikih, ki jih vsakih 14 dni spraznijo, gnojevko pa spustijo v lagune. Hlev ves čas prezračujejo, po potrebi ga lahko tudi dodatno ogrevajo.

Male pujske po 28 dneh premaknejo v druge hleve, do katerih lahko dostopajo le zaposleni, saj zaradi nevarnosti afriške prašičje kuge, ki je že dosegla Hrvaško, vanje ne spuščajo nikogar drugega. Za zdravje živali 24 ur na dan skrbita dva veterinarska tehnika, ki sta v Ljutomerčanu zaposlena. Delo opravljata po navodilu veterinarja, s katerim imajo pogodbo o sodelovanju.

Porodnišnica, pripustišče in čakališče

Plemenske svinje nato iz porodnišnice premaknejo v pripustišče. Ko so godne peti dan, jih umetno osemenijo. Po drugem ultrazvočnem pregledu jih premaknejo v skupinski boks. Tretji del hleva imenujejo čakališče, tu breje svinje preživijo 85 dni in imajo dostop na sveži zrak, s tem da je zunanji prostor s treh strani ograjen, da ni stika z drugimi živalmi, okužbami in boleznimi. Po 85 dneh v čakališču svinja spet obišče porodnišnico, od tam pa gre v pripustišče.

»Če želimo imeti visokoproduktivno svinjo in zdrave pujske, jim moramo zagotoviti maksimalno udobje. V novem hlevu ga bodo dobili, posledično bomo lahko postopoma povečali produktivnost, torej število skotenih pujskov na svinjo v enem letu. Naš cilj je, da bi vsaka svinja v enem letu skotila povprečno 30 pujskov. To pomeni 14 pujskov v gnezdu in 2,2 gnezda na leto,« dodaja Darja Antolin.

Prvi s certifikatom izbrane kakovosti

Ljutomerčan je bil prvo podjetje, ki je za vrejo prašičev pridobil certifikat izbrane kakovosti za svinjsko meso, ki je jamstvo, da je bil prašič skoten, vzrejen in zaklan v Sloveniji. Ta certifikat so pred nekaj dnevi pridobile tudi Farme Ihan, Ljutomerčan pa ga ima na željo enega večjih kupcev – kmetije Cimerman iz Stojncev pri Ptuju. »Prav bi bilo, da bi prašiči in tudi svinjsko meso s tem certifikatom dosegli višjo ceno od drugih, saj so višje kakovosti. Z ozaveščanjem kupcev in promocijsko kampanjo bi to dosegli, a ne čez noč,« še pravi Darja Antolin.

Spomnimo, da je gradnjo novega hleva za plemenske svinje Miha Kuhar napovedal že spomladi 2019. A ker je takrat kmetijsko ministrstvo nakazalo, da bo spremenilo upravljanje kmetijskih zemljišč v zakupu, so ti načrti dve leti viseli v zraku.

Napišite svoj komentar

Da boste lahko napisali komentar, se morate prijaviti.
Več o temi
Kliknite [+] poleg oznake in se prijavite na obveščanje. S klikom na ime posamezne oznake preverite seznam člankov.
FINANCE
Tako se dela posel v kmetijstvu

V posebni reviji (Podjetno kmetijstvo) predstavljamo uspešne zgodbe s podeželja. Učijo nas, da je možno tudi v zahtevnih časih...

AGROBIZ
Novice
Nemčija: 250 tisoč evrov za hektar njive
Agrobiznis
NovicePetra Šubic Nemčija: 250 tisoč evrov za hektar njive 5

Toliko bi plačal Intel, ki bo zgradil tovarni računalniških čipov in procesorjev

AGROBIZ
Novice
Nove farme piščancev na Hrvaškem z ukrajinskim denarjem
Agrobiznis
NovicePetra Šubic Nove farme piščancev na Hrvaškem z ukrajinskim denarjem

Tri piščančje farme napoveduje Jurij Kosiuk, lastnik Perutnine Ptuj, 700-milijonski projekt pa napoveduje Andrej Matiukha, ki ima na Hrvaškem športne stavnice FavBet in igralnice

AGROBIZ
Agro Podjetnik
Zakaj se splača pridelovati gensko nespremenjeno sojo
Agrobiznis
Agrobiznis
Agro PodjetnikPetra Šubic Zakaj se splača pridelovati gensko nespremenjeno sojo

Letos jo bodo člani zadruge Kooperativa Kristal zasejali na dobrih 300 hektarjih; pozneje bi radi postavili svoj silos in celo pražarno soje.

AGROBIZ
Agro HI-tech
Z akvaponiko pridelamo desetkrat več zelenjave kot v zemlji
Agrobiznis
Agro HI-techPetra Šubic Z akvaponiko pridelamo desetkrat več zelenjave kot v zemlji 1

Ta tehnologija, s katero hkrati gojimo ribe in zelenjavo, je primerna za urbana območja, ob ribogojnicah in kot zanimivost na turističnih kmetijah.

AGROBIZ
Agro HI-tech
Devet startupov, ki zmanjšujejo odvisnost od plastike
Agrobiznis
Agro HI-techPetra Šubic Devet startupov, ki zmanjšujejo odvisnost od plastike

Razvijajo postopke recikliranja, biološko razgradljive materiale in trajnostne proizvodne tehnike, s katerimi zmanjšujemo onesnaževanje s plastiko

AGROBIZ
Nasveti
Kaj bančnica svetuje kmetom, ki so pred večjo naložbo
Agrobiznis
NasvetiUredništvo Agrobiznisa Kaj bančnica svetuje kmetom, ki so pred večjo naložbo

Nataša Zemljič Pangerc, NLB: »Pogoje in stroške posojila preverite v več bankah in hkrati poglejte, kako vas lahko banka podpre, če bi med vračanjem posojila zašli v težave.«

AGROBIZ
Nasveti
»Mama mi je dejala, da sem malo nor«
Agrobiznis
INOVATIVEN MLADI KMET
NasvetiJana Petkovšek Štakul »Mama mi je dejala, da sem malo nor«

Tako pravi Toni Grobelnik, inovativni mladi kmet 2023, ki je na Svetovalnici za kmete spregovoril o preobrazbi kmetije v prirejo mesa, predelavo in neposredno prodajo.

AGROBIZ
Nasveti
Kako lahko kmetije optimizirajo davke
Agrobiznis
NasvetiPetra Šubic Kako lahko kmetije optimizirajo davke

Kmetijska dejavnost je lahko obdavčena na tri načine, najugodnejšo obdavčitev za vsako kmetijo pokaže posebno orodje, ki ga uporabljajo kmetijski svetovalci