V Planinski jami še vedno vonj po gnojevki

Vonj po gnojevki, ki se je pred dobrim tednom razlila na kmetiji pri Postojni, se širi po podzemnem svetu. Onesnaženje, ki je v petek zvečer doseglo Postojnsko, nato pa še Planinsko jamo, je kljub visokemu vodostaju zaznati na izviru Unice v Planini pri Rakeku.

Planinska jama Foto: Štab CVZ za Notranjsko
Planinska jama Foto: Štab CVZ za Notranjsko

POSTOJNA > Glavni val onesnaževanja, ki je bil v Postojnski jami prisoten v soboto, se je po besedah predsednika uprave družbe Postojnska jama Marjana Batagelja že umaknil v podzemlje.

Direktor družbe Kovod Postojna David Penko je povedal, da do onesnaženja vodnega zajetja Malni ni prišlo, saj stoji na izviru Malenščice, ki se izliva v reko Unico in gnojevka vanjo ni pritekla. Težave pa lahko nastanejo na reki Ljubljanici, saj reka Unica, potem ko ponikne na Planinskem polju, na površje znova pride kot Ljubljanica.

“Parametri, ki kažejo na vsebnost kisika v vodi, so dobri in kažejo na 94-odstotno nasičenost. Ribe so ogrožene pri 80-odstotni nasičenosti s kisikom. Nekoliko drugače pa je vendarle na iztoku iz Planinske jame, kjer je vsebnost kisika res še višja, smrad pa je prisoten. To pa kaže, da je pretočnost reke Pivke skozi jamski sistem vendarle počasnejša kot na površju,” je pojasnil Batagelj.

Smrad je sicer v Postojnski jami izginil v roku 24 ur, v Planinski jami pa je še vedno prisoten.

Na Studencu pri Postojni je preteklo nedeljo popoldne v okolje iztekla večja količina gnojevke. Kljub takojšnjemu ukrepanju se je precejšen del prelil na nižje ležeče območje in v vodotoke. V petek zvečer je dosegla Postojnsko jamo, še nekoliko kasneje pa so prisotnost gnojevke zaznali tudi v vodi na izviru reke Unice v Planini pri Rakeku.

Batagelj medtem opozarja na morebitne dolgoročne posledice onesnaženj vodotokov v podzemnem svetu. “Jaz se ni bi tolažil s tem, da je bilo vse v redu in da ni nobenih posledic. Zavedati se moramo, da je človeška ribica dolgoživa žival in vsako minimalno onesnaženje, vse težke kovine se lahko nabirajo v njej. Če bodo ta onesnaževanja še prihajala, je to dolgoročno zanjo zelo slabo,” je opozoril.

Obilnejše padavine so sicer prejšnji teden poskrbele, da so bili vodotoki bolj vodnati, kar je močno razredčilo gnojevko v vodi.


Najbolj brano