ESG je koncept standardov, po katerih podjetja poročajo o procesih upravljanja ter o svojem vplivu na okolje in družbo.
ESG

Atlantic Droga Kolinska je ESG-prvak Slovenije 2024

Atlantic Droga Kolinska uravnoteženo uresničuje ESG-zaveze na vseh treh področjih – okolje, družba in upravljanje.

Izbor urednice

FINANCE
ESG
Zakaj imajo v Lidlu poseben oddelek za trajnost v nabavi
ESG
Intervju: Peter Kebrič, Lidl Slovenija
ESGBarbara Pavlin Zakaj imajo v Lidlu poseben oddelek za trajnost v nabavi 2
FINANCE
ESG
Kaj pomeni biti med najbolj trajnostnimi bankami v Evropi
ESG
ESGMladen Miković Kaj pomeni biti med najbolj trajnostnimi bankami v Evropi

(intervju) Herta Stockbauer, predsednica uprave BKS Bank AG

16.04.2024 13:55
Čas branja: 3 min
Atlantic Droga Kolinska je ESG-prvak Slovenije 2024
Nagrado ESG-prvak Slovenije 2024 je prevzela Nataša Gladovič, direktorica korporativnega upravljanja kakovosti v Atlantic Grupi. Foto: Aleš Beno

Drugi ESG-prvak Slovenije je postalo podjetje Atlantic Droga Kolinska, ki je nagrado prejelo na sklepnem dogodku izbora ESG-prvak Slovenije 2024 na gradu Fužine.

Med tremi finalisti je zmagovalca izbrala štiričlanska strokovna komisija v sestavi Marjanca Repše, direktorica sistemov vodenja v BSH Hišnih aparatih Nazarje, ki je bil ESG-prvak 2023, Aleš Mesec, direktor Unichema, prejemnik priznanja na področju ESG v letu 2022, Mitja Pirc, direktor Kearneyja, in Peter Frankl, direktor in glavni urednik Časnika Finance.

Skupaj je bilo na natečaj ESG-prvak Slovenije 2024 prijavljenih 22 podjetij iz različnih panog, v ožjem izboru sta bili poleg Atlantic Droga Kolinske še A1 Slovenija in Iskra.

Zakaj je Atlantic Droga Kolinska ESG-prvak

Strategija ESG Atlantic Grupe temelji na petih prednostnih nalogah, ki so usklajene tudi z evropskimi standardi trajnostnega poročanja ESRS. Te prioritete so: na področju okolja izpusti toplogrednih plinov, voda, recikliranje, na področju družbene odgovornosti pa so to zaposleni in njihovi izdelki.

E – kako se spoprijemajo z izzivi varovanja okolja

Na področju okolja sistematično zmanjšujejo porabo vode, plina in električne energije. Vso električno energijo kupujejo iz obnovljivih virov energije.

Lani so na strehi polnilnice Donat v Rogaški Slatini postavili sončno elektrarno, ki ob polnem delovanju pokrije tretjino potreb lokacije. Izpuste toplogrednih plinov so od leta 2020 zmanjšali za polovico, lani pa so prvič ocenili tudi emisije celotne verige vrednosti (emisije obsega 3). »Največje izzive nam pomenijo izpusti toplogrednih plinov, poraba vode in embalaža,« razloži Nataša Gladovič, direktorica korporativnega upravljanja kakovosti v Atlantic Grupi, ki v družbi vodi tudi koordinacijski odbor za trajnostnost.

Aktivnosti skupine se navezujejo na zmanjševanje količine odpadne hrane, uporabo recikliranih materialov, trajnostno embalažo, ki omogoča recikliranje in odgovorno ravnanje z naravnimi viri. Embalaže za namaze znamke Argeta so tako brez BPA-premaza, Barcaffè nekatere izdelke pakira v inovativno folijo iz bioplastike, ki je brez aluminija in jo je mogoče reciklirati, Donat je dobil povsem novo embalažo: plastenko iz stoodstotnega rPET-materiala.

S – kako pet tisoč zaposlenih spodbujati k priložnostim trajnostnega poslovanja

Na področju enakosti, raznolikosti in vključenosti beleži skupina, ki zaposluje več kot pet tisoč ljudi, enakovredno zastopanost žensk in moških na vodstvenih položajih in v celotni sestavi zaposlenih. Pri zavzetosti zaposlenih kontinuirano dosegajo izredno dobre rezultate (v letu 2023 je bila zavzetost 87, pri čemer je povprečje najboljših globalnih podjetij 84). Za dobro počutje vseh zaposlenih izvajajo mnogo aktivnosti, spodbujajo zdrave navade, zagotavljajo psihološko pomoč in izobraževanja.

Letos uvajajo poglobljen izobraževalni program »Zeleni val«, ki vgrajuje trajnost v vse obstoječe interne izobraževalne akademije. »Zaposlene po poslovnih programih motiviramo, da se dodatno poglobijo v analizo trajnostnih vidikov v okviru svojega poslovanja in tam poiščejo svoje priložnosti ter sklepajo partnerstva. Le tako lahko izkoristimo celoten potencial, ki ga kot skupina Atlantic Grupa imamo na področju trajnostnega razvoja,« pove Gladovičeva.

G – kako trajnostnost integrirati v procese upravljanja

Na področju upravljanja so pri Atlantic Grupi, katere del je Atlantic Droga Kolinska, pripravljeni na evropsko direktivo o poročanju podjetij o trajnostnosti CSRD (Corporate Sustainable Report Directive), ki jo mora Slovenija letos uvesti v svojo zakonodajo. Trajnostno poročilo po smernicah GRI (Global Reporting Iniciative) pripravljajo že vse od leta 2013. Svoja znamčna trajnostna poročila pa imajo že za blagovni znamki Argeta in Donat, od lani tudi Cedevita.

»Od začetka se zavedamo, da ne gre samo za pripravo poročil, temveč za uskladitev poslovanja. Najprej smo analizirali splošne zahteve CSRD in prepoznali področja, na katerih moramo nadgraditi trenutne prakse v podjetju. Tako smo na primer prepoznali, da moramo trajnostnost bolj neposredno integrirati v strategijo, kar je bila ena od uresničenih nalog v letu 2023. Skupaj se vsi kazalniki povezujejo v trajnostni indeks podjetja, ki nam vsako leto pove, koliko smo bili uspešni pri uresničevanju letnih ciljev,« razloži Nataša Gladovič. V letu 2023 so postavljene ESG-cilje presegli, saj so dosegli trajnostni indeks 102.

Napišite svoj komentar

Da boste lahko napisali komentar, se morate prijaviti.
Več o temi
Kliknite [+] poleg oznake in se prijavite na obveščanje. S klikom na ime posamezne oznake preverite seznam člankov.
OGLAS
FINANCE
Kako brez stresa do sončne elektrarne?

Ste vlogo za postavitev in priklop vaše sončne elektrarne že oddali in morda celo tudi pridobili soglasje? Ali pa o samooskrbi z...

FINANCE
ESG
Inflacija vpliva na poslovanje, ne pa na aktivnosti ESG – za zdaj
ESG
ESGBarbara Pavlin Inflacija vpliva na poslovanje, ne pa na aktivnosti ESG – za zdaj

Kako v teh spremenljivih časih uresničujejo načela ESG Adria Mobil, Atlantic grupa, Iskra in SIJ.

FINANCE
Okolje & energija
(intervju) Samo v Sloveniji minister podpiše račun za odvoz nepobrane embalaže
Okolje & energija
Okolje & energijaBorut Hočevar (intervju) Samo v Sloveniji minister podpiše račun za odvoz nepobrane embalaže 1

Nikjer v EU, razen v Sloveniji, ne bi poravnali stroškov za pobiranje neprevzete odpadne embalaže iz proračuna, je povedal Joachim Quoden iz mednarodnega združenja Expra.

FINANCE
(S PKP): Hiperglobalizacijo so povozili skriti prvaki. O kom govorimo in kakšni so
Finance
Petra Sovdat (S PKP): Hiperglobalizacijo so povozili skriti prvaki. O kom govorimo in kakšni so 1

Eden vodilnih poslovnih strategov Hermann Simon o novih svetovnih gospodarskih trendih

FINANCE
Gre Nemčija spet na bolniško?
Finance
Hans-Werner Sinn Gre Nemčija spet na bolniško? 17

Zdi se, da je Nemčija spet zbolela – tokrat zaradi nerealne ambicioznosti energetske politike. In okrevanje bo boleče.

FINANCE
ESG
(intervju) Nataša Češnovar Gregorc: Trajnostne zaveze prve paštete v Evropi kažejo v pravo smer
ESG
ESGMladen Miković (intervju) Nataša Češnovar Gregorc: Trajnostne zaveze prve paštete v Evropi kažejo v pravo smer

Direktorica raziskav in razvoja v strateški poslovni enoti delikatesnih namazov Atlantic Droga Kolinske o premikih pri trajnostnem razvoju

FINANCE
Apologeti koronaukrepov in lockdownov zdaj hočejo amnestijo
Finance
Simona Toplak Apologeti koronaukrepov in lockdownov zdaj hočejo amnestijo 17

Tudi politikom, odločevalcem in izvrševalcem bi bilo treba oprostiti napake, ki so jih naredili med pandemijo, ne pa presojati njihove odgovornosti. Nikar tako hitro, prosim!

IZVOZNIKI
Novice
Podjetja svarijo: EU in Slovenija morata ukrepati, stroškov energije se ne da v celoti preliti v cene
Izvozniki.si
NoviceMateja Bertoncelj Podjetja svarijo: EU in Slovenija morata ukrepati, stroškov energije se ne da v celoti preliti v cene

Podjetja postavljajo sončne elektrarne in zmanjšujejo porabo energentov. A ob teh velikih skokih cen zemeljskega plina in elektrike brez sistemskih ukrepov ne bo šlo