Pjongjang z novim raketnim poskusom. Foto: AP
Pjongjang z novim raketnim poskusom. Foto: AP

Najnovejši preizkus so Severni Korejci izvedli le nekaj dni pred predsedniškimi volitvami v Južni Koreji, s tem pa naj bi izrazili svoje nezadovoljstvo z zdajšnjim predsednikom Mun Džae-Inom.

Po tem, ko so pogovori o jedrskem razoroževanju zastali, je Severna Koreja januarja izvedla rekordno število poskusov, februarja pa so poskus izvedli konec meseca, 27.

Kot poroča Reuters, naj bi se Pjongjang v bližnji prihodnosti pripravljal na izstrelitev vohunskega satelita, dal pa je tudi že vedeti, da bi lahko prvič po letu 2017 ponovno začel testirati jedrsko orožje ali balistične rakete dolgega dosega.

"Zelo hitra stopnja, s katero Severna Koreja razvija svojo tehnologijo za izstrelitev raket, je nekaj, česar naša država in okoliške regije ne moremo spregledati," je po najnovejšem poskusu dejal japonski obrambni minister Nobuo Kiši. Dodal je, da je raketa letela na višini približno 550 kilometrov in preletela razdaljo 300 kilometrov.

Poskus so obsodili tudi v Južni Koreji, kjer bodo v sredo predsedniške volitve. Južnokorejski nacionalni varnostni svet je obsodil ponoven poskus. V Seulu so napovedali, da bodo "še bolj pozorno spremljali severnokorejske jedrske in raketne objekte", tudi glavni jedrski objekt v Jongbjonu in območje testiranja jedrskega orožja v kraju Pungje Ri. Slednji je bil od leta 2018, ko je Severna Koreja razglasila moratorij na testiranje jedrskega orožja, zaprt. Severnokorejski voditelj Kim Džong Un pa je dejal, da se ne čuti več obvezanega spoštovati moratorij, potem ko so pogovori o jedrskem razoroževanju zastali.

"Zdi se, da Kim čuti, da Munn po propadu vrha v Hanoju ni storil dovolj," je dejal raziskovalec severnokorejskih študij Ahn Chan-il. Pjongjang pa se je posledično odločil, da bo dal prednost svoji vojaški agendi, ne glede na to, kaj misli Južna Koreja, je dodal.

Analitiki prav tako poudarjajo, da napetosti s Severno Korejo niso več glavna tema na južnokorejskih volitvah, saj sta na vrhu seznama vprašanj, ki skrbijo volivce, dohodkovna neenakost in brezposelnost mladih. Če bo Moonova vladajoča stranka v sredo izgubila, pa bi to lahko pomenilo spremembo politike Seula do Severne Koreje. Eden od dveh vodilnih kandidatov, nekdanji tožilec Yoon Suk-yeol, je že zagrozil s preventivnim napadom na jedrsko oboroženo južnokorejsko sosedo.