Slavje portugalskih igralcev ... Foto: EPA

Portugalska je v finalu igrala tretjič, predtem je edini naslov osvojila pred štirimi leti v Ljubljani, ko je po podaljšku premagala Španijo. Za Rusijo je bil to že sedmi finale na evropskih prvenstvih, zmagala pa je le leta 1999.

Portugalci so se na začetku oktobra v Litvi veselili tudi svojega prvega naslova svetovnega prvaka, v finalu so bili z 2:1 boljši od Argentincev.

... in navijačev na tribuni. Foto: EPA

Rusija je z goloma Antona Sokolova (10. minuta) in Andreja Afanasjeva (13.) v prvem polčasu povedla z 2:0, Portugalska pa je prek Tomasa Paca malo pred odhodom na odmor znižala na 2:1 (19.).

Junak preobrata v drugem polčasu je bil Andre Coelho, ki je zadel v 27. (s pomočjo ruskega vratarja Dimitrija Putilova) in 32. minuti. Sekundo pred koncem je zmago Portugalcev z golom v prazno mrežo potrdil Pany Varela, saj so Rusi vratarja zamenjali s petim igralcem.

Rusi v drugem polčasu niso izkoristili kar nekaj priložnosti. Nekajkrat je branilce naslova, ki sta jih s tribun spodbujala eden najboljših igralcev dvoranskega nogometa Ricardinho (za reprezentanco ne igra več) in legendarni Luis Figo, rešil vratar Andre Sousa. Ta je bil pred tem delni krivec za oba ruska zadetka. Svojega dne ni imel niti Putilov, ki bi lahko vsaj pri dveh golih bolje posredoval.

Futsal: Portugalci po Ljubljani 2018 še drugič evropski prvaki

Obe ekipi sta v petkovem polfinalu zmagali s 3:2. Portugalci so prav tako po zaostanku z 0:2 premagali Špance, Rusi pa Ukrajince.

Španci so v boju za tretje mesto Ukrajince premagali s 4:1 in so na medsebojnih tekmah še neporaženi. Medaljo so osvojili na vseh 12 evropskih prvenstvih, sedemkrat so bili prvaki. Z malim finalom je svojo 15-letno reprezentančno kariero končal Carlos Orthiz.

Slovenska reprezentanca, ki je izpadla že po predtekmovanju, je zasedla končno 13. mesto med 16 udeleženci EP-ja.