Praznik je posvečen slavni briški češnji, skozi leta pa je postal ena od večjih kulturno-turističnih prireditev. Novinarka Ksenija Černuta je za Televizijo Slovenija poročala, da je ta konec tedna Brda obiskalo več tisoč ljudi. Poleg osrednjega prizorišča v kraju Dobrovo so obiskali tudi prireditve v Šmartnem in Gonjačah.

V soboto in nedeljo so Brici pripravili stojnice s češnjami. Domačini so obiskovalcem na stojnicah ponudili tudi druge lokalne dobrote, kot sta oljčno olje in vino.

Letos je na 108 kilometrov dolgi trasi od Ljubljane do Dobrovega potekal tudi kolesarski maraton češenj. V nedeljo dopoldne je potekal tudi tradicionalni pohod od češnje do češnje, največ pozornosti pa je pritegnila povorka z etnološkimi vozovi, na katerih predstavijo stare briške običaje.

"Letošnja letina količinsko močna in suha"

Letošnja letina češenj je bila izjemno dobra, cene pa so se gibale med petimi in šestimi evri za kilogram, je poročala Ksenija Černuta.

Slovenska tiskovna agencija (STA) pa je poročala, da obilna letina prihaja po dveh slabših sezonah. "Letošnja letina češenj je popolno nasprotje lanske, je količinsko močna in suha, češnje so obrodile nadpovprečno dobro," je na novinarski konferenci pred tednom dni povedal sadjar Matej Drnovšček, ki je izrazil pričakovanje, da bodo sadjarji letos nabrali približno deset ton češenj na hektar sadovnjakov.

Trenutno to sadje na debelo odkupuje le en odkupovalec, področje ni dobro urejeno. Med epidemijo je sicer veliko kupcev prihajalo po češnje na kmetije, tako je ostalo tudi letos, je poudarila direktorica Zavoda za turizem, kulturo, mladino in šport (ZTKMŠ) Brda Tina Novak Samec. Kot je dodala, se kupci, ki enkrat poskusijo sveže domače češnje, znova vračajo.

Prenočitvene kapacitete v Brdih so bile že teden dni pred praznikom skorajda polne, je še povedala Novak Samec. Vračajo se tudi tuji obiskovalci, med katerimi je trenutno veliko Belgijcev in Avstrijcev, je še poročal STA.

V Brdih 52. praznik češenj