Le 150 evrov razlike

Minimalna plača in zagotovljena pokojnina: kdo je na boljšem?

Tanja Fajnik Milakovič
15. 2. 2024, 17.50
Deli članek:

Zagotovljeno pokojnino prejema okoli 86.000 upokojencev, minimalno plačo okoli 80.000 zaposlenih. Med njima le 150 evrov razlike. Vse bliže sta si tudi minimalna in povprečna plača.

Profimedia
Zagotovljeno pokojnino prejema okoli 86.000 upokojencev, minimalno plačo pa okoli 80.000 zaposlenih.

Potem ko sta plače zvišala Tuš in Mercator, so se za ta korak odločili tudi v Sparu. Najnižja osnovna plača bo tako znašala 1272 evrov, kar je 5,6 odstotka več kot do zdaj. Tudi kranjski proizvajalec avtomobilskih pnevmatik Goodyear Slovenija je z novim letom dvignili plače zaposlenim v proizvodnji za deset odstotkov, v aprilu pa se bodo dvignile še za dodatne štiri odstotke, so napovedali.

Plače se zvišujejo, a ne vse

»Trenutno smo priča konkretnejšemu dvigu plač pri trgovcih. Sicer pa se zaznavajo tendence pri določenih delodajalcih v gospodarstvu po uvajanju ukrepov za dvigovanje plač približno v višini inflacije, ne pa prav dosti več. Torej med štirimi in šestimi odstotki,« pravi Alenka Kraljič, direktorica operativnega poslovanja pri Trenkwalderju. Ob tem doda, da torej po eni strani prihaja do manjšega zviševanja plač kot posledice usklajevanj plačnih razmerij zaradi dviga minimalne plače, po drugi strani pa delodajalci dobivajo vedno jasnejšo sliko o tem, da če se ne bodo potrudili biti bolj konkurenčni v svojih plačnih sistemih, enostavno več ne bodo dobili ustreznega kadra. Imamo namreč rekordno nizko brezposelnost in skoraj ga ni več podjetja, ki nima težav pri zagotavljanju kadra.

A vendarle, razlika med minimalno in povprečno plačo je vse manjša. Tudi statistično, saj se je v zadnjih petih letih minimalna plača zvišala za 42,7 odstotka, povprečna plača pa za 30,1 odstotka. Spomnimo, minimalna plača se mora vsako leto uskladiti vsaj z inflacijo, ostale plače pa temu, kot kaže, ne sledijo. Zaradi različnih usklajevanj pa sta si vse bliže tudi minimalna plača in zagotovljena pokojnina za 40 let dela. Slednja po januarski 8,2-odstotni uskladitvi znaša 744 evrov neto, minimalna plača pa po 4,2-odstotni uskladitvi okoli 900 evrov neto (1253 evrov bruto). Razlika je torej le okoli 150 evrov, če vzamemo oba neto zneska. Za primerjavo še podatek, da je povprečna plača za leto 2022 (zadnji podatek) znašala 1318 evrov neto oziroma 2032 evrov bruto. Če bi od te plače obračunali pokojnino, bi ta v letošnjem letu znašala 953 evrov. Je to še sploh spodbuda zaposlenim, da delajo dlje?

Z minimalno plačo 561 evrov pokojnine

Sašo Švigelj
Pogoji za upokojitev ne dopuščajo več predčasnega bežanja v pokoj pred polno pokojninsko dobo, kar je pogoj za zagotovljeno pokojnino,” pravi predsednica ZZZS Lidija Jerkič.

»Med prejemniki zagotovljene pokojnine na žalost najdemo tudi vrsto nekdanjih zaposlenih, ki so prejemali višjo plačo od minimalne. Trenutno je treba za zagotovljeno pokojnino prejemati najmanj 1700 evrov bruto plače, kar pa je, kot vemo, precej več, kot je minimalna plača. Kljub temu da se zmanjšuje razlika med minimalno plačo in zagotovljeno pokojnino, ocenjujem, da zaradi tega ni večjega interesa za upokojevanje. Pogoji za upokojitev ne dopuščajo več predčasnega bežanja v pokoj pred polno pokojninsko dobo, kar je pogoj za zagotovljeno pokojnino,« ocenjuje Lidija Jerkič, predsednica Zveze svobodnih sindikatov Slovenije.

Zagotovljena pokojnina je bila uvedena na pobudo Zveze društev upokojencev, ker je bilo nesprejemljivo, da je bila starostna pokojnina za 40 let pokojninske dobe nižja od cenzusa za varstveni dodatek, ki je socialna pomoč in trenutno znaša 684 evrov za samsko osebo. Če ne bi bilo zagotovljene pokojnine, ki jo je decembra lani prejemalo okoli 86.000 upokojencev, bi namreč veliko teh imelo po 40 letih tudi občutno nižje pokojnine. Izračun Zpiza namreč kaže, da bi tisti, ki zdaj prejema minimalno plačo in bi se samo ta upoštevala pri izračunu pokojnine, za 40 let dela dobil le 561 evrov pokojnine. Torej 183 evrov manj.

Primož Lavre
Da se zaradi premajhne razlike med pokojnino in plačo ne splača delati dlje, bi težko pritrdili, meni generalni direktor Zpiza Marijan Papež.

Da se zaradi premajhne razlike med pokojnino in plačo ne splača delati dlje, bi težko pritrdili, pravi tudi Marijan Papež, generalni direktor Zpiza. »Saj imajo vsi možnost pridobiti dva bonusa. Prvi je, da lahko, če ostanejo vključeni v zavarovanje, tri leta prejemajo ob plači še 40 odstotkov starostne pokojnine, po treh letih pa 20 odstotkov. Če se seštejejo plača in 40 odstotkov starostne pokojnine, pa je razlika v višini pokojnine že očitna. Prav tako je bonus ugodnejše vrednotenje pokojninske dobe, s katerim si lahko v treh letih dvignemo pokojnine za 14 odstotkov. Prej lahko rečem, da je razlog za upokojitev ob izpolnitvi pogojev fizično zahtevno delo,« pojasni.