Foto: Reuters
Foto: Reuters

Da se je Radžapaksa vrnil v domovino, so predstavniki mednarodnega letališča Katunajake, ki leži 30 kilometrov severno od glavnega mesta Kolombo, sporočili v petek zvečer.

Radžapaksa je iz Šrilanke pobegnil sredi julija. Pred tem so v državi zaradi hude gospodarske krize več mesecev potekali množični protesti, protestniki pa so nazadnje vdrli v njegovo uradno rezidenco. Obtožujejo ga, da je zaradi slabega upravljanja in korupcije odgovoren za sedanje katastrofalne razmere.

Otoška država z 22 milijoni prebivalcev je močno zadolžena. Nima dovolj sredstev za uvoz goriva, plina za kuhanje, hrane in zdravil. Mednarodni denarni sklad je državi dodelil posojila v vrednosti 2,9 milijarde ameriških dolarjev, poroča nemška tiskovna agencija DPA.

Radžapaksa se je v Šrilanko vrnil iz Tajske, kjer je bival od 11. avgusta, pred tem pa se je zatekel na Maldive in v Singapur.

"Gotabaja se je vrnil, ker ga nobena država noče, nima se kam skriti," je po poročanju francoske tiskovne agencije AFP dejal vodja učiteljskega sindikata Joseph Stalin, ki je pomagal mobilizirati protestnike.

Zagovorniki človekovih pravic so pozdravili njegovo vrnitev in se zavezali, da si bodo prizadevali za njegovo aretacijo "zaradi zločinov, ki jih je zagrešil". "Privedli ga bomo pred sodišče," je za AFP povedal tiskovni predstavnik Šrilanškega združenja mladih novinarjev.

73-letni Radžapaksa, ki je bil leta 2019 izvoljen z obljubami, da bo državi omogočil blaginjo, je ob poglabljanju krize doživel padec priljubljenosti.

Po vrnitvi v Kolombo so ga v petek ministri pozdravili s cvetličnimi venci, nato pa pospremili v novo uradno rezidenco, ki mu jo je zagotovila vlada, še poroča AFP.