TOP Gradbeništvo

Lestvica TOP podjetij v gradbeni panogi: največji CGP, najboljši GP sistemi

V bilancah se poznajo višje cene gradbenih materialov in energentov, saj so prihodki podjetjem lani zrasli za 20, dobiček pa le za sedem odstotkov.

Izbor urednika

FINANCE
TOP Gradbeništvo
Tretji sklop drugega tira bo stal slabe 204 milijone evrov
FINANCE
TOP Gradbeništvo
Učenci v Ljubljani zgradili Da Vincijev most
FINANCE
TOP Gradbeništvo
Na Brdu so izvedli srečanje buildingSMART International

Podporniki sporočajo

FINANCE
TOP Gradbeništvo
Slovenija bo dobila prvi mednarodni center za trajnostno gradnjo
TOP Gradbeništvo
TOP GradbeništvoPodpornik projekta Slovenija bo dobila prvi mednarodni center za trajnostno gradnjo

V živem laboratoriju bodo predstavljene novosti na področju trajnostnega razvoja.

FINANCE
TOP Gradbeništvo
Salonit Anhovo po novem omogoča virtualen ogled cementarne
TOP Gradbeništvo
TOP GradbeništvoPartner projekta Salonit Anhovo po novem omogoča virtualen ogled cementarne

Od zdaj naprej si lahko vsak, ki ga zanima delovanje in izgled cementarne Salonit Anhovo, to ogleda tudi prek spleta

FINANCE
TOP Gradbeništvo
Izobraževanje strokovnjakov v asfalterski panogi
TOP Gradbeništvo
TOP GradbeništvoPodpornik projekta Izobraževanje strokovnjakov v asfalterski panogi

Predavali so o digitalizaciji, predpisih, trajnosti, hidroizolacijah na premostitvenih objektih in katere obremenitve vplivajo na vozišče.

FINANCE
TOP Gradbeništvo
Sodobni trendi narekujejo pametno upravljanje razsvetljave
TOP Gradbeništvo
TOP GradbeništvoPartner projekta Sodobni trendi narekujejo pametno upravljanje razsvetljave

Z naprednimi rešitvami za upravljanje razsvetljave do manjše porabe energije in večjega udobja v poslovnih prostorih ter na javnih površinah.

    
15.09.2022 13:58
Čas branja: 12 min

Sestavili smo lestvici največjih in najuspešnejših gradbenih podjetij v letu 2021. Čeprav so slovenska gradbena podjetja poslovala med zelo velikimi podražitvami gradbenih materialov in energentov, zaradi česar je bila rast dobička precej manjša od rasti prihodkov, izgub ni zaznati.

Lani je panoga imela za petino več prihodkov kot leto prej in le sedem odstotkov dobička več. Večjo rast prihodkov in manjšo rast dobička so ustvarila največja slovenska gradbena podjetja. Petdeset največjih podjetij, ki smo jih uvrstili na našo lestvico, je tako lani ustvarilo za slabo četrtino več prihodkov, kar je za dve odstotni točki manj od povprečja v panogi. Pri vrhu je bila torej razlika med rastjo prihodkov in rastjo čistega dobička še večja kot v celotni panogi.

Podjetij z izgubo skoraj ni

Gradbena podjetja in gradbene stanovske organizacije omenjajo podražitev materialov in energentov. Kot so izračunali na Zbornici gradbeništva in industrije gradbenega materiala pri GZS, naj bi se visoka gradnja med januarjem lani in letošnjim aprilom podražila za 30 odstotkov. Cena gradnje avtocest in nizkih gradenj se je v tem obdobju povišala za 20 odstotkov.

Kljub visokim cenam gradbenega materiala pa v letu 2021 vseeno med največjimi težko najdemo podjetje, ki je poslovalo z izgubo. Med 71 družbami s prihodki nad desetimi milijoni smo našli le dve z izgubo v letu 2021.

Je pa veliko podjetij, ki jim je glede na lani čisti dobiček upadel. Na seznamu največjih družb smo opazili tudi, da je čisti dobiček v letu 2021 glede na 2020 upadel tretjini izmed njih. Pri tem je v ospredju Gorenjska gradbena družba, ki je predlanskim imela izredno velik čisti dobiček, 1,8 milijona evrov, lani pa je dosegla samo 40 odstotkov predlanskega letnega dobička, kar je vseeno več kot v letih 2019 in 2018.

Največji CGP z rekordnimi prihodki

Na prvo mesto se vrača CGP. Z rekordnimi prihodki (175 milijonov evrov) se je znašel na vrhu razvrstitve v skoraj vsaki kategoriji, ki smo jo merili za določanje največjih podjetij v panogi. Ta novomeški gradbinec v lasti Darija in Vesne Južna je imel največji čisti dobiček, najvišji EBITDA ter najobsežnejša sredstva in lastniški kapital. Drugouvrščen je bil samo po prihodkih in številu zaposlenih. Pri tem še dodajmo, da je v njuni lasti tudi Hidrotehnik, ki je lani dosegel 35 milijonov evrov prihodkov in 1,8 milijona evrov dobička.

CGP je prihodke lani zvišal za 16 odstotkov, na najvišjo raven v zgodovini družbe. Novomeška družba se je, če upoštevamo le prihodke, uvrstila med dve podjetji iz Kolektorjeve gradbene divizije, ki ju lastniško obvladuje Stojan Petrič. CGP je imel 13 milijonov evrov manj prihodkov kot prvouvrščeni Kolektor Koling in 43 milijonov evrov več kot tretjeuvrščeni Kolektor CPG.

Dolenjci z manj dobička in enakimi sredstvi

Čisti dobiček CGP je glede na leto 2020 upadel za 14 odstotkov, na slabih 12 milijonov evrov. Vseeno je bil nad ravnjo leta 2019 in prejšnjih let. CGP ima tri milijone evrov prednosti pred drugouvrščenim Kolektorjem Kolingom. Po EBITDA se je dolenjski gradbeniški velikan tudi uvrstil na prvo mesto s 16 milijoni evrov dobička pred davki, obrestmi, amortizacijo in depreciacijo. Za njim je Telekomov izvajalec telekomunikacijske infrastrukture GVO. Ta je imel devet milijonov evrov EBITDA. CGP je tovrstni poslovni izid na medletni ravni upadel za pet milijonov evrov oziroma za četrtino.

Sredstva in lastniški kapital CGP so glede na leto 2020 ostali približno isti. Sredstva so se z lanskih letnih 150 milijonov evrov povečala na 160 milijonov evrov. Lastniški kapital se je nekoliko zmanjšal, a ne več kot za deset odstotkov. V letu 2021 je znašal 82 milijonov evrov. Pri sredstvih je CGP zabeležil 40 milijonov evrov več od Rika, naslednjega na lestvici. To pomeni, da ima pred njim prednost za tretjino vrednosti sredstev. Pri lastniškem kapitalu je prednost CGP veliko večja, saj novomeška družba drugouvrščeni Pomgrad Staneta Polaniča presega za več, kot znaša skupna vrednost lastniškega kapitala družbe iz Murske Sobote.

Število zaposlenih je ena izmed kategorij, v kateri je CGP na drugem mestu. Novomeška družba v tem vidiku zaostaja za več kot sto zaposlenih za prvouvrščenim Arcontom. Število zaposlenih se še ni vrnilo na raven pred pandemijo, a je bilo v primerjavi za letom 2020/2021 večje, saj so lani zaposlovali 549 ljudi.

Pomgrad spet na drugo mesto

Pomgrad se je uvrstil na drugo mesto naše lestvice največjih gradbenih podjetij, predvsem po zaslugi obsežnih sredstev in lastniškega kapitala.

Po vrednosti lastniškega kapitala se je Pomgrad uvrstil na drugo mesto, po vrednosti sredstev pa na tretje mesto. V razvrstitvi po vrednosti lastniškega kapitala družba s sedežem v Murski Soboti

zaostaja le za novomeškim CGP. Pomgrad ima v bilanci 37 milijonov evrov lastniškega kapitala. Na tretjem mestu je Riko, ki v tej kategoriji za Pomgradom zaostaja za slabih pet milijonov evrov. Sredstva Pomgrada znašajo 85 milijonov evrov. Družbi, ki sta po sredstvih uvrščeni na prvo in drugo mesto, sta CGP in Riko, Pomgrad za njima zaostaja za 75 in 34 milijonov evrov. Pomgrad je tudi peti največji delodajalec v panogi in je v letu 2021 imel 401 zaposlenega.

Sedem podjetij z več kot sto milijoni prihodkov

Njegovo končno uvrstitev podpirata tudi sedmo mesto po prihodkih in četrta uvrstitev po čistem dobičku. Prihodki so zrasli za dobro desetino, na 103 milijone evrov. Družba je del sedemčlanske skupine z nad sto milijonov evrov v prihodkih. Poleg Pomgrada so v skupini še Kolektor Koling, CGP, Kolektor CPG, Riko, Gorenjska gradbena družba in GH Holding (razvrščeni po prihodkih, Pomgrad je šesti). Pomgrad se je uvrstil na četrto mesto po čistem dobičku s 4,5 milijona evrov. To je za četrtino manj od leta 2020, ko je bil čisti dobiček na medletni ravni večji za več kot sto odstotkov.

Najslabše uvrščeni je bil v kategoriji EBITDA, kjer je zasedel deseto mesto. Zaslužki pred obrestmi, davki, amortizacijo in depreciacijo so znašali 4,8 milijona evrov.

Poleg drugouvrščene družbe je s Pomgradom povezana tudi družba Pomgrad CP, ki se je uvrstila na 36. mesto naše lestvice največjih gradbenih družb. Najvišje je bila uvrščena v kategoriji lastniškega kapitala, in sicer na 23. mestu z vrednostjo 12 milijonov evrov, in po številu zaposlenih, v tej kategoriji je zasedla 26. mesto, saj je imela v letu 2021 v povprečju zaposlene 103 ljudi.

Arcont letos večji od Kolektorja Kolinga

Na prvih dveh mestih nismo opazili sprememb glede na lani, na tretjem mestu pa se je položaj spremenil. Lani je bila tretja družba Kolektor Koling, letos se je na to mesto uvrstil proizvajalec mobilnih enot Arcont.

Hčerinska družba enega vodilnih evropskih proizvajalcev mobilnih montažnih objektov Containexa je tudi letos največja delodajalka na lestvici. Lani je imela 668 zaposlenih, kar je za 31 več kot predlanskim. Družba s sedežem v Gornji Radgoni je sicer nekoliko nižje uvrščena glede na druge opazovane postavke. Po kapitalu je med največjimi gradbeniki četrta z dobrimi 31 milijoni evrov lastniškega kapitala. V kategoriji EBITDA in čistega dobička je peta in šesta, v kategoriji prihodkov pa osma. Najnižje se je uvrstila po izkazani vrednosti sredstev, kjer je bila deseta.

Družbi Kolektorja na četrtem in petem mestu

Od obsežne skupine Kolektor smo na lestvici največjih in najboljših uvrstili Kolektor Koling in Kolektor CPG, ki lani zaradi pomanjkanja podatkov v času izdelave lestvice nanjo ni bil uvrščen. Druge družbe skupine Kolektor smo izločili zaradi vsebinske neustreznosti njihove dejavnosti z našim pregledom panoge.

Kolektor CPG je po letošnjih lestvicah četrta največja in 33. najboljša družba. Kot je bilo prej omenjeno, je bil po prihodkih tretji, z izkazanimi 143 milijoni evrov. Isto mesto je tudi zasedel v kategoriji EBITDA z 8,8 milijona evrov.

Odnos med rastjo prihodkov in rastjo čistega dobička je skladen s trendi panoge, saj so prihodki družbe glede na prejšnje leto zrasli za petino, medtem ko je čisti dobiček za šest odstotkov. Po čistem dobičku je Kolektor CPG bil letos osmi.

Najslabše se je uvrstil po izkazanem lastniškem kapitalu, ki je glede na prejšnje leto upadel za sedem milijonov evrov, na 22 milijonov evrov. S tem rezultatom je zasedel 12. mesto v tej kategoriji. Upad lastniškega kapitala lahko povežemo tudi z naglo rastjo dolgoročnega finančnega dolga za več kot sto odstotkov. To je šesta največja rast dolgoročnih finančnih obveznosti med največjimi gradbeniškimi družbami.

Kolektor Koling je na lestvici največjih zasedel peto mesto, na lestvici najboljših pa je bil deseti. V letu 2021 je zabeležil največje prihodke v celotni panogi. S 188 milijoni evrov prihodkov je presegel leto 2020, ko je imel 164 milijonov evrov pod to postavko. To pomeni, da je Kolektor Koling v tem času zabeležil skoraj 15-odstotno rast v prihodkih.

Kolingov dobiček večji

V nasprotju s trendi panoge je družba imela veliko večjo rast pri čistem dobičku, ki je glede na leto 2020 poskočil za več kot polovico, na skoraj devet milijonov evrov. S takim rezultatom si je družba v tej kategoriji prislužila drugo mesto.

Pri vrhu so bili Primorci tudi v kategoriji vrednosti sredstev in lastniškega kapitala, kjer Kolektor Koling zaseda četrto in šesto mesto. Sredstva družbe so v letu 2021 znašala 85 milijonov evrov, kapital pa slabih 30 milijonov evrov. Glede na leto 2020 je tako idrijska družba imela osemodstotno rast pri sredstvih in 15-odstotno rast kapitala.

Po EBITDA je s šestimi milijoni evrov dosegel sedmo mesto, glede na leto 2020 je tako imel rast za dobrih šest odstotkov. Po številu zaposlenih pa je bil 21., saj je v letu 2021 imel 123 zaposlenih, kar je za tri več kot v letu 2020.

GIC Gradnje z manj prihodka in več dobička

Na lestvicah smo med uvrščenimi opazili zanimivo gibanje računovodskih postavk pri družbi GIC Gradnje. Temu gradbincu so leta 2021 glede na leto 2020 prihodki upadli za 11 milijonov evrov oziroma za petino, čisti dobiček pa je pa zrasel za 47 tisoč evrov oziroma tri odstotke. To je v popolnem nasprotju s trendi, ki smo jih zaznali v panogi.

Podjetje je sicer letos zasedlo 16. mesto na lestvici največjih. Rezultat jim je pomagal doseči 15. najvišji izkazani EBITDA pri slabih 2,8 milijona evrov in 14. najobsežnejša sredstva, ki so znašala približno 34 milijonov evrov. Glede na lansko lestvico največjih so tako izboljšali rezultat za dve mesti.

Poleg razmeroma visoke uvrstitve na lestvici največjih so se tudi uvrstili na 42. mesto lestvice najboljših. Družba iz Rogaške Slatine se je na tej lestvici najbolje izkazala v kategorijah marže EBIT in rasti EBITDA. V obeh se je uvrstila na 33. mesto. Družba se je najnižje uvrstila po medletni rasti prihodkov, kjer se je znašla na samem dnu lestvice. Končna uvrstitev družbe letos je za 15 mest nižja od uvrstitve lani, ko je zasedla 27. mesto.

Kdo se je še znašel na vrhu največjih?

Primerjava letošnje lestvice največjih z lansko pokaže, da med prvimi desetimi opazimo znane obraze. V tej primerjavi bomo izločili vse družbe, ki lani niso bile vključene.

Če spregledamo lani neuvrščeni Kolektor CPG, sta prvo in drugo mesto zasedli isti družbi kot lani, medtem ko sta se tretja in četrta družba le zamenjali. Za tri mesta je padla Gorenjska gradbena družba v lasti Branka Žiberne. Lani se je uvrstila na peto mesto naše lestvice, letos je na osmem.

Čisti dobiček jim je lani upadel za 60 odstotkov in je na seznamu največjih družb imela 34. največji čisti dobiček. Prehiteli so jo GVO, ki je letos na petem mestu, lanski zmagovalec lestvice najboljših SŽ-ŽGP Ljubljana in Riko.

Na devetem je VOC Celje, polovični lastnik je Janez Škoberne, četrtinska pa Neža in Žan Moškotevc, na desetem mestu sledi Strabag. Celjani so lani prav tako zasedali deveto mesto, medtem ko se je Strabag glede na lani povzpel za kar pet mest.

Strabag pri vrhu na obeh lestvicah

Med visoko uvrščenimi družbami je največji skok zabeležila družba Strabag. Družba v lasti istoimenskega avstrijskega gradbenega velikana s sedežem v Ljubljani je na medletni ravni imela za tretjino več čistega dobička in več kot 60 odstotkov več prihodkov.

To ji je uspelo z relativno nizko maržo EBIT (glede na druge na lestvici). Povprečna plača v družbi se je povečala za petino, kar je največja rast med družbami z več kot sto zaposlenimi. A kljub izjemnim rezultatom je Strabag na lestvici najboljših samo tretji.

Najboljši so GP sistemi

Lestvica najboljših je nekoliko bolj uravnotežena od lestvice največjih. To lahko vidimo po tem, da je prvouvrščena družba GP sistemi, ki je v lasti Anteja Bračiča. Zmagali so samo v eni izmed sedmih kategorij, po katerih smo merili. Družba GP sistemi ima najboljši rezultat izračunu dodane vrednosti (176 tisoč evrov) na zaposlenega po Dun & Bradstreetu.

Podjetje je v obdobju opravljenega izračuna zaposlovalo 13 ljudi. To je bila tudi ena izmed dveh najboljših kategoriji za drugouvrščeno Alvo, v lasti Jurija Viščka. Poleg dodane vrednosti na zaposlenega je ta osvojila prvo mesto po dobičkonosnosti sredstev.

Če se vrnemo k letošnjemu šampionu iz Ljubljane, je ta poleg prvega mesta po dodani vrednosti na zaposlenega osvojil drugo mesto po rasti EBITDA, predvsem po zaslugi velike lanske, kar 440-odstotne rasti. V prvi deseterici se je znašel tudi v kategoriji dobičkonosnosti kapitala in zasedel sedmo mesto.

Želijo doseči 55 milijonov evrov prihodkov

Direktor in lastnik tega podjetja Ante Bračič je bil precej presenečen, da so na tej lestvici zasedli prvo mesto, priznava pa, da so lani zelo povečali prihodek, in sicer za skoraj 84 odstotkov. »Naše podjetje se uvršča med razvijalce nepremičninskih projektov za trg in med inženiring podjetja,« pravi Ante Bračič, ki te projekte v Sloveniji in na Hrvaškem razvija tudi z drugimi partnerji, eden izmed njih je tudi skupina Kolektor.

Bračič napoveduje, da bo rast prihodkov tudi letos zelo podobna lanski, rast pričakujejo še prihodnje leto. »Letos in v prihodnjih letih želimo doseči okoli 55 milijonov evrov prihodkov,« nam je razložil Ante Bračič in dodal, da bo stopnja dobička iz poslovanja ostala približno enaka kot lani, torej šest odstotkov.

Kdo je še med najboljšimi

Kot že omenjeno, sta na končni uvrstitvi sledila Alva in Strabag. Družba Makro 5 Gradnje Rajka Žiganteja je zasedla četrto mesto. Najboljša je bila v kategorijah medletne rasti prodaje in medletne rasti EBITDA, kjer je dosegla deveto in osmo mesto.

V zgornji deseterici družb na lestvici najboljših na desetem mestu opazimo peto največje podjetje Kolektor Koling. Tako visoko uvrstitev poleg njegove uvrstitve na lestvici največjih lahko pripišemo dodani vrednosti na zaposlenega, ki je bila peta najvišja med opazovanimi družbami, in relativno visoki dobičkonosnosti kapitala ter sredstev. V teh kategorijah je družba zasedla 11. in osmo mesto.

Napišite svoj komentar

Da boste lahko napisali komentar, se morate prijaviti.
Več o temi
Kliknite [+] poleg oznake in se prijavite na obveščanje. S klikom na ime posamezne oznake preverite seznam člankov.
FINANCE
Kristjan Mugerli, Kolektor CPG: »Letos se lahko slovenski gradbinci znajdemo v rdečih številkah.«
Finance
Vasilij Krivec Kristjan Mugerli, Kolektor CPG: »Letos se lahko slovenski gradbinci znajdemo v rdečih številkah.«

Lani so gradbena podjetja ustvarila za okoli petino več prihodkov kot leta 2020, dobiček so povečali le za sedem odstotkov

FINANCE
TOP Gradbeništvo
Slovenija po rasti opravljenih gradbenih del daleč prva v Evropski uniji
TOP Gradbeništvo
TOP GradbeništvoVasilij Krivec Slovenija po rasti opravljenih gradbenih del daleč prva v Evropski uniji

Medtem ko ena podjetja pravijo, da je slovensko gradbeništvo že pregreto, druga podjetja ter Združenje gradbeništva in industrije gradbenega materiala trdijo, da temu še ni tako.

FINANCE
TOP Gradbeništvo
Dodana vrednost: kako zašiti največjo rano
TOP Gradbeništvo
TOP GradbeništvoVasilij Krivec Dodana vrednost: kako zašiti največjo rano

Dodana vrednost na zaposlenega v gradbeni panogi je lani znašala dobrih 36 tisoč evrov in je za okoli 17 tisoč evrov nižja od povprečja slovenskih panog.

FINANCE
TOP Gradbeništvo
Več je špeh
TOP Gradbeništvo
TOP GradbeništvoVasilij Krivec Več je špeh

Ko naročila in opravljena dela strmo upadejo, je dolgove težko odplačevati, podjetje je v težavah.

FINANCE
Manager
(TOP 101) To so najuspešnejša srednja podjetja
Manager
ManagerJure Ugovšek (TOP 101) To so najuspešnejša srednja podjetja

Kdo je na vrhu lestvice? Katere panoge so letos bolje zastopane, katere slabše? Kako so srednje veliki pripravljeni na rastoče obrestne mere in naraščajoče vhodne stroške?

Tovarna
Novice
To je 100 največjih in 50 najuspešnejših proizvodnih podjetij v Sloveniji
Tovarna leta
NoviceLeon Zeljković To je 100 največjih in 50 najuspešnejših proizvodnih podjetij v Sloveniji

Analiza predelovalne dejavnosti - po čem izstopa in kje zaostaja

IZVOZNIKI
Novice
Kriza se jih skoraj ni dotaknila
Izvozniki.si
NoviceBarbara Pavlin Kriza se jih skoraj ni dotaknila

Z dosedanjimi prejemniki nagrade izvoznik leta - EKWB, Dewesoftom, Incomom, Kolektorjem Etro, Adrio Mobil, RLS Merilno tehniko in Euro Plusom - smo se pogovarjali o tem, kako jim gre v trenutnih razmerah, kako so poslovali in kakšne načrte imajo.