Foto: MMC RTV SLO
Foto: MMC RTV SLO

"Je prazna deponija velenjskega lignita le posledica ugrabljenega premogovnika ozkega kroga posameznikov z lastnimi interesi?" se v izjavi za javnost sprašujejo v enem od dveh sindikatov v družbi.

Pri tem pozdravljajo odločitev Holdinga Slovenske elektrarne za ustavitev Termoelektrarne Šoštanj zaradi varčevanja s premogom za zimo, "kar bi moralo v strateških načrtih predvideti že poslovodstvo Premogovnika Velenje, najmanj pa vlada oz. ministrstvo, zadolženo za blagovne rezerve".

V SDRES-u se sicer bojijo, da pravi razlog za ustavitev Teša ni v varčevanju velenjskega lignita, temveč "v tem, da ga Premogovnik Velenje ne more več varno oz. nasploh zagotavljati". "Ne le v zadostnih količinah, zaradi popolnoma neracionalnega vodenja družbe v zadnjem obdobju odkopavanje trenutno sploh ne poteka, o čemer poslovodstvo ni želelo in ne želi obveščati javnosti," pravijo v sindikatu.

"Ko bodo odgovorni to priznali, bodo krivdo gotovo naprtili naravnim vzrokom, vendar je treba glasno opozoriti, da odkopavanje v Premogovniku Velenje ne stoji samo zaradi naravnih vzrokov, temveč predvsem zaradi škandalozno napačnih odločitev poslovodstva in strokovno-tehničnega vodstva Premogovnika Velenje, ki ju je treba poklicati na odgovornost," poudarjajo.

Velenjski lignit uvrstiti med blagovne rezerve državnega pomena?

Menijo, da bi bilo treba velenjski lignit uvrstiti med blagovne rezerve strateškega državnega pomena, da bi ga država lahko uporabljala v primeru motnje v preskrbi z električno in toplotno energijo, kakršni smo priča zdaj.

V sindikatu pravijo, da uvoz visokokaloričnega premoga iz tujine za Teš ni primeren, uvoz nizkokaloričnega premoga pa ni racionalen. "Poleg tega, da to ponovno pomeni odvisnost Republike Slovenije od uvoza ključnih surovin, je po mnenju SDRES-a poskus uvoza premoga tistih oseb, ki so odgovorne za pomanjkanje domačega velenjskega lignita, popolnoma neprimeren in namenjen zgolj bogatenju iste elite, ki je hote ali nehote izčrpala že Premogovnik Velenje – tako z neustreznim in brezglavim vodenjem kot tudi z dolgotrajnim razdajanjem strateške surovine po bagatelni ceni," so kritični.

V SDRES-u so ob tem vnovič kritični do drugega sindikata v premogovniku, to je Sindikata pridobivanja energetskih surovin Slovenije. "Vodstvo Premogovnika Velenje in SPESS-PV, ki sta zgolj formalno ločena zaradi fiktivnega prikazovanja socialnega dialoga v družbi, sta popolnoma tiho, brez idej za rešitev nastalega položaja v družbi, kaj šele za rešitev zapleta z nemožnostjo odkopavanja premoga. Kdo lahko sploh pomisli, da bi kdo od navedenih zaščitil še zaposlene," so ostri.

Na čelu premogovnika je sicer generalni direktor Janez Rošer.