Dobro jutro!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Zanimivosti

Nevtralna in nebinarna Švica ugnala Hrvaško

Nemo je svoji državi priboril_a prvo zmago po letu 1988, ko je Evropo pod švicarsko zastavo prepričala Kanadčanka Céline Dion.
Nemo je prva nebinarna oseba – ne poistoveti se z nobenim od bioloških spolov –, ki je zmagala na Evroviziji. Foto Leonhard Foeger/Reuters
11. 5. 2024 | 12:49
11. 5. 2024 | 12:49
8:29

Najbolj polemična in razdvajajoča Evrovizija v zgodovini je dobila nekoliko nevtralnejši konec. Zmagovalka 68. izdaje glasbenega festivala je Švica, ki jo je zastopal_a Nemo. S pesmijo The Code je pri štiriindvajsetih letih ugnal_a Hrvata Baby Lasagno. Slovenska predstavnica Raiven se je uvrstila na 23. mesto.

image_alt
Zastraženi Malmö čaka novega evrovizijskega zmagovalca. Bo to Hrvaška?

Nemo je prva nebinarna oseba – ne poistoveti se z nobenim od bioloških spolov –, ki je zmagala na Evroviziji. Pesem The Code govori o iskanju te identitete. Sporočilo se skriva v verzih: Šel/Šla sem v pekel in nazaj, da bi našel_la sebe, strl_a sem kodo. /…/ nekje med ničlami in enicami, tam sem našel_la svoje kraljestvo.

»Že zgolj to, da sem bil_a del [Evrovizije], je nekaj posebnega. Da pa se je pesem, ki mi je spremenila življenje in s katero sem spregovoril_a o svoji zgodbi, dotaknila toliko ljudi in morda druge spodbudila, da ostanejo zvesti sami sebi, je najbolj nora stvar, ki se mi je zgodila,« je dejal_a po razglasitvi rezultatov.

Letošnje panevropsko glasbeno tekmovanje, ki ga je skupnost LGBT+ že davno vzela za svoje, je izstopalo tudi po veliki zastopanosti kvirovskih glasbenikov, tudi nebinarnih. Kot tak_a se poleg zmagovalca_ke identificira Bambie Thug iz Irske, ki je končal_a na šestem mestu. Na novinarski konferenci je Nemo poudaril_a, da je kristalni mikrofon v zrak dvignil_a s ponosom za vse, ki si drznejo biti to, kar so, in vse, ki jih je treba slišati in razumeti. »Potrebujemo več sočutja in empatije,« je izpostavil_a.

Žirija ustavila izraelski orkan

Nemo je svoji državi priboril_a tretjo evrovizijsko lovoriko. Švica je Evropo prvič prepričala na premierni izvedbi festivala leta 1956, ko jo je zastopala že pokojna Lys Assia, in drugič leta 1988. Takrat je pod švicarsko zastavo pela Kanadčanka Céline Dion. Obe skladbi, tako Refrain kot Ne partez pas sans moi, sta bili v nasprotju s The Code, katere besedilo je v angleščini, odpeti v francoščini.

Hrvat Baby Lasagna je bil zmagovalec občinstva. Foto Tobias Schwarz/AFP
Hrvat Baby Lasagna je bil zmagovalec občinstva. Foto Tobias Schwarz/AFP

Švica je tretji evrovizijski naslov osvojila s 591 točkami. Pot na vrh so ji, kakor že lanski švedski zmagovalki Loreen, tlakovale predvsem nacionalne žirije. Stroka je alpski državi namenila 365 točk, kar dvaindvajsetkrat so ji prisodili najbolj želenih »douze points«, kar je bilo ob 226 točkah publike preveč, da bi najboljši po mnenju gledalcev – Hrvaška in Izrael – nadomestili zaostanek. Nemo je v skupnem seštevku Baby Lasagno ugnal za 44 točk. Tretja je bila Ukrajina, ki jo je zastopal dvojec Alyona Alyona in Jerry Heil, četrto mesto je osvojil francoski predstavnik Slimane, peti je bil Izrael, ki se je po četrtkovem drugem polfinalu povzpel na drugo mesto na stavnicah. Da Eden Golan s pesmijo Hurricane na koncu ni bila v igri za zmago, so preprečile strokovne komisije.

Toksično vzdušje

Prisotnost judovske države je bila vir napetosti znotraj evrovizijskega mehurčka in zunaj njega. V zadnjih dneh se je na trenutke zdelo, da Evrovizija, ki je potekala v senci vojne v Gazi in ki se ne bi mogla bolj izneveriti sloganu Združeni v glasbi, organizatorjem uhaja iz rok.

Nekaj ur pred finalom je bil zaradi domnevno neustreznega vedenja diskvalificiran nizozemski predstavnik Joost Klein, pojavljala so se poročila o napetostih med izraelsko in nekaterimi drugimi delegacijami, tik pred zdajci sta napovedovanje točk svojih držav odpovedala lanska evrovizijska predstavnika Alessandra Mele iz Norveške in finski pevec Käärijä. »Dogaja se genocid,« je glede aktualnega dogajanja v Gazi objavila 21-letna norveška glasbenica in dodala: »Odprite oči. Odprite svoje srce. Naj vas ljubezen vodi do resnice.« Rezultatov strokovne žirije v znak protesta proti odločitvi organizatorjev ni sporočila niti Nizozemska, v dvorani je bilo ob različnih priložnostih slišati žvižge. Prav tako so v času trajanja festivala v tretjem največjem švedskem mestu potekale manifestacije v podporo Palestini in Gazi, protestniki so obiskovalce pred vstopom v Malmö Areno zmerjali s podporniki genocida, po Evropi so se vrstili pozivi k bojkotu tekmovanja.

»Moram reči, da je bila celotna izkušnja zelo intenzivna in ne vedno le prijetna,« je razgreto ozračje v zakulisju opisal_a Nemo. »Iskreno upam, da se bo Evrovizija nadaljevala in da bo lahko še naprej širila mir in ljubezen. Mislim, da je za to potrebnega še veliko dela.«

Raiven je končala na 23. mestu. Foto Leonhard Foeger/Reuters
Raiven je končala na 23. mestu. Foto Leonhard Foeger/Reuters

Raiven: Ena najlepših izkušenj

V finalu najbolj politizirane Evrovizije je nastopila tudi slovenska predstavnica Raiven, ki je s 27 točkami pristala na 23. mestu, za njo sta se uvrstili le Avstrija in Norveška. »Za menoj je ena najlepših izkušenj v mojem življenju. Zelo sem hvaležna za vse,« je dejala magistrica solo petja in študentka psihoanalize ter v pogovoru s slovenskimi mediji dala vedeti, da v prihodnosti ne izključuje vrnitve na evrovizijski oder.

Sorodni članki

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Brati več. Razumeti več. Vedeti več.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine