Foto: MMC RTV SLO/ Miloš Ojdanić
Foto: MMC RTV SLO/ Miloš Ojdanić

Kot je povedala novinarka TV Slovenija Barbara Štor, so policisti dogodek začeli preiskovati v nedeljo. Opravili so ogled kraja, zavarovali sledove in zagotovili varnost žrtve. Z informacijami pa so policisti zelo skopi, saj so vpleteni mladoletniki, poleg žrtve še pet osumljencev.

Mladoletnike zakonodaja posebej ščiti, saj oseba, ki še ni dopolnila 14 let, ni kazensko odgovorna. Zoper mladostnike, ki so dogajanje opazovali, policija ne more ukrepati. Lahko pa bi zaradi neupravičenega snemanja kazen doletela tiste, ki so incident snemali in posnetek objavili.

Inšpektor sektorja uniformirane policije PU-ja Celje Boštjan Kavc je po poročanju STA-ja glede objav in komentarjev na družbenih omrežjih pozval vse, naj se vzdržijo neprimernih komentarjev in objav. "Ker določene objave že mejijo na sume elementov kaznivega dejanja oz. elemente prekrškov in dejansko k interesu preiskave, ki jo trenutno intenzivno izvaja policija, ne pripomorejo," je dodal.

Pri mladoletnikih, ki so, kot je razvidno iz posnetkov, dogajanje samo opazovali, policija odgovornosti ne more iskati. "Morda je žalostno to, da niso ukrepali, da niso preprečili," pa je v izjavi za javnost dejal vodja skupine za mladoletniško kriminaliteto sektorja kriminalistične policije PU-ja Celje Jože Bračko in opozoril na problematiko snemanja in posredovanja posnetka drugim, saj je kaznivo dejanje tudi neupravičeno slikovno snemanje brez dovoljenja osebe, s čimer se hudo poseže v njeno zasebnost.

Kaznivo dejanje je tudi objava podatkov mladoletne osebe, kar naj bi se tudi zgodilo v povezavi s tem dogodkom, pri tem gre po besedah Bračka za sum kaznivega dejanja zlorabe osebnih podatkov in sum kršitve tajnosti postopka.

Pirc Musar: Nasilje ni nikoli rešitev

Predsednica republike Nataša Pirc Musar nasilje med mladoletnicami v Celju ostro obsoja in poziva vse pristojne, naj ukrepajo hitro in odločno. "Nasilje nikoli ni bilo in ne bo rešitev. Še manj pa je rešitev molčanje in neukrepanje, ko do nasilje pride," so odziv predsednice povzeli v njenem uradu.

Porast medvrstniškega nasilja ni nekaj novega, žal pa si vsi, pristojne institucije, šola in starši, pred tem predolgo zatiskajo oči, ugotavlja predsednica. Grozljiv dogodek v Celju je po njenem mnenju "zadnji alarm, da skupaj ukrepamo", pa "čeprav gre žal spet za kurativo in ne preventivno ravnanje".

Predsednica republike je, kot so navedli, osupla, da nihče od prisotnih deklet in fantov ni posredoval, raje so snemali in še dodatno ščuvali k nasilju. "To me iskreno zelo skrbi in boli," pravi in dodaja, da nas mora biti strah družbe, ki bi bila do te mere anemična, da bi medvrstniško nasilje postalo vsakdan naših ulic.

Prepričana je, da morajo biti starejši s svojim ravnanjem vzor in vzgled mladim, tudi pri prizadevanju za nenasilje. "Prav nobenega razloga ni, da tovrstni posnetki nasilja krožijo po spletu. Nasprotno, naša odgovornost je, da to preprečujemo," je pozvala.

Vsem zato znova polaga na srce, da se je treba pogovarjati. "S pogovorom rešimo številne, na prvi pogled še tako nerešljive izzive. Medvrstniško nasilje namreč ni samo izkušnja nasilja, je tudi izkušnja razčlovečenja," še meni Pirc Musar.

Nasilništva osumljenih pet mladoletnikov

Spletno in verbalno medvrstniško nasilje

Kavc je tudi pojasnil, da PU Celje vsako leto izvaja preventivne dejavnosti v vseh vzgojno-izobraževalnih ustanovah, ko s predavanji ozaveščajo mlade o medvrstniškem nasilju in pozivajo vse morebitne žrtve kaznivih dejanj, da to prijavijo policiji. Policija po njegovih besedah pri teh zadevah ne dopušča nobene tolerance, v njenem interesu je, da se takšne zadeve prijavijo in storilci odkrijejo.

Na PU-ju Celje so v letu 2021 evidentirali 82 kaznivih dejanj, povezanih z medvrstniškim nasiljem, lani 109. K temu je po besedah inšpektorja bistveno pripomoglo tudi ozaveščanje, da se ta dejanja prijavijo policiji. Meni namreč, da je prej veliko medvrstniškega nasilja ostalo skritega.

Po ugotovitvah policistov pri nasilju med mladimi prednjačita verbalno nasilje in nasilje, ki se pojavlja prek spleta, ogromno je pri tem fotografij in posnetkov. "Verbalno in psihično nasilje je huda oblika nasilja in določene žrtve teh kaznivih dejanj, ki so zelo ranljive, to so mladoletniki, imajo lahko potem hude posledice zaradi tega," je dejal Kavc.

Izmed vseh kaznivih dejanj, ki so jih lani na območju PU-ja Celje izvršili mladoletniki, je bilo največ nasilništva, groženj in kaznivih dejanj zoper spolno nedotakljivost. Se pa število kaznivih dejanj s področja spolne nedotakljivosti, kot je prikazovanje, izdelava in posest pornografskega gradiva, zmanjšuje, je povedal Bračko.

Opozoril je tudi, da imajo starši zelo veliko vlogo, kako usmerjajo, vzgajajo, poučujejo in tudi kako nadzorujejo svoje mladoletnike. Poudaril je tudi, da otroci do 14. leta starosti niso kazensko odgovorni, da pa policija v primeru odkritih tovrstnih dejanj poda poročilo na pristojno tožilstvo ter o dogajanju obvesti center za socialno delo.

Policija je vsaj po telefonu o zadnjem dogodku na območju Celja tudi že obvestila center za socialno delo, je povedal Kavc.

Obsodbe napada

Barbara Štor je za TV Slovenija tudi poročala, da so napad ostro obsodili tudi celjski dijaki. Poleg samega nasilja jih skrbi tudi vedenje mladostnikov, ki so dogajanje opazovali in snemali, celo spodbujali, žrtvi pa niso priskočili na pomoč. Povedali tudi, da opažajo, da se nasilje med mladimi v zadnjem času razrašča.

Sorodna novica Medvrstniško nasilje v Celju

Incident v nakupovalnem centru

Kot je poročal Radio Slovenija, je s posnetkov razvidno, da je do nasilja najprej prišlo v notranjosti nakupovalnega središča, potem pa še zunaj, na strehi. Sprva je ena od deklet 13-letnico udarila z dlanjo po obrazu, sčasoma pa so se pri pretepu pridružili še drugi. Dekletu pa nihče ni pomagal.

Nagib za nasilje naj bi bil po neuradnih informacijah z družbenih omrežij objava intimnih fotografij ene izmed deklet.

Medvrstniško nasilje v Celju