prehitel uradne kanale iz Bruslja

»Zloglasni« Janša kar prek Twitterja razkriva evropske skrivnosti

Antun Katalenič
6. 4. 2022, 17.05
Deli članek:

Janševa zloraba vojne v Ukrajini za lastne in strankarske ambicije je ponovno presegla slovenske meje.

Profimedia
Bruseljski medij Politico, ki velja za osrednji vir informacij iz osrčja EU, je pri opisu tokratnih zapletov Janeza Janšo označil kar s pridevnikom »zloglasni«.

Reuters
So iz urada Ursule von der Leyen morali pohiteti z napovedjo poti zaradi Janševih tvitov?

Predstavniki za odnose z javnostmi pri Evropski komisiji so se verjetno v ponedeljek zvečer prijeli za glavo, ko je po Twitterju zaokrožila novica o napovedi obiska Kijeva predsednice Komisije Ursule von der Leyen in visokega zunanjega predstavnika EU Josepa Borrella. Vir za novico ni bil kakšen uraden kanal iz Bruslja ali osebni Twitter profil von der Leynove ali Borrella, pač pa kar slovenski predsednik vlade Janez Janša. Ta je pet minut pred deseto zvečer svetu namreč oznanil sledeče: »Slovenskim diplomatom se bodo v Kijevu pridružili litvanski. Tja se vrača tudi misija #EU. Že ta teden bosta v Kijev odpotovala tudi predsednica EK in visoki predstavnik #EU za zunanjo politiko. Slovenija je tokrat pokazala pot.« Par ur kasneje, pet minut čez polnoč, je pozdravil pogum udeležencev napovedane poti in tvit kakopak opremil s fotografijo z vrha Triglava z Borrellom.

Burno jutro

Ko so se bruseljski dopisniki zjutraj obrnili na predstavnike za odnose z javnostmi, so naleteli na molk in zgolj skopa pojasnila, da bodo o vsakem obisku pravočasno obveščeni: »O načrtih potovanj obvešča komisija, in ne predsedniki vlad držav članic,« so pojasnili. Obvestilo je nato prišlo nekaj ur pozneje, ko je glavni govorec Evropske komisije Eric Mamer zapisal: »Predsednica Ursula von der Leyen in visoki zunanjepolitični predstavnik Josep Borrell bosta ta teden odpotovala v Kijev, kjer se bosta sestala z ukrajinskim predsednikom Volodimirjem Zelenskim. To bosta storila pred sobotno donatorsko konferenco v Varšavi.« Kar ostaja nejasno, je, ali je Janševa želja po prevzemu pobude pri objavi tajnih informacij prisilila tudi vrh Komisije, da je pospešil s svojo objavo. Bruseljski medij Politico, ki velja za osrednji vir informacij iz osrčja EU, je pri opisu tokratnih zapletov Janeza Janšo označil kar s pridevnikom »zloglasni«, s čimer so poudarili, da ne gre za prvo tovrstno solo akcijo slovenskega predsednika vlade.

Gre že za drugi »spodrsljaj« Janše od začetka vojne v Ukrajini, ki je v nelagoden položaj spravil visoke predstavnike v Bruslju. Spomnimo, slovenska vlada je že zavajala javnost ob Janševem obisku Kijeva s poljskim in češkim kolegom, ko so trdili, da so se na pot podali kot predstavniki Evropskega sveta, čeprav za kaj takega niso imeli mandata.

Nevreden zaupanja

Če se iz slednjega primera v Evropski komisiji niso ničesar naučili, pa bodo v prihodnje morda nekoliko bolj skopi z besedami v komunikaciji s slovenskim premierjem, ki ne zna oziroma noče zadržati skrivnosti zase. Lahko bi zlobno pripomnili, da bi mar to že lahko pričakovali od politika, ki si je kot mladi disident in kolumnist Mladine ustvaril ime tako, da je bil v procesu JBTZ obsojen zaradi izdaje vojaških skrivnosti.

Ne nazadnje je Janša povzdignil marsikatero obrv, ko si je lani avgusta v času padca Kabula in talibanskega prevzema oblasti v Afganistanu dovolil javni zapis, kjer je trdil, da EU ne bo odpirala humanitarnih koridorjev za begunce. »Slovensko predsedstvo ne more govoriti v imenu Evropske unije glede Afganistana,« je v odzivu na izjavo slovenskega premierja naslednji dan jasno poudaril zdaj že nekdanji predsednik Evropskega parlamenta David Sassoli. Napenjanje mišic in samopromocija Janši nikoli nista bili tuji. Zakaj bi bilo zdaj, v času predvolilne kampanje, kaj drugače?