Hrvaška se pripravlja na prevzem evra. Foto: BoBo
Hrvaška se pripravlja na prevzem evra. Foto: BoBo

Prevoz, hrana, brezalkoholna pijača, gostinske in hotelske storitve so panoge, v katerih so cene v zadnjem mesecu dni najbolj podivjale, je za Radio Slovenija poročala Tanja Borčić Bernard.

Hrana se na Hrvaškem draži še enkrat hitreje kot v povprečju Evropske unije, nekateri proizvodi, meso na primer, se je podražilo celo za 30 odstotkov. V primerjavi s Slovenijo in Madžarsko ima Hrvaška najvišje cene, predvsem pa v primerjavi z nižjimi povprečnimi plačami.

Stanovanjski stroški so se prav tako podražili, in sicer za 9,2 odstotka, kljub vladnim ukrepom, podobno je s hrano, kjer je vlada prav tako posredovala z nižjim davkom na dodano vrednost na nekatere izdelke in s tem dejansko le omilila podražitve.

Tudi rast pokojnin, ki jo je hrvaška vlada pred kratkim napovedala, je inflacija že pojedla. Prav nič obetavne niso napovedi niti za prihodnost.

Hrvaški finančni minister Zdravko Marić si ni upal napovedati, kdaj se bo rast cen na Hrvaškem zaustavila. "Ne želim napovedovati črnih scenarijev, a moramo biti pripravljeni na vse," je dejal.

Hrvaška vlada za zdaj ne napoveduje novih ekonomskih ukrepov, s katerimi bi zajezili rast inflacije, kar jim očita predvsem opozicija v saboru, češ da z zajemalko gasijo požar, ko je že prepozno.

Ob negotovi gospodarski jeseni Hrvaško konec leta čaka tudi prehod na evro in verjetno še dodatne podražitve.