REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Kmalu velika afriška vojna? Vlade zahodnih afriških držav aktivirale vojske, podpihujeta jih ZDA in Francija

Kmalu velika afriška vojna? Vlade zahodnih afriških držav aktivirale vojske, podpihujeta jih ZDA in FrancijaVlade držav Zahodne Afrike so naredile svoj naslednji korak v poskusu prisiliti vojaško hunto, ki je prejšnji mesec prevzela oblast v Nigru, da prekliče državni udar. Vir: Posnetek zaslona, Twitter

Države afriške organizacije ECOWAS, ki se pod taktirko zahodnih držav strinjajo z intervencijo proti Nigru, so ukazale svojim vojskam, da naj takoj aktivirajo enote zaradi morebitega posredovanja v državi, bogati z zlatom in uranom.

ECOWAS je zagrozil, da bo poslal vojake, če vojaška vlada v Nigru ne bo vrnila predsednika Mohameda Bazouma na oblast do prejšnje nedelje.

Omenjeni predsednik je sicer povezan s krminalnimi krogi, saj naj bi za mafijo v Chicagu, kot je poročal portal Grayzone, pral denar.

Predsednik Afriškega inštituta za svobodo Franklin Nyamsi je prejšnji teden v intervjuju za RT posvaril, da bi lahko blok sprožil »svetovno afriško vojno«, če bo skušal s silo odstraniti nigersko vojaško vlado.

»Nobena možnost ni umaknjena, vključno z uporabo sile kot zadnje možnosti,« je dejal predsednik sosednje Nigerije v četrtek, potem ko je gostil srečanje voditeljev držav ECOWAS v Abuji.

Dodal je: »Upam, da bomo s skupnimi prizadevanji lahko dosegli mirno rešitev kot načrt za ponovno vzpostavitev stabilnosti in demokracije v Nigru. Ni še vse izgubljeno.«

Intervencije drugih držav brez dovoljenja VS OZN sicer niso zakonite. Vendar pa v tem primeru ZDA, Francija in druge zahodne države že podpirajo napovedano vojno proti novim oblastem v Niameyju.

ECOWAS ni navedel velikosti intervencijskih sil ali držav članic, ki bodo sodelovale.

Suspendirani članici ECOWAS Mali in Burkina Faso pa sta obljubili, da bosta vojaško posredovanje proti Nigru obravnavali kot vojno napoved.

Predsednik Afriškega inštituta za svobodo Franklin Nyamsi je prejšnji teden v intervjuju za RT posvaril, da bi lahko blok sprožil »svetovno afriško vojno«, če bo skušal s silo odstraniti nigersko vojaško vlado.

Nigerija, Senegal in Slonokoščena obala so med članicami ECOWAS, ki so zahtevale obnovitev prejšnje vlade Nigra.

ECOWAS bo sprožil »svetovno afriško vojno«, če bo skušal s silo odstraniti nigersko vojaško vlado. Vir: Posnetek zaslona, Twitter

Predsednik Slonokoščene obale Alassane Ouattara je hišni pripor odstavljenega nigrskega predsednika Bazouma obsodil kot »teroristično dejanje.«

Na četrtkovem vrhu v Abuji je novinarjem dejal: »Ne sprejemamo, ne bomo sprejeli državnih udarov. Ti pučisti morajo oditi. Če Bazouma ne pustijo ven, da bi lahko izvajal svoj mandat, mislim, da bi morali nadaljevati in jih spraviti ven.«

Francoski predsednik Emmanuel Macron pa je znova poudaril, da so v Nigru človekove pravice ogrožene.

Komentatorji so mu takoj postregli s sliko, ki kaže, kako so belgijski kolonizatorji obravnavali prebivalce Afrike...

Vendar pa posnetki priprtega predsednika Nigra kažejo, da njegovi ječarji danes ravnajo drugače, in da se lahko v spremstvu stražarjev prosto sprehaja in da ima v rokah tudi telefon:

Vojaška vlada Nigra, ki ima precejšnjo podporo ljudi, je zavrnila zahteve regionalnega bloka ECOWAS in obljubila, da bo branila državo pred kakršnimi koli tujimi napadi.

Eden od voditeljev hunte, general Salifou Moody, naj bi iskal pomoč pri ruski skupini Wagner Group PMC, ki že deluje v Maliju, Burkini Faso, Sudanu, Mozambiku in Srednjeafriški republiki.

Z iztekom roka ECOWAS v nedeljo je hunta zaprla zračni prostor države, francoska letala pa so prepoved kršila, ker ne priznavajo novih oblasti.

Toda Francija ni več dobrodošla za dobršen del prebivalstva Sahela, ki vse bolj kritizirajo francosko vojsko in zahtevajo umik nekdanjih kolonizatorjev iz svojih dežel.

Oborožene sile Nigra so v prestolnico medtem napotile okrepitve, da bi se pripravile na morebitno vojaško posredovanje.

Neokolonializem. Vir: Posnetek zaslona, Twitter

Kot poroča radijska postaja RFI, bi lahko v posredovanju sodelovale vojske Nigerije, Segenala, Benina in Slonokoščene obale.

Francija je od leta 1960 do 2020 v Afriki sprožila najmanj 50 ločenih odprtih intervencij.

Italijanski zunanji minister Antonio Tajani je vojaškemu posredovanju zahodnih držav nasprotoval, saj bi ga v Afriki lahko razumeli kot novo kolonizacijo.

Obrambni minister Čada Daud Yaya Brahim je poudaril, da njegova država ne bo sodelovala v nobeni vojaški operaciji na ozemlju Nigra.

Od leta 1990 se je ECOWAS vpletel v sedem ločenih konfliktov v Zahodni Afriki, da bi zaščitil favorizirane zahodne vladarje po vsej regiji.

Francija pa je od leta 1960 do 2020 v Afriki sprožila najmanj 50 ločenih odprtih intervencij.

Mnogi tudi niso pozabili nazornega primera ene od najbolj bogatih afriških držav - Libije.

Ta je bila pred intervencijo Zahoda v veliko boljšem stanju kot zatem, ko so se v državi znova pojavile odprte tržnice s sužnji.

Takšne prihodnosti pa si ljudje v Afriki ne želijo.

Ta vikend bodo že potekali protesti zoper intervencijo zahodnih sil in njihovih afriških lakajev.

Celo pučisti so iz njihove perspektive - boljši.

Ker lahko računajo na pomoč Rusije, se bo zato neslednja posredniška vojna med Zahodom in Vzhodom vodila v Afriki.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek