Četrtek, 20. 10. 2022, 13.46

Svetovni pokal v plezanju

Skozi kvalifikacije Morioke le Mia Krampl

Mia Krampl Koper 2022 kvalifikacije | Foto Grega Valančič/Sportida

Morioka na Japonskem do sobote gosti prvo tekmovanje v svetovnem pokalu v novi olimpijski disciplini balvani-težavnost. Od treh Slovencev na startu se je skozi kvalifikacije prebila le Mia Krampl in si zagotovila mesto v petkovem polfinalu. Na zadnji tekmi svetovnega pokala v letu 2022 sta izpadla Vita Lukan in Anže Peharc, oba na 22. mestu.

Tekmovanje na Japonskem, s katero bo padel zastor na letošnjo sezono mednarodnih tekmovanj najvišje kakovostne ravni v športnem plezanju, sta izpustila najboljša Slovenca Janja Garnbret in Luka Potočar.

Tako Garnbretova kot Potočar sta sezono končala kot prvaka letošnjega svetovnega pokala, obema je pripadla zmaga v skupni razvrstitvi v težavnosti svetovnega pokala v ženski oziroma moški konkurenci. Potočar je prvič postal zmagovalec seštevka svetovnega pokala, za Garnbretovo pa je že deseti osvojeni seštevek, peti v seštevku težavnosti.

Mia Krampl, ki je na evropskem prvenstvu v Münchnu v olimpijski kombinirani disciplini balvani-težavnost postala evropska podprvakinja in je zaostala zgolj za šampionko Janjo Garnbret, je v današnji kvalifikacijah zasedla 13. mesto. Polfinale si je priborila na podlagi odličnega dosežka v težavnostnem delu kvalifikacij.

Golničanka je v balvanih vpisala 18. dosežek kvalifikacij, v težavnosti pa je bila skupaj s Chaehyun Seu iz Južne Koreje tretja najboljša z višino 38+. Skupaj je dosegla izkupiček 101,6 točke.

Zmagovalka kvalifikacij je domačinka Ai Mori (183,2 točke), ki je edina dosegla vrh kvalifikacije smeri v težavnosti, v balvanih pa je bila sedma.

Balvanski del kvalifikacij je s štirimi vrhovi balvanskih smeri osvojila Francozinja Oriane Bertone, ki je bila sedma v težavnosti. Bertonejeva je bila tretja z izkupičkom 159,4 točke, drugo mesto kvalifikacij je pripadlo Američanki Natalii Grossman (160,8 točke), ki je bila druga po balvanih in težavnosti.

Anže Peharc | Foto: Grega Valančič/Sportida Anže Peharc Foto: Grega Valančič/Sportida

Na startu današnjih kvalifikacij sta bila tudi Vita Lukan in Anže Peharc. Lukanova (57,5 točke) je med 28 tekmovalkami zasedla končno 22. mesto, potem ko je bila 20. v balvanih in 18. v težavnosti. Za polfinale bi morala osvojiti vsaj 74,6 točke.

Tudi Peharc (88,5 točke) je v moških kvalifikacijah zasedel 22. mesto, v balvanih je bil sedmi, v težavnosti pa 26.. Kvalifikacije je dobil Američan Sean Bailey z izkupičkom 163,2 točke, potem ko je bil drugi v balvanih in drugi v težavnosti. Peharca je od polfinala ločilo le 0,3 točke.

V polfinale se uvrsti 20 najboljših. Moški finale bo na sporedu v petek, ženski pa bo v soboto.