"Brezplačno izobraževanje za vse," je bilo eno od sporočil protestnikov. Foto: Reuters

Po njihovih besedah bo vlada z njim ustvarila dvotirni sistem, naklonjen bogatim, saj bodo lahko ti na zasebnih univerzah z nižjimi vpisnimi pogoji pridobili diplomo, enakovredno diplomi z javne univerze.

Skupina protestnikov je v policijo zalučala nekaj molotovk, policija pa jih je razgnala s solzivcem. Po podatkih grške policije se je na osrednjem atenskem trgu Sintagma zbralo približno 13.000 ljudi, ki so se podali na pohod do parlamenta. Nosili so transparente in skandirali gesla proti zakonu o zasebnih univerzah, ki naj bi ga zvečer sprejeli v parlamentu.

Študenti so že več tednov mirno protestirali proti reformi, ki bo po njihovem mnenju razvrednotila diplome z javnih univerz. Protestnikom je prekipelo v trenutku, ko je premier Kiriakos Micotakis pozval parlament, naj glasuje za zakon.

V skladu z zakonom bodo diplome s predhodno odobrenih zasebnih univerz enakovredne diplomam, pridobljenim na javnih univerzah, tuje univerze pa bodo lahko kljub šolninam v Grčiji odpirale svoje podružnice s statusom neprofitnih organizacij. Do zakona so kritični tudi profesorji na javnih univerzah in opozicija.

Po mnenju protestnikov zakon daje prednost bogatim, saj se bodo ti lahko ne glede na višino svojih ocen vpisali na zasebne univerze z nižjimi vpisnimi pogoji in pridobili enakovredno diplomo.

"Ne izobraževanju za peščico in izbrance, brezplačno izobraževanje za vse," so na protestu skandirali študenti. "Samo plačali bodo in pridobili diplomo," je o vpisovanju bogatih na zasebne univerze dejal eden od njih.

25-letni protestnik Stratos Kacelis je dejal, da mnogo mladih ne vidi prihodnosti. "Mlad človek danes ne more narediti nikakršnega načrta za prihodnost, saj pred sabo vidi le slepe ulice," je dejal.

Protesti v Atenah zaradi spornega zakona o zasebnih univerzah
Na ulicah Aten se je bralo 13.000 protestnikov. Foto: Reuters
Na ulicah Aten se je bralo 13.000 protestnikov. Foto: Reuters

Micotakis: Zakon bo okrepil ugled grških univerz

Premier Micotakis, ki je lani junija dobil drugi mandat, je dejal, da bo zakon pomagal ustaviti beg več deset tisoč grških študentov na tuje univerze, kar je ovira za gospodarstvo, ki še vedno okreva po desetletje trajajoči krizi. Zakon naj bi po njegovih besedah pomagal uskladiti Grčijo z drugimi državami EU-ja in spodbuditi konkurenco v visokem šolstvu.

Zakon po mnenju vlade grškim univerzam omogoča krepitev ugleda s sklepanjem partnerstev s prestižnimi tujimi univerzami. Kot je v parlamentu dejal Micotakis, bodo odslej lahko študenti študirali na mednarodnih univerzah, ne da bi zapustili domovino, kar je označil za korak, ki Grčijo postavlja na svetovni izobraževalni zemljevid.

Vlada zagotavlja, da bodo za zasebne univerze veljali strogi pogoji za delovanje, ki bodo zagotavljali raven poučevanja, enakovredno javnim univerzam. Trenutno lahko nekateri oddelki zasebnih univerz v državi izdajajo le poklicne diplome, ne pa tudi univerzitetnih, kakršne je mogoče pridobiti na javni univerzi.

Zakon bo verjetno sprejet, saj ima konservativna vlada v 300-članskem zakonodajnem telesu 158 poslancev.

Grčija za izobraževanje porabi od tri do štiri odstotke letne gospodarske proizvodnje, kar je pod povprečjem EU-ja. Vendar je Micotakis dejal, da predlog zakona predvideva večje financiranje državnih univerz.