Potem ko je zapustil izolacijski hotel, je lahko v Pekingu začel trenirati. Foto: www.alesfevzer.com

V torkovih kvalifikacijah – začetek 4.07, izločilni boji pa bodo od 7.30 dalje – bo nastopil tudi Rok Marguč, ki sodeluje že na svojih četrtih olimpijskih igrah. 35-letni Celjan je bil pred osmimi leti v Sočiju osmi na paralelnem veleslalomu, v tej sezoni svetovnega pokala pa je njegova najboljša uvrstitev 18. mesto. V petek je skupaj z Ilko Štuhec nosil slovensko zastavo na odprtju 24. olimpijskih iger. Ta čast je bila sprva namenjena Koširju, ki pa mu je sodelovanje na slovesnosti preprečila okužba s koronavirusom.

37-letni Tržičan, ki ima za sabo že štiri olimpijske igre, je bil po prihodu na Kitajsko, kjer je želel opraviti sklepne priprave in testiranja opreme pred vrhuncem štiriletnega obdobja, pozitiven na testiranju na okužbo s koronavirusom, kar mu je popolnoma prekrižalo načrte, saj je moral v izolacijski hotel. Kljub vsemu je izkušeni deskar, do letošnjih iger s tremi medaljami najuspešnejši slovenski moški zimski olimpijec, optimističen in je dejal: "Ne glede na vse grem odločen na tekmo ... Verjamem v srečen konec zgodbe."

Tim Mastnak se je med slovenskimi deskarji podal v Peking z najboljšo popotnico. Foto: www.alesfevzer.com

Leta 2015 je osvojil veliki kristalni globus, leto predtem pa blestel na olimpijskih igrah v Sočiju, kjer je bil v paralelnem veleslalomu bronast, na paralelnem slalomu pa je moral premoč priznati le tedaj dvakratnemu olimpijskemu prvaku Vicu Wildu, Američanu, ki pa deska pod rusko zastavo. Med kariero je imel kar nekaj težav s poškodbami. Težave je imel s hrbtom, toda na olimpijskih igrah pred štirimi leti je znova nastopil sijajno in v paralelnem veleslalomu osvojil bron. Glede na vožnje v Koreji je bil tedaj celo favorit za zlato, ki ga je na koncu dobil Švicar Nevin Galmarini, Košir pa je nesrečno in nekoliko sporno izgubil polfinale s Korejcem Lee Sang-hojem. Vsi bodo tudi na startu v Pekingu.

Mastnak drugi na zadnji tekmi pred Pekingom

Kot rečeno, letos Košir ni blestel. Njegova najboljša uvrstitev v svetovnem pokalu je osmo mesto, se je pa na stopničke na zadnji tekmi pred Pekingom v Simonhöheju zavihtel Mastnak, ki je pod petimi krogi debitiral pred štirimi leti v Pjongčangu, kjer je bil 16. 31-letni Celjan tako v skupnem seštevku kot v razvrstitvi paralelnega veleslaloma zaseda četrto mesto.

"Na teh olimpijskih igrah treniramo na sosednji progi in tekmovalno le gledamo. Ta počiva in bo gotovo zelo trda. Je veliko daljša od tistih v Evropi, to je ob prelomnicah največja značilnost, nima pa večjih pasti. Je zelo lepa, obenem kaže, da bosta progi, rdeča in modra, enakovredni," je povedal Mastnak.

Vodilni v svetovnem pokalu je trenutno omenjeni Lee Sang-ho, tik za njim pa je Nemec Stefan Baumeister, tudi najboljši v veleslalomskem seštevku. Tretje mesto v obeh razvrstitvah zaseda Rus Dimitrij Loginov. 41-letna Avstrijec Andreas Prommegger in Italijan Roland Fischnaller imata skupaj deset velikih in malih kristalnih globusov, sta pa še brez olimpijskega odličja.

Ledecka brani zlato iz Pjongčanga

Četrtič zapored bo na olimpijskih igrah deskala tudi Gloria Kotnik. Potem ko je lansko sezono izpustila zaradi porodniške odsotnosti, se je vrnila v svetovni pokal, vstopnico za Peking pa dobila v drugem krogu. Njena najboljša olimpijska uvrstitev je 15. mesto iz Pjongčanga. Zlato medaljo bo branila izjemna Ester Ledecka. Čehinja je zablestela v Južni Koreji, ko je olimpijska prvakinja postala tudi v superveleslalomu.

Še vedno uspešno združuje tako deskanje kot alpsko smučanje in tudi v Pekingu bo nastopila v obeh športih. Letos sicer ni veliko deskala v svetovnem pokalu, sodelovala je le na dveh tekmah in bila prva in druga. V skupnem seštevku sicer vodi Avstrijka Daniela Ulbing, v razvrstitvi paralelnega veleslaloma pa Rusinja Sofija Nadiršina.