franci kek Lady

Petru Vilfanu je dal banano

steven-tyler Svet24.si

Sodnik zavrnil tožbo proti Stevenu Tylerju

1711036296-dsc9299-01-1711036248215 Necenzurirano

Od Žuglja do Žaklja: ko zloraba institucij ...

bogovic tomc zver Reporter.si

Skrivajo premoženje: razkrivamo nepremičnine, ki...

soudani hilal gw Ekipa24.si

Ojoj! Kaj je zgrešil veliki zvezdnik Maribora, ...

Resno? Je on tisti, zaradi katerega bo planet uničen? Odkrito.si

Nas bo Elon Musk pokončal?

doncic Ekipa24.si

Bo igral? Navijači Dallasa v skrbeh zaradi ...

Naročilo knjige OZADJE REPORTERJA IN MAGA
Slovenija

Kako se pripravlja komplot za zamenjavo Roberta Goloba in kdo vse pri tem sodeluje

Deli na:
Kako se pripravlja komplot za zamenjavo Roberta Goloba in kdo vse pri tem sodeluje

Mojca Šetinc Pašek, Tatjana Bobnar in Nataša Pirc Musar na predstavitvi novega romana Urške Klakočar Zupančič - Foto: Sašo Radej

Komisija za preprečevanje korupcije je pred dnevi sporočila, da je zoper premierja Roberta Goloba uvedla preiskavo o primerov sumov pritiskov na nekdanjo notranjo ministrico Tatjano Bobnar. O Golobovi integriteti odločajo člani KPK, katerih položaj je odvisen od šefinje Tatjane Bobnar, predsednice države Nataše Pirc Musar. Med njimi tudi Savski, ki postopke komentira na facebooku.

Odločitev je sprejel senat v sestavi obeh namestnikov predsednika KPK Davida Lapornika in Simona Savskega, medtem ko se je predsednik Robert Šumi iz odločanja v konkretni zadevi izločil že decembra lani, ker ima na policiji urejeno zamrznitev pogodbe o zaposlitvi in ker je bil poslovno povezan z Bobnarjevo, s katero sta več let sodelovala.

Tudi Savski prihaja iz policije, kjer je opravljal različne naloge do leta 2013, ko se je zaposlil na ministrstvu za pravosodje. Njegovo odločanje pa bi lahko bilo sporno zaradi neprimernih zapisov v zvezi s policijo, KPK pa preiskuje domnevne pritiske na notranjo ministrico in policijo.

Foto: Bobo - Namestnik predsednika KPK Simon Savski

Septembra smo na Reporterju opozorili na zapis Savskega na facebooku, v katerem je komentiral postopek imenovanja generalnega direktorja policije Senada Jušića. »Levi ali desni, to se dogaja, ko se politika vmeša v Policijo. Potem bodo pa spet jamrali, ko ne bo preiskanih kaznivih dejanj, ko bodo smrtne prometne nesreče in ko bo povečano kršitev javnega reda in miru. Deset in več let bo trajalo, da spet pride do profesionalizacije Policije. Kdo kvaliteten pa bo hotel delati v takem sranju,« je pritrdil očitkom novinarke TV Slovenija, ki je v svojem prispevku uradniškemu svetu očitala sprego s politiko.

Namestnik predsednika KPK Simon Savski vnaprej označil imenovanje šefa policije za politično in »sranje«. Kako bo o tem nepristransko odločal? | Revija Reporter

Kljub temu se Savski ni izločil iz postopkov KPK, ki jih je predhodno javno komentiral. Konec oktobra je denimo senat KPK, v katerem je bil tudi Savski, zavrnil očitke uradniškega sveta o pritiskih neizbranega kandidata Boštjana Lindava na njihovo odločanje, ko so izbirali generalnega direktorja policije. Lindav je v dopisu svojega pooblaščenca med drugim natečajno komisijo opozoril, da bo v primeru, če bo izbrala Jušića, »nosila polno odgovornost za strokovnost in skrbnost odločitve« ter »da kršitev predpisov predstavlja nevestno delo na delovnem mestu.«

KPK je nato pojasnila, da navedbe pooblaščenca v omenjenem dopisu »niso takšne vrste, da bi jih KPK lahko opredelila kot kršitev integritete oziroma ravnanja, ki so v nasprotju s pričakovanim delovanjem in odgovornostjo posameznikov pri preprečevanju in odpravljanju tveganj, da bi bila oblast, funkcija, pooblastilo ali druga pristojnost za odločanje uporabljena v nasprotju z zakonom, pravno dopustnimi ciliji in etičnimi kodeksi.«

Foto: facebook - Simon Savski je na FB vnaprej označil imenovanje šefa policije za politično in »sranje«

KPK pa še vedno ni odločil o celotnem postopku imenovanja generalnega direktorja policije. Iz samega sporočila KPK pa ni razvidno, ali je v postopku sodeloval tudi Šumi, ki je je vrsto let sodeloval z Bobnarjevo, ki je želela Lindava imenovati na vrh policije, prav tako sta bila z Lindavom nekaj časa sodelavca na PU Kranj. »Skladno s prakso na Komisiji bom kot vedno tudi v tem primeru dosledno upošteval vse določbe glede dolžnega ravnanja v primeru, če ali ko bi se pojavile okoliščine, ki bi kazale na nasprotje interesov,« nam je takrat odgovoril na vprašanje, ali se bo izločil iz postopka.

Šumi je sicer julija okrcal svojega namestnika Savskega zaradi njegovega zapisa na FB skupini Miličniki-policisti, v katerem je za nezaupanje v policijo posredno okrivil prejšnjo vlado: »Vi samo Janšo volite, pa bo skupaj s Hojsom vse skupaj razgnal z vodnim topom na solzivec. Jaz si takega liderja ne želim.«

Njegov zapis je kot neprimernega označila celo predsednica republike Nataša Pirc Musar, po prihodu z dopusta pa se je odzval še Šumi in svojega namestnika opozoril, da je bilo njegovo ravnanje »nepremišljeno, neprimerno funkciji, ki jo opravlja, ter neodgovorno do komisije in škodljivo za njeno integriteto.« Pozval ga je tudi, naj vse v bodoče izogiba tovrstnemu ravnanju. Očitno opozorila niso zalegla, saj je Savski septembra znova komentiral, takrat pa se mu ni zgodilo nič.

Foto: M24/Sašo Švigelj - Robert Šumi, predsednik KPK

Še več, zdaj bo Savski odločal o integriteti predsednika vlade Roberta Goloba, katerega je njegova nekdanja ministrica Tatjana Bobnar obtožila pritiskov nanjo. Ob tem je treba še dodati, da je Bobnarjeva zdaj svetovalka predsednice Nataše Pirc Musar, ki – pozor! – med drugim imenuje člane senata KPK, torej predsednika komisije in njegova namestnika.

Savskemu se petletni mandat izteče 1. avgusta prihodnje leto, Šumiju 1. februarja 2025, Laporniku pa 25. oktobra 2026. Na svoje funkcije so lahko imenovani dvakrat zapored, kar pomeni, da lahko ponovijo še en mandat. Ali se bodo upali zameriti predsednici republike in zavrniti očitke njene aktualne svetovalke?