Pritožba na izid referendumov

Vrhovno sodišče že odločilo, a bo Troha pošiljko prevzel "počasi"

S.R./STA
21. 12. 2022, 14.43
Posodobljeno: 21. 12. 2022, 14.53
Deli članek:

Postopek uveljavitve novel zakonov o Radioteleviziji Slovenija (RTVS), o vladi in o dolgotrajni oskrbi, o katerih smo odločali na referendumih, je s pritožbo na Državno volilno komisijo (DVK) zavrl Ladislav Troha s svojim gibanjem Osveščeni prebivalci Slovenije. Žogica je bila s tem v rokah vrhovnega sodišča, ki pa je v primeru že odločilo.

Bobo
Ladislav Troha

Vrhovno sodišče je namreč o edini pritožbi v zvezi z izidom treh referendumov že odločilo, a so zapisali, da bodo več o vsebini lahko sporočili, ko bo odločba vročena strankam v postopku. Predstavnik OPS Ladislav Troha je sicer danes za STA povedal, da z odločitvijo vrhovnega sodišča še ni seznanjen. Glede na to, da bo vročitev potekala po zakonu o upravnem postopku, pa ima 15 dni časa za prevzem odločbe sodišča. Kot je dodal, se jim ne mudi in bodo pošiljko prevzeli "počasi".

V torek, ko je potrdil vložitev pritožbe, pa je pojasnil, da so se v splošnem pritožili na postopek izvedbe referendumov in volitev. Po njegovih besedah namreč volilne komisije sporočajo volilno udeležbo do 10. oz. do 16. ure, ne sporočajo pa volilne udeležbe do 19. ure. Troha sklepa, da volilne komisije volilne udeležbe ne ugotavljajo iz imenikov ampak iz preštetih glasovnic, ob tem sumi da to počnejo z namenom, da se v volilne skrinjice dodajajo vnaprej obkrožene glasovnice.

Zaradi navedenega je Troha vrhovnemu sodišču predlagal revizijo referendumskega izida, na način, da posebna komisija, sestavljena iz sodnikov in predstavnikov organizatorjev referendumske kampanje prešteje vse glasovnice in to številko primerja s številom volilnih udeležencev, zabeleženih v volilnem imeniku.

DVK je poročila o izidih treh referendumov sprejela prejšnji četrtek. Zoper poročilo je lahko vsak volivec, ki je glasoval na referendumu, v treh dneh po objavi poročila vložil pritožbo na vrhovno sodišče, ki o njej odloči v 30 dneh. Zoper odločitev vrhovnega sodišča pa pritožba ni dovoljena.