Pred morebitnimi pogovori o izmenjavi vojnih ujetnikov z Ukrajino je potrebno soditi zajetim ukrajinskim borcem, je danes dejal namestnik ruskega zunanjega ministra Andrej Rudenko. Vodja separatistične ljudske republike Doneck Denis Pušilin je v torek namignil, da bi ugrabljenim ukrajinskim vojakom iz Azovstala sodili v Mariupolju.

Izmenjava mogoča po sojenju

Preden se zajete pripadnike ukrajinskih sil “ustrezno obtoži, obsodi”, je prezgodaj govoriti o izmenjavi vojnih ujetnikov, je po poročanju ruskih agencij izjavil namestnik Sergeja Lavrova, navaja francoska tiskovna agencija AFP.

Ruske sile so 20. maja prevzele popoln nadzor nad jugovzhodnim ukrajinskim pristaniščem Mariupolj, potem ko so ukrajinski borci, ki so se pred ruskim napadom zatekli na območje jeklarne Azovstal, predali orožje.

Po trditvah ruskega obrambnega ministrstva se je skupno predalo 2439 pripadnikov ukrajinskih sil, ki so več tednov vztrajali v tunelih pod jeklarno, kamor se je z njimi zateklo tudi več sto ukrajinskih civilistov.

Med predanimi silami je neznano število pripadnikov ukrajinskega ultranacionalističnega bataljona Azov. Gre za vojaško enoto, ki jo Rusi označujejo kot neonacistično, kot takšna pa igra ključno vlogo pri upravičevanju ruskega napada na Ukrajino.

Ruski predsednik Vladimir Putin je namreč ob napovedi invazije na Ukrajino napad utemeljil z besedami, da želi doseči njeno denacifikacijo in demilitarizacijo.

Vodja separatistične ljudske republike Denis Pušilin je, sklicujoč se na povojna sojenja nacistom po koncu druge svetovne vojne, napovedal oblikovanje posebnega sodišča v Mariupolju, ki bo sodilo pripadnikom bataljona Azov.

“Pred Nürnbergom so bila sodišča v Kijevu, Harkovu in v številna druga,” je izjavil Pušilin v video posnetku, objavljenem na Telegramu, poroča ruska tiskovna agencija Tass.

Več držav izrazilo pripravljenost za sodelovanje na sodišču

Po njegovih besedah je že več držav izrazilo pripravljenost za sodelovanje na sodišču, ki bo po Pušilinovih trditvah mednarodno.

Sodišče v Kijevu je v ponedeljek ruskega vojaka Vadima Šišimarina, ki so mu sodili za umor neoboroženega civilista, spoznalo za krivega vojnih zločinov in ga obsodilo na dosmrtni zapor. To je bilo prvo sojenje za vojne zločine v Ukrajini po ruski invaziji in ima za Ukrajince velik simbolni pomen, poroča STA.