2936 ogledov

Dončić na rojstni dan: Zgrešil prva dva meta, potem pa ...

Luka Dončić Profimedia
Dallas Mavericks so 24 ur po porazu v Clevelandu premagali Toronto s 136:125.

Luka Dončić in soigralci so le slab dan po bolečem porazu v Clevelandu, ko jim je zmago odvzel Max Strus z metom iz svoje polovice igrišča, gostovali pri Torontu. Če Cavaliers sodijo v vrh Vzhodne konference, pa so Raptors v tej sezoni pokazali manj od pričakovanega, pred koncem prestopnega roka pa so zaradi tega tudi precej spremenili ekipo.

Toronto se je pred dvobojem nahajal šele na 12. mestu Vzhoda, Dallas je po dveh zaporednih porazih, pred dnevi ga je po sedmih zaporednih zmagah v ligi premagala Indiana, padel na osmo pozicijo zahodne konference. Doslej je zabeležil 33 zmag in 25 porazov, Toronto pa je imel na svojem kontu 22 zmag in 36 porazov.

Domači so tekmo sicer odprli z dvema trojkama in povedli s 6:0, a je Dallas prišel do izenačenja že pri osmi točki. Ob tem je Luka, ki je praznoval svoj 25. rojstni dan, zbral dve asistenci ob dveh uspešnih metih P. J. Washingtona za tri točke.

Slovenski zvezdnik je sicer zgrešil svoja prva dva meta iz igre, nato pa zadel prva prosta meta, po skoku v obrambi pa je v naslednjem napadu našel samega Washingtona, ki je zabil za Dallasovo prvo vodstvo pri izidu 16:14.

A na polovici četrtine so gostitelji s sedmimi zaporednimi točkami Dallasu pobegnili na +5, Jason Kidd je vzel minuto odmora.

Prednost Toronta je narastla že na sedem točk, a se je nato prebudil Dončić. Ta je najprej vpisal novo asistenco ob trojki Washingtona, ki je vknjižil že 13 točk, nato je podal za koš Daniela Gafforda, uspešno serijo pa je zaključil s svojim košem in podajo za trojko Tima Hardawayja Jr. Dallas je povedel s 30:27.

Slabi dve minuti pred koncem četrtine je Dončić sedel na klop s šestimi točkami in prav toliko asistencami. Mavericks so ostali v vodstvu po zaslugi Gaffordovih košev, prva četrtina se je končala v njihovo korist s 36:34. Po 13 tekmah odsotnosti zaradi težav z desnim kolenom se je sicer na parket pri Dallasu vrnil Avstralec Dante Exum.

Na začetku druge četrtine je znova zaigral tudi Dončić, ki je najprej pobral odbito žogo v obrambi, nato pa v napadu našel Derecka Livelyja II., ki je zabil za 38:34.

Raptors so se kasneje približali na točko zaostanka, vendar je Luka odgovoril s trojko, v naslednjem napadu pa je zadel met ob prekršku, nato pa z dodatnim prostim metom na semaforju izpisal izid 46:39.

Nadaljevanje je bilo slabše, pri Dalasu niso uspeli zadeti nekaj odprtih metov. Raptors so to izkoristili in se znova vrnili v vodstvo. Pri zaostanku 48:50 je Dončić znova sedel na klop.

V naslednjih minutah se je razigral Hardaway Jr., ki je skozi obroč poslal kar tri trojke, nato je svojo prvo zadel še Josh Green za vodstvo z 62:59. A z enako mero je vrnil Immanuel Quickley. Dve minuti in pol pred odhodom na glavni odmor je bil rezultat tako izenačen.

Po minuti odmora se je Dončić vrnil na parket, v svoji prvi napadalni akciji pa je našel Gafforda, ki je atraktivno zabil.

A po Slovenčevi že četrti izgubljeni žogi so Raptors na začetku zadnje minute v prvem polčasu povedli s 67:66. S tem rezultatom se je tudi odšlo na odmor.

Luka je ob skromnem metu iz igre 4/12 (1/6 trojke, 5/6 prosti meti) zbral 14 točk, k temu je dodal še 4 skoke in 8 asistenc.

Luka Dončić | Avtor: Profimedia Profimedia

V vsega dveh minutah tretje četrtine je Dončić zbral naslednje tri podaje, dvakrat je njegovi asistenci izkoristil Lively II, enkrat pa Kyrie Irving. Moštvi sta se kasneje kar nekajkrat zamenjali v vodstvu.

To se je zgodilo tudi po štirih minutah igre v drugem polčasu, ko je Luka že s svojo 12. podajo našel Irvinga, ta je zadel in na voljo dobil še dodaten prosti met. Dallasu je uspel delni izid 9:0, ki ga je s košem za 84:79 dokončal slovenski as.

Ta je v naslednjih minutah še dvakrat poslal žogo skozi obroč tekmeca, prišel je do 20 točk, še naprej pa je tudi odlično razigraval soigralce. Po njegovi podaji čez celotno igrišče je Gafford tako tri minute pred koncem četrtine zadel za +9, ob tem je bil nad njim storjen prekršek, po minuti odmora Toronta pa je uspešno izvedel tudi dodaten prosti met.

Prednost je še narastla, naslednjih pet točk gostov je namreč dosegel Dončić, ki se je v četrtini, ta se je končala s 106:92 v korist Dallasa, izkazal tudi z dvema ukradenima žogama. Do trojnega dvojčka mu je manjkal le en skok, v svojo statistiko je namreč vpisal 25 točk, 9 skokov in 14 asistenc.

Na začetku zadnje četrtine je obsedel na klopi. Njegovo vlogo je prevzel Irving, ki je dosegel devet od prvih deset točk gostov v četrtini. Mavericks so ohranjali prednost, po dobrih treh minutah in pol, ko se je trener Toronta Darko Rajaković odločil za posvet na klopi, je bil na semaforju izpisan rezultat 116:102.

Luka se je na parket vrnil za zadnjih šest minut igre, razlika je še naprej znašala 14 točk. Že v prvi obrambni akciji je izsilil osebno napako v napadu Kellyja Olynyka.

Slovenec je dobil tudi naslednji medsebojni dvoboj z omenjenim nasprotnikom. Olynyk je namreč nad njim storil prekršek, Dončić pa je zadel težek met. Z dodatnim prostim metom je Luka poskrbel za 127:113.

V naslednjem napadu je prišel do 67. trojnega dvojčka v NBA karieri. Po zgrešenem metu Washingtona je ujel odbito žogo in s košem prišel tudi do meje 30 doseženih točk.

Dallas je dvoboj nato brez težav pripeljal do konca. Po zadnjem pisku sirene je bilo 136:125.

Luka se je pridružil peščici košarkarjev s trojnim dvojčkom na rojstni dan (Oscar Robertson 2x, Darrell Walker, Chris Webber, Kidd, Boris Diaw, Andre Iguodala, Anthony Davis, Nikola Jokić), a ob tem še nihče ni dosegel 30 točk.

Dončić je dvoboj zaključil z metom 11/23, v drugem polčasu je iz igre sicer metal 7/11. Zbral je 30 točk, 11 skokov, 16 asistenc in dve ukradeni žogi. Izgubil jih je pet, le eno v drugi polovici srečanja.

Irving je k zmagi prispeval 29 točk, Washington 23, Hardaway Jr. 16. Lep delež sta k uspehu dodala še Gafford (13 točk, met iz igre 6/7) in Lively II. (9 točk, met iz igre 4/4, 5 blokad).

Quickley je vpisal 28 točk in devet podaj, RJ Barrett 26, Scottie Barnes pa 19 točk.