REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Bomo v Mariboru priče 'ne ustaškemu', pač pa zgolj »thompsonovskemu« pozdravu »Za dom spremni«?!

Bomo v Mariboru priče 'ne ustaškemu', pač pa zgolj »thompsonovskemu« pozdravu »Za dom spremni«?!»Za dom spremni«: Karamarko in mlada hrvaška »ustašica«

Sporni ustaški pozdrav »Za dom spremni!« (za dom pripravljeni) menda sploh ni – ustaški pozdrav.

Ne, gre za domnevno starodavni pozdrav, ki si ga je samo »mimogrede« sposodil vodja zločinske NDH Ante Pavelić, zato pa ga imajo vsi še kako pravico uporabljati. Kajti ta pozdrav so pred ustaši in po njih uporabljali še mnogi drugi Hrvatje in zato jim ga nihče ne sme odvzeti.

Takšno je, v kratkem stališče nekdanjega kontroverznega predsednika HDZ-ja Tomislava Karamarka, ki se je v zvezi s sodbo hrvaškega višjega sodišča za prekrške oglasil na družbenih omrežjih.

To sodišče je namreč presodilo, da sporni ustaški pozdrav »Za dom spremni!« ne spada med prekrške.

Toda kmalu zatem se je oglasilo tudi hrvaško Ustavno sodišče in opozorilo, da gre za ustaški pozdrav, ki ni v skladu z Ustavo republike Hrvaške.

Vir: Portal Net.hr

Toda Tomislav Karamarko, ki je v delu HDZ-ja, vladajoče stranke na Hrvaškem še vedno vpliven, še naprej poskuša ubraniti uporabo ustaškega pozdrava.

»Ne vem, če obstaja narod s toliko vsiljene krivde na ramenih, kot je naš, hrvaški. Še vedno se s strahom premikamo po zgodovinskih brezpotjih senc. Toda po Domovinski vojni imamo polno pravico biti svoji na svojem. Imamo pravico biti zmagovalci!« tarna Karamarko.

Potem nadaljuje s spomini o tem, kako je Hrvaška menda premagala »velikosrbsko« armado, kar je seveda iluzija.

Karamarko in mlada ustašica
Novodobna malikovalka ustašev in Karamarko
Tomislav Karamarko, ki je v delu HDZ-ja, vladajoče stranke na Hrvaškem še vedno vpliven, še naprej brani uporabo ustaškega pozdrava.

Predvsem zato, ker so vse akcije hrvaške vojske sledile šele po številnih dogovorih Franja Tuđmana in njegovih svetovalcev s tedanjim predsednikom Srbije Slobodanom Miloševićem, ki je SAO Krajino vse do leta 1995 vse bolj puščal na cedilu, pri tem pa je bil tudi sam upor Srbov na Hrvaškem leta 1991 v veliki meri rezultat oživljanja ustaške ideologije in nerazčiščene preteklosti ter ustaških zločinov nad srbskim prebilastvom v obdobju druge svetovne vojne, saj največji hrvaški zločinci, organizatorji največjega pokola na tleh NDH v SFRJ niso bili nikoli obsojeni - tudi zaradi »miru«, ki ga je Jugoslavija pod taktirko Josipa Broza želela po letu 1945.

Karamarko celo trdi, da se sedaj ta zunanja agresija na Hrvaško nadaljuje z agresijo na »kolektivno psiho«, z »vsiljevanjem krivde« in »avtocenzure«.

To naj bi nekateri želeli doseči z »mahanjem s hrvaško genocidnostjo skozi zgodovino«, z »izmišljenimi zločini v Domovinski vojni« in »trivialnimi podrobnostim«, kajti Karamarko ugotavlja, da nekatere zelo moti, kadar »se hrvaški grb začne z belim poljem« (kot npr. na Cerkvi Sv. Marka).

Toda - ko se hrvaški grb začne z belim poljem, potem ni dvoma, da gre za zastavo marionetne NDH, ki je pod to zastavo organizirala tudi uničevalna taborišča kot sta Jasenovac in Stara Gradiška.

Glede pozdrava »Za Dom spremni!« pa se Karamarko opira na akademika Josipa Pećarića, ki je v svojem mnenju, podanem Ustavnemu sodišču Hrvaške dokazoval, da se »ta pozdrav ne more izključno vezati za NDH in ustaše« pač pa za »ustvarjanje Domobranskih organizacij še v tridesetih letih, začenši z Argentino leta 1931,« zaradi česa si je Ante Pavelić menda samo »sposodil« ta pozdrav.

»Zato lahko svobodno izrečemo ne ustaški, pač pa ZNG-ovski, HV-ovski, HOS-ovski in 'thompsonovski' pozdrav 'Za dom spremni' iz legendarnih Čavoglav. Edino z ljubosumnim varovanjem vseh simbolov Domovinske vojne bomo izrazili trajno, globoko spoštovanje vsem braniteljem, ustarjalcem sodobne Republike Hrvaške …« meni Karamarko.

Zato lahko svobodno izrečemo ne ustaški, pač pa ZNG-ovski, HV-ovski, HOS-ovski in 'thompsonovski' pozdrav 'Za dom spremni' iz legendarnih Čavoglav.

To pa pomeni, da je zaradi takšnega prepričanja, ki na Hrvaškem seveda sploh ni osamljeno, pač pa je prevladujoče, da bodo tudi v Sloveniji in še marsikje tudi v prihodnje številni Hrvatje po ustaško vzklikali – z argumentacijo, da vzklikajo »thompsonovski« in ne »ustaški« pozdrav.

Toda to je seveda zavajanje.

Pozdrav, o katerem teče beseda je morda starejši od ustaštva - pa vendar tudi hrvaški znani zgodovinarji opozarjajo, da je tudi ta trditev lažna - toda odkar so ga ustaši prevzeli je neizpodbitno in tesno povezan z ustaštvom.

Dopis o deportaciji Židova 23. junija 1941, pozdrav: Za Dom spremni - Heil Hitler! Vir: Arhiv, Twitter

In v resnici gre za pozdrav, ki je povsem enak pozdravu »Heil Hitler!«.

Celo sami ustaši so ga na svojih dokumentih izenačevali z nemškim »Heil Hitler!«.

Da je ta pozdrav lahko še »ZNG-ovski, HV-ovski, HOS-ovski in 'thompsonovski'« pa nikakor ni dokaz njegove »demokratične« in sodobne narave pozdrava ter njegove neproblematičnosti, nasprotno – jasno kaže, kako zelo se je ustaštvo zajedlo v vse pore sodobne hrvaške družbe, še posebej pa njene vojske in to že od nastanka hrvaške države.

Ustaški klavci, koncentracijsko taborišče Jasenovac. Vir: Arhiv
Kar navaja Karamarko je zato še en razlog več, zaradi katerega bi bilo koncerte, kot je Thompsonov, nujno potrebno prepovedati.

Prav zato je v devetdsetih letih seveda tudi prišlo do odpora srbske manjšine na Hrvaškem.

In to je druga plat zgodbe, ki jo hrvaški »domoljubi« ne želijo slišati.

Kar navaja Karamarko je zato še en razlog več, zaradi katerega bi bilo koncerte, kot je Thompsonov, nujno potrebno prepovedati. Kajti očitno je, da se na Hrvaškem nekateri ne želijo ne soočiti z ustaštvom in ne odreči ustaštva, pač pa so ga pripravljeni zagovarjati z najrazličnejšimi zavržnimi izgovori.

Ogromno število žrtev v uničevalnem taborišču Jasenovac ter brutalni načini ubijanja ljudi v tem taborišču, ki absolutno predstavljajo največje in najbolj grozljive kolektivne pomore na celotnem področju nekdanje Jugoslavije – kar je seveda vplivalo tudi na podobne, toda veliko manj obsežne zločine ob osvoboditvi Jugoslavije leta 1945 ter ob razpadu SFRJ leta 1991 – pa vsem, ki spoštujejo človekove pravice, nalagajo dolžnost, da se uprejo relativizaciji zločinov in ustaštva.

Ante Pavelić
Ante Pavelić

Karamarkove izjave in opravičevanja pozdrava »Za dom spremni« so zato nov in dodaten razlog za prepoved koncerta pevca, ki je že doslej toleriral in vzpodbujal takšen način izražanja.

»Popuši mi!« Ta besedna zveza je znan in star indijanski pozdrav, ki poziva na pipo miru, ki pa je bil tekom časa kompromitiran …

Kar se tiče argumentacije, da gre za stari hrvaški pozdrav, ki je v preteku časa po krivici dobil slabšalen pomen oziroma bil »kompromitiran«, je o tem že 31. decembra 2018 najboljši protiargument povedal znani hrvaški voditelj in stand-up humorist Peđa Bajović.

To argumentacijo je namreč uporabljala tedanja, sedaj že nekdanja hrvaška predsednica Kolinda Grabar Kitarović.

Humorist pa ji je sporočil oziroma odgovoril z: »Popuši mi!«

V prevodu: Potegni mi ga.

Stand-up komik je nato dodal tehtno obrazložitev, da je tudi ta besedna zveza (popuši mi) znan in star indijanski pozdrav, ki poziva na pipo miru, ki pa je bil tekom časa - kompromitiran

Nekako tako, kot se je zgodilo tudi z izrazom »Za dom spremni!«.

In prav zato je omenjeni izraz povsem enako legitimen in nežaljiv kot pozdrav, ki ga tako krčevito branijo podporniki ustaštva na Hrvaškem in izven nje.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek