Aris Servetalis v glavni vlogi v Sadežih pozabe. Nikou mu je pred snemanjem naročil, naj navdih poišče v opusu Jacquesa Tatija ter pri dveh dramskih vlogah Jima Carreyja. Z eno od njih, Večno sonce brezmadežnega uma (r. Michel Gondry), obstajajo tudi vsebinske podobnosti v Sadežih pozabe. Foto: Boo Productions
Aris Servetalis v glavni vlogi v Sadežih pozabe. Nikou mu je pred snemanjem naročil, naj navdih poišče v opusu Jacquesa Tatija ter pri dveh dramskih vlogah Jima Carreyja. Z eno od njih, Večno sonce brezmadežnega uma (r. Michel Gondry), obstajajo tudi vsebinske podobnosti v Sadežih pozabe. Foto: Boo Productions

Scenarij za film sta napisala režiser in Stavros Raptis, v njem pa igrajo Aris Servetalis, Sofia Georgovasili, Anna Kalaitzidou in Argiris Bakirtzis.

Slovenska koproducenta sta Aleš Pavlin in Andrej Štritof iz produkcijske hiše Perfo. Pri filmu sodelujejo v tonski postprodukciji še Sašo Kalan, Tom Lemajič in Rudi Jeseničnik. Film je imel na lanskem festivalu v Benetkah svetovno premiero v tekmovalnem programu, bil je prvi film v sekciji Horizonti. Na 23. Festivalu slovenskega filma je prejel vesno za manjšinsko koprodukcijo in vesno za zvok. Na lanskem Ljubljanskem mednarodnem filmskem festivalu pa je prejel vodomca za najboljši film.

Sorodna novica "Tehnologija je katastrofa za spomin: ničesar več nimamo v glavi, vse je v napravah"

"Novi up grškega novega vala"
"Moški srednjih let se znajde sredi pandemije skrivnostne bolezni, ki povzroča nenadno izgubo spomina. Po nasvetu zdravnikov se vključi v poseben program, s pomočjo katerega naj bi si zgradil novo identiteto. Vsak dan mora opraviti nalogo, ki jo prejme na kaseti, nove spomine pa zabeležiti s polaroidnim fotoaparatom,"
so film opisali v Slovenskem filmskem centru (SFC).

Režiser, ki so ga kritiki ob beneški premieri razglasili za novi up grškega novega vala, "prinaša komično, nadrealistično in čudno aktualno zgodbo o identiteti, spominu in izgubi, postavljeno v svet, ki ga je zajela skrivnostna pandemija."

Poleg Sadežev pozabe se je med nominirance uvrstil tudi film Quo Vadis, Aida? Jasmile Žbanić, ki je nastal v koprodukciji Bosne in Hercegovine, Avstrije, Nizozemske, Francije, Poljske, Norveške, Nemčije, Romunije in Turčije.

Sorodna novica Ko grška poetika absurda sreča slovenski film, dozorijo Sadeži pozabe

Nagrado, ki obstaja od leta 2016, podeljujejo študenti iz vse Evrope na podlagi izborov evropskih filmskih nagrad 2021 za igrani in dokumentarni film.

Nominirane filme si bo ogledalo in o njih razpravljalo 26 univerz v 26 državah, vsaka ustanova pa bo izbrala svoj najljubši film. Na začetku decembra se bo po en predstavnik študentov z vsake univerze udeležil tridnevnega digitalnega posvetovalnega sestanka, na katerem bodo izbrali skupnega zmagovalca. Zmagovalec bo razglašen 8. decembra, tik pred letošnjo podelitvijo evropskih filmskih nagrad, ki bo 11. decembra, so še sporočili s SFC-ja.

Pritegniti mlajše občinstvo, širiti evropsko idejo
Cilj te pobude Evropske filmske akademije in Filmfesta Hamburg je pritegniti mlajše občinstvo, širiti evropsko idejo in prenesti duha evropske kinematografije na občinstvo univerzitetnih študentov. Podpira tudi razširjanje filmov, filmsko vzgojo in kulturo razpravljanja.
Evropsko univerzitetno filmsko nagrado 2021 podpirata Hamburg Marketing in Alfred Toepfer Stiftung F.V.S.

Slovensko občinstvo si bo film Sadeži pozabe lahko premierno ogledalo ob navzočnosti režiserja v sredo, 20. oktobra, ob 20.30 v Kinodvoru v Ljubljani.