Plaz se je od sinoči premaknil za 10 metrov. Foto: Matija Mastnak
Plaz se je od sinoči premaknil za 10 metrov. Foto: Matija Mastnak

Plaz, ki je nastal po avgustovski vodni ujmi, je zdaj zožil celotno strugo reke Savinje. Občina je že v sredo z območja plazu evakuirala nekaj družin. Z evakuacijo sta se po besedah župana Luč Klavdija Strmčnika danes strinjala tudi zakonca v neposredni bližini plazu, ki v sredo nista želela zapustiti svoje hiše. Kot je za Radio Slovenija poročal novinar Matija Mastnak, sta bila to še zadnja dva prebivalca Strug, ki sta vztrajala v tem naselju s 16 hišami. Približno 50 krajanov je zdaj razseljenih po celotni dolini.

Prebivalce in tamkajšnjo oblast je sicer strah predvsem napovedanih padavin. Največja težava bo nastala, če bo celoten plaz zgrmel v Savinjo, je opozoril Strmčnik, ki si je območje plazu ogledal v družbi geologa. Na vprašanje, kako velik je plaz, je župan odgovoril, da tega ne ve, ker še vedno nimajo podatka o globini usada.

Vsi prebivalci zapustili Struge

V najslabšem scenariju bi plaz popolnoma zajezil strugo

Dopoldne sta si poleg župana Luč plaz vnovič ogledala tudi hidrolog in gradbeni inženir Rok Fazarinc ter geologinja Katarina Žibert. Ta je ocenila, da bodo prihajajoče padavine stanje gotovo poslabšale, plazenje pa se bo nadaljevalo, vprašanje je le, v kakšnem obsegu.

Najboljši scenarij bi pomenil, da bi Savinja zemljino postopno spodjedala in jo odnašala s seboj. "V najslabšem primeru se zna zgoditi, da se zapre struga in naredi jez. Imamo že neke dogovorjene ukrepe, kaj bi se začelo takrat izvajati," je za Radio Slovenija dejala Žibert. Ob tem je najnevarnejše, da bi se jez nato v nekem trenutku porušil, saj bi rušilni val lahko pustošil vse do Ljubnega. "Treba je biti pripravljen, ta val bi lahko bil problematičen, dokler je dolina ozka, pri Ljubnem se razširi in potem bi ta val nekako začel izzvenevati," je za Radio Slovenija dejal Fazarinc.

Župan Strmčnik in prizadeti krajani Strug v petek pričakujejo tudi strokovnjake, da jim posamezno predstavijo, kako sanirati v ujmi poškodovane objekte. Pojasnili jim bodo tudi, kako bo potekala cenitev poškodovanih objektov, na podlagi katere se bodo potem ljudje sami odločili, ali se bodo preselili, vložili sredstva v nadomestno gradnjo oz. ravnali kako drugače.

Novembra naj bi se skupaj s podbetoniranjem hiš, da te ne bodo še bolj propadale in bi nastajala še večja škoda na objektih, ki že kažejo prve razpoke tudi v notranjosti, uredil tudi vodovod.

Podrobnosti selitve iz Letuša

Zbor krajanov Letuša v občini Braslovče glede preselitve pa je zaradi rdečega vremenskega opozorila Arsa prestavljen. Na zboru krajanov naj bi strokovnjaki predstavili podrobnosti selitve prebivalcev letuškega levega in desnega brega Savinje na nadomestno lokacijo v Rakovlje. Gre za preselitev približno 150 hiš, ki jih je močno prizadela avgustovska vodna ujma.

"Za rdeče opozorilo velja, da je na širšem območju mogoč nastanek večje gmotne škode in nesreč, ogrožena so lahko človeška življenja. Zato je v dogovoru z županom občine Braslovče Tomažem Žoharjem predviden sestanek krajanov z državnim sekretarjem in vodjo Službe Vlade Republike Slovenije za obnovo po poplavah in plazovih Boštjanom Šeficem z ekipo prestavljen. Krajani bodo prejeli pojasnila stroke glede selitve na novo lokacijo v najkrajšem mogočem času," so sporočili z Ukoma.

Prebivalci Strug s strahom čakajo noč