Dom Ipoljca

V Brežicah zaživela prva skupnost stanovalcev, v Sevnici jih imajo štiri

M. Luzar
12. 12. 2023, 21.05
Deli članek:

V Brežicah so odprli stavbo skupnosti stanovalcev, za katero so pridobili tudi evropski denar. V brežiški občini je to prva skupnost, medtem ko v sevniški občini delujejo že štiri. Direktorica Doma upokojencev in oskrbovancev Impoljca Darja Cizelj si želi vzpostaviti še več tovrstnih skupnosti.

M.L.
Direktorica Doma Impoljca Darja Cizelj (levo na fotografiji, na kateri sta prvi in druga z desne Matija Dobovšek in Dragica Čižmek) je simbolično izročila stanovalcem ključ hiše, njihovega doma.

V okviru Doma upokojencev in oskrbovancev Impoljca je poleti zaživela skupnost stanovalcev, pred dnevi pa so uradno odprli stavbo, v kateri domuje skupnost.

Naložba, ki vključuje nakup stavbe in celotno ureditev z opremo, je stala dobrih 800.000 evrov. Od tega je Dom Impoljca prispeval nekaj več kot 300.000 evrov, okrog 550.000 evrov je bil finančni delež iz evropskega sklada za regionalni razvoj, v katerem je 80 odstotkov prispevala Evropska unija in 20 odstotkov Slovenija. Stavbo upravlja Dom Impoljca, njena lastnica je država.

Kot je povedala direktorica Doma Impoljca Darja Cizelj, se je ustanova prijavila leta 2021 na javni razpis. »Imeli smo kar nekaj težav najti v Posavju primeren objekt, ki bi ustrezal potrebam naših stanovalcev in razpisnim pogojem,« je povedala direktorica. V četrtem ali petem poskusu so našli hišo v Finžgarjevi ulici v Brežicah, ki so jo potem obnovili in uredili za deset stanovalcev. Prva skupina se je vselila letos junija in druga v septembru.

OSEBNI ARHIV
Za stanovalce je poskrbljeno 24 ur na dan, je poudarila direktorica doma Darja Cizelj.

Kot pravita direktorica doma Darja Cizelj in strokovna vodja Nevenka Janež, je za stanovalce poskrbljeno 24 ur na dan. Vse podporne storitve jim zagotavljajo tukaj. Zelo pomembno za stanovalce je, da sami skrbijo zase. Sami kuhajo, perejo, skrbijo za hišo, spodbujajo jih k dejavnostim, da ohranjajo psihofizično kondicijo in tudi najdejo smisel življenja. Po besedah Nevenke Janež so v hiši za vsako od dveh skupin skupnosti na voljo po dve dvoposteljni in ena enoposteljna soba. Vsaka skupina ima svojo kuhinjo, skupni prostor za druženje in ustvarjanje ter sanitarije.

Dragica Čižmek, tehnica zdravstvene nege, je ena od tistih, ki v okviru Doma Impoljca pomagajo stanovalcem brežiške skupnosti pri različnih opravilih in z učenjem, ki jim pomaga ohranjati psihofizične sposobnosti. »S stanovalci živimo tako, da se počutijo kot doma,« je povedala.

M.L.
Hiša v Brežicah je primerna za bivanje desetih stanovalcev.

Iz doma v skupnost
Stanovalci skupnosti so prej živeli v domu na Impoljci. »Pogoj razpisa je bil, da smo s preselitvijo razbremenili ustanovo, se pravi, da smo zasedenost matičnega doma zmanjšali za deset mest in hkrati omogočili desetim stanovalcem Doma Impoljca bivanje v skupnosti,« je povedala direktorica.

Stanovalci skupnosti tako niso prišli naravnost iz domačega okolja. Vsi niso iz Posavja. Na Impoljci bivajo osebe iz 63 občin in tudi skupnost v Brežicah, ki je del posebne enote na Impoljci in je namenjena odraslim osebam s posebnimi potrebami, je pokrajinsko pisana, denimo eden od stanovalcev je iz Primorske. Cena storitve se za stanovalce po njihovi preselitvi v skupnost ni spremenila.

V občini Brežice, kjer Dom Impoljca že ima Dom upokojencev, je s tokratnim odprtjem zaživela prva skupnost stanovalcev. V sevniški občini že delujejo štiri take skupnostne enote. Z brežiško imajo zdaj 53 mest v skupnostih. »Zavod Impoljca omogoča že več kot petnajst let odraslim osebam s posebnimi potrebami življenje v skupnosti. Na državni ravni se začenja proces deinstitucionalizacije zavodov, kot je naš, tako da bo to gotovo v prihodnosti tudi naša usmeritev,« pravi Darja Cizelj.

FB Dom upokojencev Impoljca
Nova skupnost spada pod okrilje Doma upokojencev Impoljca.

Slovesno odprtje
Na slovesnosti ob brežiškem odprtju je zbrane nagovorila poleg Darje Cizelj tudi Nevenka Janež, ki se je posebej obrnila na stanovalce in njihove družine:

»Zahvaljujem se vam za pogum, da ste zmogli vstopiti v novo zgodbo, da ste premagali strah pred novostjo, pred spremembami in seveda ob naši podpori tudi uspeli. Nepogrešljiv del pri tem ste seveda tudi vi, dragi svojci, ki dajete podporo v pravem trenutku, ki zaupate, in tako skupaj ustvarjamo zgodbo s sodelavkami in sodelavci. Pravijo, da je dom tam, kjer je doma srce. Stanovanjska skupina Brežice ga brez dvoma ima, zelo veliko in močno bije.«

Brežiški župan Ivan Molan je izrazil upanje, da bodo z državno podporo organizirali v prihodnje še katero skupnost stanovalcev v brežiški občini. Zbrane je pozdravil tudi skrbnik evropskih projektov na ministrstvu za solidarno prihodnost Peter Medved, ki je, sicer v drugi uradni državni vlogi, sodeloval že v začetnih pripravah brežiške skupnosti. Udeležence je z izbranimi besedami o žlahtnosti medčloveške strpnosti in pomoči, ki si jih je »izposodil pri materi Tereziji«, nagovoril tudi brežiški župnik Ivan Šumljak, ki je blagoslovil stavbo.

Slovesnost so z nastopom v zboru in solistično popestrili stanovalci skupnosti. Spored je s svojim poudarjenim občutkom za iskren izkaz dostojanstva osebam socialnih ustanov povezoval delovni inštruktor v Domu Impoljca Matija Dobovšek. Ta je o počutju v skupnosti povprašal stanovalce. Izrazili so veselje nad brežiškim okoljem, vzdušjem v skupnosti ter odnosom in skrbjo celotnega osebja. Ena od stanovalk, Karmen, solistka priložnostnega zbora v priložnostnem pevskem nastopu, je dejala: »Tukaj mi je lepo. Ne bi zamenjala za kateri drug dom.«