V preiskavo ostankov sestrelejnih balonov se je vključil tudi zvezni preiskovalni urad FBI. Foto: Reuters
V preiskavo ostankov sestrelejnih balonov se je vključil tudi zvezni preiskovalni urad FBI. Foto: Reuters

To je že četrta sestrelitev nad ZDA in Kanado v tednu dni, vsi prejšnji predmeti so bili baloni, poroča francoska tiskovna agencija AFP. Kongresnik iz Michigana Jack Bergman je na Twitterju zapisal, da je bil v stiku z obrambnim ministrstvom zaradi posredovanja na območju ter pozdravil odločno akcijo vojaških pilotov. Kongresnica Elissa Slotkin pa je prav tako čestitala vsem za uspešno opravljeno akcijo.

Ameriški predsednik Joe Biden je v petek ukazal sestrelitev neznanega predmeta nad Aljasko, v soboto so leteči predmet sestrelili nad Jukonom na severozahodu Kanade. Oba predmeta sta bila balona, le da sta bila bistveno manjša od tistega, ki so ga Američani sestrelili prejšnjo soboto nad Atlantskim oceanom v Južni Karolini, je razkril vodja večine v senatu, demokrat Chuck Schumer. Oba sta letela na višini okoli 12.000 metrov in sta tako ovirala civilni letalski promet, je Schumer povedal v pogovoru za ameriško televizijo ABC in dodal, da je informacije dobil od svetovalca za nacionalno varnost Jacka Sullivana.

Sestrelitev predmetov je vplivni senator ocenil kot "primerno" ter kot ponižujočo za Kitajsko. "Ugotovili smo, da so se Kitajci lagali. In mislim, da je to zanje velik korak nazaj," je dejal. Menil je še, da bo moral Peking zdaj hočeš nočeš ustaviti svoj program vohunskih balonov, ki jih najverjetneje pošilja na vse konce sveta in nikakor ne le v ZDA.

Kanadski premier Justin Trudeau je potrdil, da so ameriška in kanadska letala sodelovala v akciji sestrelitve neznanega predmeta v kanadskem zračnem prostoru. Po njegovih besedah je predmet kršil pravila kanadskega zračnega prostora nad Jukonom.

Predmet je sestrelilo ameriško bojno letalo F-22. To je tretji predmet v tednu dni, ki ga je sestrelila ameriška vojska: najprej je pretekli konec tedna sestrelila kitajski balon, v petek pa so blizu Aljaske sestrelili neidentificirani predmet v velikosti manjšega avtomobila.

Trudeau je v soboto zvečer potrdil, da je dal ukaz o sestrelitvi, o kateri je predtem govoril z ameriškim predsednikom Joejem Bidnom. "Kanadske sile bodo zdaj pobrale razbitine in jih analizirale," je zapisal na Twitterju.

Predmet je letel nad osrednjim Jukonom na višini približno 12 kilometrov, zaznali pa so ga okoli 15.41 po krajevnem času, je pojasnila kanadska obrambna ministrica Anita Anand. Predmet je opisala kot majhen in cilindričen. Kot je dejala, so predmet sestrelili približno 150 kilometrov od meje z ZDA. Po njenih besedah je predmet predstavljal "upravičeno nevarnost za civilno letalstvo".

Bela hiša je sporočila, da so predmet izsledili in nadzorovali 24 ur. "Zaradi previdnosti in na priporočilo obeh vojsk sta predsednik Biden in premier Trudeau ukazala sestrelitev predmeta," so zapisali v izjavi in dodali, da sta voditelja govorila o pomembnosti analize razbitin, da bi odkrili več o izvoru in namenu predmeta.

Ameriško obrambno ministrstvo je potrdilo, da sta v operaciji sodelovali dve letali F-22, ki sta vzleteli iz vojaške baze v Anchorageu na Aljaski. Predmet so sestrelili z raketo AIM 9X. Tiskovni predstavnik Pentagona Par Ryder je dejal, da bo FBI tesno sodeloval s kanadsko policijo.

Ameriška vojska sicer še vedno nadaljuje iskanje v petek sestreljenega predmeta nad Aljasko, pri čemer jo omejujejo zelo zahtevne vremenske razmere. "Arktično vreme, med drugim mraz, sneg in kratek čas svetlobe so velik dejavnik v operaciji, osebje zato prilagaja izvajanje, na prvem mestu je varnost."