Za škodo v kmetijstvu zaradi poplav nekaj manj kot 8,6 milijona evropskega denarja

Odlok o zagotavljanju finančne pomoči za ublažitev škode v kmetijstvu zaradi poplav lanskega avgusta, ki ga je v četrtek sprejela vlada, predstavlja podlago za začetek izplačil kmetom iz sredstev kmetijske rezerve za leto 2024. Za ta namen je predvidenih nekaj manj kot 8,6 milijona evrov evropskih sredstev.

Za škodo v kmetijstvu zaradi poplav avgusta lani je na voljo nekaj 
manj kot 8,6 milijona evropskega denarja, Foto: Simen Zupancic
Za škodo v kmetijstvu zaradi poplav avgusta lani je na voljo nekaj manj kot 8,6 milijona evropskega denarja, Foto: Simen Zupancic

LJUBLJANA > Kot so danes sporočili z ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano, odlok določa nujno finančno pomoč za odpravo premoženjske škode na kmetijskih zemljiščih ter kmečkih in poslovnih stavbah v skladu z izvedbeno uredbo Evropske komisije iz decembra lani o zagotavljanju nujne finančne pomoči v kmetijskih sektorjih, ki so jih prizadele naravne nesreče v Grčiji in Sloveniji. Za finančno pomoč po tem odloku je zagotovljenih nekaj manj kot 8,58 milijona evrov EU sredstev.

Slovenija je 3. in 4. avgusta lani zabeležila izjemne količine padavin in hudih neviht, ki so povzročile zemeljske plazove in poplave, te pa so negativno vplivale na velik del kmetijskih zemljišč. Ujma je skupno prizadela 183 slovenskih občin, od tega 104 občine v večjem obsegu, so spomnili na ministrstvu in dodali, da je skupna škoda ocenjena na 237 milijonov evrov. V to pa je vključena tudi škoda na kmetijskih gospodarstvih, posevkih, stavbah, poginuli živini, na zemljiščih, zalogah, strojih in opremi. Nastala je tudi večletna škoda zaradi uničenega travišča in na hidromelioracijskih sistemih.

Podlaga za oblikovanje finančne pomoči je pregled prijavljene in ocenjene škode, ki ga je opravila Uprava RS za zaščito in reševanje. Upravičenci morajo za izplačilo finančne pomoči izpolnjevati tudi več pogojev: da so v letu 2023 oddali zbirno vlogo v skladu uredbo, ki ureja izvedbo intervencij kmetijske politike za leto 2023, so v letu 2022 dosegli vsaj 100.000 evrov standardnega prihodka in so utrpeli škodo, ki presega 30 odstotkov standardnega prihodka, ki ga je kmetijsko gospodarstvo doseglo v letu 2022.

Med pogoji je tudi vpis nosilca v register kmetijskih gospodarstev na 4. avgust 2023, vpis škode na kmečkih ali poslovnih stavbah in na kmetijskih zemljiščih v elektronsko zbirko podatkov Ajda in odprt transakcijskih račun za nakazilo dodeljenih sredstev v skladu z zakonom, ki ureja kmetijstvo.

Kot so še pojasnili na ministrstvu, bo Agencija RS za kmetijske trge in razvoj podeželja pred izvedbo plačil pregledala zneske pomoči, ki so jih upravičenci že prejeli iz naslova zavarovanj, zakona, ki ureja interventne ukrepe za odpravo posledic poplav in zemeljskih plazov iz avgusta 2023, odloka, ki ureja zagotavljanje nujne finančne pomoči za ublažitev premoženjske škode po poplavah, in iz naslova proračuna lokalnih skupnosti. Pregledala bo tudi ocenjeno vrednost nepremičnine s kmečko oziroma poslovno stavbo za odstranitev iz zakona o interventnih ukrepih iz avgusta 2023.

V primeru prejetega denarja iz navedenih virov se pomoč, ki se izplača v skladu s predlogom odloka, ustrezno zniža, so opozorili.


Najbolj brano