REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Najprej Slovenci, potem amebe? SDS od retuširanja novejše zgodovine prešla na potvarjanje prazgodovine

Najprej Slovenci, potem amebe? SDS od retuširanja novejše zgodovine prešla na potvarjanje prazgodovineJanša, njegov prednik in prva slovenska ameba. Vir: Twitter

Doslej so vodilni v SDS praviloma potvarjali le novejšo zgodovino Slovenije in Slovencev.

So najprej nastali Slovenci, šele potem amebe, šele nato vsa ostala živa bitja?

Toda korak za korakom se stranka, ki jo vodi 'pisatelj', ki živi v utvarah Noriškega kraljestva, vse bolj pomika proti potvarjanju še starejše zgodovine...

»Na današnji dan praznujemo združitev prekmurskih Slovencev z matičnim narodom. Le ti so bili skoraj 900 let odrezani od matičnega ozemlja, a so kljub temu ohranili slovenski jezik in kulturo. Iskrene čestitke vsem Prekmurcem in Prekmurkam ter vsemu slovenskemu narodu,« so zapisali v stranki Janeza Janše v svoji zadnji poslanici.

Po njihovem štetju so torej »Slovenci« obstajali tudi pred 900 leti, še pred mnogimi drugimi evropskimi narodi in ko »Slovencev« kot pripadnikov naroda – dejansko še ni bilo.

Kaj sledi?

Iskanje »slovenskih ameb«, dokazi, da so v zgodovini najprej nastali »slovenski parameciji«?

Neandertalec
Neandertalec. Vir: Wikipedia

So najprej nastali Slovenci, šele potem amebe, šele nato vsa ostala živa bitja?

Gre za bolestno razmišljanje, ki pravico narodov do samoodločbe, ki jim danes pripada ne glede na dolžino njihovega obstoja ali nastanka povezuje prav z »dolgotrajnostjo« nekega naroda.

Kar seveda nujno vodi do prodora neznanstvenih trditev in skrivenčenega pogleda na zgodovino.

Da naj bi analize DNK vplivale na to, da se bomo Slovenci bolje spoznali zagovarja tudi Janez Janša.

Prav zato so imeli tudi letos zagovorniki psevdoznanosti posvet na to temo.

Posvet Slovenci – kdo smo in od kdaj smo tu?, sta organizirala Skupina raziskovalcev evropskega staroselstva RES in Gorniški klub dr. Henrika Tume. Osrednji dogodek letošnjega posveta je bila predstavitev Zbornika Staroselci v Alpah.

Na začetku posveta je v imenu skupine raziskovalcev RES prisotne pozdravil Jože Rant, ki je povedal, da je znanost dinamična in da se ji moramo nenehno prilagajati, saj se dnevno spreminja.

Dnevno spreminjanje sicer ni značilno za zgodovino - je pa značilno za dnevno politiko.

Očitno je, da poskušajo psevdozgodovinarji z dnevno spreminjajočimi se psevdozgodovinskimi odkritji predrugačiti tudi prazgodovino na tleh sedanje Slovenije.

Nato je prisotne pozdravil predsednik SDS Janez Janša, ki je povedal, da bi v časih, ko znanost napreduje lahko izkoristili tehnologijo za boljšo poznavanje lastnih korenin. »Znanost je raziskovanje. Ko prideš do novih dejstev in ugotovitev, popravljaš staro,« je dejal Janša in ob tem opozoril, da novih odkritij ne bo, če se z znanostjo ne bo nihče ukvarjal.

Podobno je bilo lani.

Šestega avgusta lani je na primer stranka SDS v kulturnem domu v Bovcu prav tako pripravila tradicionalni vsakoletni posvet zagovornikov psevdoznanstvene venetske teorije, po kateri Slovenci nismo potomci Slovanov, temveč na prostoru pod Alpami živimo že od kamene dobe.

Obsežna raziskava genskega materiala, ki sta jo opravila raziskovalca Damjan Glavač in Andrej Zupan z Oddelka za molekularno genetiko pri Medicinski fakulteti v Ljubljani, je potrdila, da smo sodobni Slovenci najbolj sorodni zahodnoslovanskim populacijam.

Po poročanju spletne strani SDS je predsednik slovenske vlade zbrane domoljube že lani razveselil s pomembnim oznanilom in »ob 10. letnici preučevanj slovenskega staroselstva napovedal inštitut, ki bo preučeval ta pomembna zgodovinska vprašanja«.

Venetska teorija, ki so jo v osemdesetih letih oblikovali učitelj ekonomije Jožko Šavli, pesnik Matej Bor in duhovnik Ivan Tomažič sicer trdi, da smo Slovenci na prostoru sedanje države prisotni že od paleolitika, kar nam daje prednostno pravico do tega ozemlja in nas obenem označuje za enega izmed najstarejših narodov na svetu.

Da trditev, da so Slovenci eden od najstarejših narodov na svetu preprosto ne drži, je pokazalo že več zgodovinskih, etnoloških in tudi genetskih raziskav.

Obsežna raziskava genskega materiala, ki sta jo opravila raziskovalca Damjan Glavač in Andrej Zupan z Oddelka za molekularno genetiko pri Medicinski fakulteti v Ljubljani, je na primer potrdila, da smo sodobni Slovenci najbolj sorodni zahodnoslovanskim populacijam, predvsem Slovakom, le majhen del našega genskega materiala pa izvira od ljudi, ki so ta prostor naseljevali v antičnih časih.

Janša ob predstavitvi svoje knjige  Vir: Mladina
Janša ob predstavitvi svoje knjige. Vir: Twitter

Podobne poskuse pa smo videli že prej. 

Že leta 2015 so se svetniki v Državnem svetu ukvarjali s trditvami, da so Slovenci stari celo 7500 let in najmanj 1000 let.

»Analiza DNK, predstavljena na seji komisije državnega sveta za kulturo, znanost, šolstvo in šport, naj bi pokazala, da naši predniki v resnici niso prišli izza Karpatov. Glede na podatke DNK-rodoslovja bo treba izvor Slovencev iskati najpozneje pred okoli 7500 leti, če ne že pri prvotnih ljudeh s haploskupino I, pred 46.000 ali še več leti je upokojeni profesor kemije z ljubljanske univerze Anton Perdih zaupal državnim svetnikom ter obiskovalcem.

Nakazal je možnosti, da slovensko ljudsko izročilo sega do 7500 let v preteklost, ustoličevanje vojvod pa v čas pred 4000 leti.

Gre za bolestno razmišljanje, ki pravico narodov do samoodločbe, ki jim danes pripada ne glede na dolžino njihovega obstoja ali nastanka povezuje prav z »dolgotrajnostjo« nekega naroda.

Ugotovitve je povezal z genskimi lastnostmi skupin, ki so nekoč živele na teh območjih.

Te lastnosti je med ljudmi mogoče najti še danes, so poročali mediji.

Perdihu so ob tem navdušeno ploskali vardist Andrej Šiško in drugi simpatizerji teorije o starodavni avtohtonosti Slovencev, ki se združujejo v društvu Hervardi.

Profesor etnologije in kulturne antropologije Božidar Jezernik s Filozofske fakultete v Ljubljani, ki se je predstavitve udeležil, tedaj ni skrival ogorčenja.

Opozarja, da so genetske teorije o izvoru narodov v političnem diskurzu lahko nevarne.

Karantanski panter za predsedovanje EU
Karantanski panter za predsedovanje EU. Vir: Twitter

»Tovrstne teorije imajo vedno političen kontekst, saj izhajajo iz tega, kar o narodu vemo danes. Pred več sto, kaj šele pred več tisoč ali deset tisoč leti pa ljudje niso bili pripadniki narodov, kot jih poznamo danes. To so bili neki drugi ljudje z drugačnimi kulturnimi in političnimi lastnostmi,« je opozoril profesor Božidar Jezernik.

Morda so bili – glede na genetsko analizo – predniki koga med nami, ki danes živimo v Sloveniji, a za današnje narode, ki niso nekakšne velike družine, temveč politične skupnosti, je to povsem irelevantno.

Poudarjanje genetske bližine med pripadniki določenega naroda je vedno nevarno blizu rasizmu.

Vir: Twitter

Zato Jezernik opozarja na poskuse v preteklosti, da bi lastnosti pripadnikov določenega naroda opredelili z biološkimi oziroma morfološkimi »dokazi«.

Na tak način je v svoji doktorski disertaciji nacistični zdravnik Josef Mengele »dokazal«, da so Južni Slovani na nižji stopnji razvoja kot Nemci.

Z drugimi besedami: Stranka, ki se ima za najbolj domoljubno očitno nima pojma ne o tem, kdaj in kako so Slovenci kot narod v zgodovini nastali in prav tako ne o zgodovini.

Kar kaže, da bo ob dolgoročni vladavini te stranke ogrožen ne samo slovenski javni prostor, pač pa tudi temelj zgodovinske znanosti.

Pri tem pa nastanka Slovencev pravzaprav ni težko razumeti.

Stranka, ki se ima za najbolj domoljubno očitno nima pojma ne o tem, kdaj in kako so Slovenci kot narod v zgodovini nastali in prav tako ne o zgodovini.

Na zanimiv način je to tematiko nedavno predstavil Nejc Kavka.

Nejc Kavka, študent magistrskega študija zgodovine in geografije na Oddelku za zgodovino Filozofske fakultete Univerze v Ljubljani se hkrati ukvarja tudi z ustvarjanjem filmov.

Pred dnevi je tako izdelal zelo zanimiv animirani film, ki na poljuden in zabaven način poskuša odgovoriti na vprašanje: »Od kdaj smo Slovenci?«

S filmom je želel predvsem odpreti širšo perspektivo na omenjeno vprašanje in hkrati tematiko narediti karseda zanimivo in gledljivo za mlajše občinstvo in ljudi, ki jih zgodovina običajno ne zanima.

Velja si zapomniti njegovo ime: Nejc Kavka, avtor izvirnega filmčka, ki ponuja odgovor na tehtno vprašanje. Vir: YouTube, posnetek zaslona

Film se nikjer ne dotakne Karantanije, ne išče korenin Slovencev med Veneti, ne slavi Noriškega kraljestva, ne odkriva simbol karantanskega panterja med starodavnimi Slovenci in ne trdi, da so Slovenci večtisočleten narod, prav zato pa na učinkovit, pogumen in izviren način obračuna s prav takšnimi zablodami.

S filmom je želel predvsem odpreti širšo perspektivo na omenjeno vprašanje in hkrati tematiko narediti zanimivo in gledljivo za mlajše občinstvo in ljudi, ki jih zgodovina običajno ne zanima.

Vsak narod ima namreč danes pravico do obstoja, ki ni povezana s tem, kako daleč v preteklost sega njegov nastanek, pri tem pa bo za mnoge presenetljivo spoznanje, da je nastanek narodov v današnjem svetu zelo moderna zadeva, ki niti ni veliko starejša od 200 let.

Ob tem filmček tudi prepričljivo pojasni, zakaj je takšno projiciranje korenin naroda v zgodovino daleč nazaj, v neko lažno preteklost, zaradi utemeljevanja nekih posebnih pravic slovenskega ali kakšnega drugega naroda danes popolnoma deplasirano, neznanstveno in neutemeljeno.

Kavka hkrati na zanimiv, modernim generacijam všečen način, tudi z uporabom slenga in zelo neposrednega izražanja predstavi tudi glavne silnice in tok evropske zgodovine od srednjega veka preko razsvetljenstva vse do danes in pri tem ne pozabi niti na pomembne slovenske razsvetljence, ki so imeli odločilen pomen na oblikovanje zavesti o slovenskem narodu.

Vredno ogleda!

Razen seveda za tiste, ki menijo, da so Slovenci med najstarejšimi živimi bitji na Zemlji. Za te pa predstavljamo še posebej pomembno odkritje našega raziskovalnega oddelka:

Slovenska ameba
Slovenska ameba. Vir: Twitter

Prizor prve slovenske, oceanske amebe, stare najmanj 400 milijonov let.

Da gre za slovensko amebo pa dokazuje tudi verjetno prva slovenska zastavica v zgodovini!

Zelo natančno so vidni tudi njeni zobje. Po prepričanju paleontologov jih ni uporabljala le za obrambo Slovenije pred zunanjo agresijo, pač pa namesto derez, ob vzponih na - jasno, Triglav.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek