Od ponedeljka bodo lahko v rumenih statističnih regijah nastanitveni obrati svoje goste postregli za mizami tudi v notranjih prostorih svojih gostinskih obratov, tako kot to velja za preostale gostinske obrate v teh regijah.Foto: EPA
Od ponedeljka bodo lahko v rumenih statističnih regijah nastanitveni obrati svoje goste postregli za mizami tudi v notranjih prostorih svojih gostinskih obratov, tako kot to velja za preostale gostinske obrate v teh regijah.Foto: EPA

Kot je na vladni novinarski konferenci povedal državni sekretar na ministrstvu za gospodarstvo Simon Zajc, se je vlada v sredo zaradi nekoliko boljše epidemiološke slike odločila za dodatno sproščanje ukrepov na gospodarskem področju, olajšali so tudi ponujanje in prodajo blaga končnim potrošnikom.

V štirih rumenih regijah (pomurska, koroška, osrednjeslovenska in obalno-kraška) se dodatno sproščajo storitvene dejavnosti. V teh regijah lahko gostje nastanitvenih obratov hrano in pijačo za mizami uživajo tudi v notranjosti gostinskih obratov. Torej pod enakimi pogoji, kot je to mogoče v gostinskih obratih, ki niso del nastanitvenih obratov.

Obratovanje nočnih klubov, barov in diskotek še vedno ni dovoljeno. "Sprememba od prejšnjega tedna je ta, da se pri postrežbi gostov v notranjih prostorih izenačujejo gostinski in nastanitveni obrati," je poudaril Zajc.

Državni sekretar na ministrstvu za gospodarstvo Simon Zajc. Foto: Ministrstvo za gospodarstvo/Twitter
Državni sekretar na ministrstvu za gospodarstvo Simon Zajc. Foto: Ministrstvo za gospodarstvo/Twitter

V rumenih statističnih regijah se zmanjšuje tudi zahtevana površina, namenjena potrošnikom v zaprtih prostorih. Ta bo od ponedeljka znašala 20 kvadratnih metrov, torej en kupec na 20 kvadratnih metrov. V oranžnih regijah (podravska, savinjska, posavska, zasavska, jugovzhodna Slovenija, gorenjska in primorsko-notranjska) ostaja 30 kvadratnih metrov. Prav tako ni sprememb pri omejitvi površin na potrošnika na odprtih tržnicah, ki po vsej Sloveniji ostaja na 10 kvadratnih metrov.

Po vsej državi bodo lahko glede na sredno odločitev vlade od ponedeljka pod pogojem testa dovoljene nezdravstvene svetovalne in terapevtske storitve ter storitve strokovnega oziroma poslovnega izobraževanja in usposabljanja, kot so na primer inštrukcije, jezikovne šole in strokovne delavnice.

"To je naslednji korak bližje življenju, kot smo ga poznali pred epidemijo," je sredne odločitve vlade pospremil Zajc in dodal, da je sproščanje mogoče zaradi spoštovanja omejitvenih ukrepov. Kako bo s sproščanjem ali novim omejevanjem v prihodnje, je odvisno od števila novih okužb, zato državni sekretar poziva, naj se ukrepi še naprej spoštujejo.

Odpirajo se le manjši hoteli in penzioni

Ministrstvo podpira predlog, da bi lahko imeli večji obrati odprtih 70 odstotkov sob

Gospodarsko ministrstvo podpira tudi predlog združenja hotelirjev pri Turistično-gostinski zbornici Slovenije (TGZS), da omejitev števila sob v posamezni večji nastanitvi ne bi bila določena več v absolutni številki, pri 30 sobah, ampak glede na delež sob v posameznem nastanitvenem obratu. Zajc upa, da bodo prihodnji teden glede tega dobili soglasje strokovne skupine.

"Ta predlog smo na našem ministrstvu sprejeli, zdi se nam smiseln. Sem optimist, da bomo za prihodnji teden dosegli soglasje pri strokovni skupini, da se predlog tudi upošteva," je poudaril.

Združenje hotelirjev pri TGZS-ju je ob možnosti odprtja do 30 sob v nastanitvenih obratih, ob pogoju, da imajo gostje negativni izvid testa, potrdilo o prebolelem covidu-19 ali o cepljenju, opozorilo, da se hotelirji niso mogli pravočasno pripraviti na odprtje in da se številnim odprtje pod temi pogoji ne izplača. Predlagajo, da bi za nastanitvene obrate z do 60 sobami lahko ostala omejitev 30 sob, večji obrati pa da bi lahko imeli odprtih 70 odstotkov sob. "To bi se jim že izplačalo," je za Slovensko tiskovno agencijo dejal direktor TGZS-ja Fedja Pobegajlo.

Zajc je še povedal, da končujejo medresorsko obravnavo predloga interventnega zakona za pomoč gostinstvu in turizmu. Po pregledu in uskladitvi pripomb bodo predlog poslali v vladno obravnavo in nato v DZ.

Podaljšanje omejitev na področju ponujanja kulturnih storitev

Vlada je na dopisni seji do 9. maja tudi podaljšala veljavnost odlokov o začasnih omejitvah ponujanja kulturnih storitev in kolektivnega uresničevanja verske svobode. Ob tem je v petih statističnih regijah spremenila merilo števila oseb na kvadratni meter zaprte površine z dosedanjih 30 na 20 kvadratnih metrov na osebo.

Tako na področju ponujanja kulturnih storitev kot kolektivnega uresničevanja verske svobode to velja za pomursko, koroško, osrednjeslovensko, goriško in obalno-kraško regijo. Merilo števila oseb na kvadratni meter zaprte površine je vlada z dosedanjih 30 kvadratnih metrov na osebo ali več oseb, če so iz skupnega gospodinjstva, spremenila na 20 kvadratnih metrov.

V ostalih statističnih regijah - podravski, savinjski, zasavski, posavski, jugovzhodni, gorenjski in primorsko-notranjski regiji pa merilo števila oseb na kvadratni meter zaprte površine ostaja nespremenjeno, torej 30 kvadratnih metrov.

Ob tem v sporočilu za javnost vladnega urada za komuniciranje po seji vlade pojasnjujejo, da merilo števila oseb na kvadratni meter zaprte površine pri ponujanju kulturnih storitev ne velja za tiste, ki se lahko združujejo na podlagi predpisov, ki urejajo začasne ukrepe v zavodih s področja vzgoje in izobraževanja ter univerzah in samostojnih visokošolskih zavodih ter pri izvajanju verske oziroma duhovne vzgoje in izobraževanja.

Ostali pogoji in omejitve pri ponujanju kulturnih storitev in kolektivnem uresničevanju verske svobode ostajajo nespremenjeni. Prav tako še vedno ostaja obvezno dosledno upoštevanje preventivnih ukrepov za zajezitev širjenja epidemije covida-19 in smiselno upoštevanje higienskih priporočil ministrstva za zdravje in Nacionalnega inštituta za javno zdravje, so še zapisali.

Nove omilitve ukrepov