14332 ogledov

Luka utišal kritike, za klicaj k zmagi podelil 'banano'

Luka Dončić Profimedia
Dallas Mavericks so na peti tekmi premagali Oklahoma City Thunder s 104:92.

Dallas Mavericks so na četrti medsebojni tekmi proti Oklahoma City Thunder vodili skoraj skozi celoten obračun, a na koncu popustili, njihovi tekmeci pa so tako prišli do zmage s katero so serijo drugega kroga končnice izenačili na 2:2. Peti dvoboj so morali zdravstveno načeti Luka Dončić in kolegi znova odigrati v gosteh. Slovenski as je imel pred dvoboj težave z obema kolenoma, hrbrtm in Ahilovo tetivo.

Dvoboj so boljše odprli domači, ki so po dveh minutah z metom 3/3 iz igre povedli z 8:2, edini točki gostov je dosegel Dončić. Ta je nato podal za trojko Derricka Jonesa Jr., po košu Kyrieja Irvinga pa so se Mavericks približali na točko zaostanka. Niz se je nadaljeval do 9:0, izjemno težek met je ob kontaktu dosegel Slovenec. Pri Dallasu so najavili, da se Luka tokrat ne bo toliko osredotočal na sojenje in tega se je ob prvi nekoliko vprašljivi situaciji tudi držal.

Če je na prejšnjih tekmah pri Mavs v napadu blestel P. J. Washington, je tokrat njegovo vlogo prevzel Jones Jr. Ta je v prvi polovici četrtine že prišel do osem točk, zadel je dve trojki, obe po Dončićevih podajah. Slednji je tudi sam uspešno izvedel met za tri točke in goste popeljal do 17:13.

Omenjeni dvojec je dosegel kar 18 od prvih 22 točk gostov. Ob atraktivnem zabijanju Jonesa je Luka vpisal tudi tretjo asistenco. Na klop je sedel dve minuti in pol pred koncem četrtine pri vodstvu 22:20.

Kasneje sta obe ekipi dosegli le še po dve točki. Po prvih 12 minutah igre je Dallas tako vodil s 24:22.

Dončić se je na parket vrnil na začetku druge četrtine in prevzel vajeti igre v svoje roke. Po prodoru je dosegel še dve točki, žoga sicer ni šla skozi obroč, domači so jo blokirali, vendar šele potem, ko se je dotaknila košarkarske table. Sodniki so tako koš priznali. Zbral je tudi dve izjemni podaji, po obeh je žogo skozi mrežico zabil Dereck Lively II., še zlasti druga asitenca je bila nekaj posebnega, Luka jo je 'lansiral' s svoje polovice igrišča. Mavericks so povedli s 35:27.

Po minuti odmora se je Lively izkazal še z blokado, ki jo je prilepil Luguentzu Dortu, Irving je zadel trojko, po protinapadu pa je zaključil še Luka. Bilo je +13.

Pet minut pred koncem prvega polčasa je Jones Jr. zadel še svojo tretjo trojko iz prav toliko poizkusov, njegov skupni met pa je znašal 6/6. Dallas je takrat vodil s 45:33.

Dončić je kasneje s trojko poskrbel za najvišjo prednost gostov na tekmi pri +15. A sam konec četrtine je bil nekoliko slabši, OKC se je približal, dve sekundi pred koncem polčasa pa je Josh Green najprej sicer zgrešil met za tri točke, vendae je pobral odbito žogo in zaključil za 54:44.

Luka je bil v prvih dveh četrtinah izjemen. Z metom 7/11 (2/4 trojke, prosti meti 1/2) je zbral 17 točk, eno manj kot na celotnem zadnjem dvoboju v Dallasu, ko je sicer prišel do trojnega dvojčka. Do njega je bil tokrat na dobri poti že po polovici tekme, v svojo statistiko je namreč vpisal še šest skokov in sedem asistenc.

Luka Dončić | Avtor: Profimedia Profimedia

Drugi polčas se je začel z izgubljeno žogo domačih, na drugi strani je po Dončićevi osmi asistenci koš dosegel Daniel Gafford. Obe moštvi sta v naslednjih minutah spet zelo težko prihajali do košev. Ko je tik pred polovico tretje četrtine svojih prvih pet točk na tekmi, najprej je zabil, nato v naslednjem napadu zadel še trojko, prispeval Washington, se je Dallas odlepil na 65:51.

Po domači minuti odmora je Luka zadel še svojo tretjo trojko na tekmi, prednost je drugič narastla na 15 točk. Slovenski as je ob prednosti 68:53 sedel na klop. Zbral je 20 točk ter po 8 skokov in podaj.

Potem ko je OKC nanizal štiri zaporedne točke je Jason Kidd posegel po minuti odmora. Dončić je tudi po njej ostal ob parketu.

Dve minuti in pol pred koncem četrtine je Irving zadel trojko za 74:60. Nato se znova na sceno stopili delilci pravice, Dallasu so dosodili dve osebni napaki, na drugi strani je Shai Gilgeous-Alexander zadel koš, z dodatnim prostim metom pa domače približal na devet točk zaostanka. Razmerje v prostih metih je bilo 8:2 (OKC 7/8, Dallas 1/2).

Zadnja beseda v četrtini je vseeno pripadla Dončiću, ki je s svojo četrto trojko poskrbel, da se je v četrto četrtino krenilo z rezultatom 79:67.

Po deveti asistenci Slovenca je koš zadel Tim Hardaway Jr., nato pa je Luka nanizal kar osem točk. Najprej je zadel koš ob prekršku, vnovčil je tudi dodaten prosti met, sledil je še en uspešen met za dve točki, piko na i pa je postavil s trojko. Dallas je devet minut in pol pred koncem povedel z 89:71.

Prvemu zvezdniku gostov sta do trojnega dvojčka manjkala še skok in podaja, zbral je že 31 točk. Utišal je dvorano.

Po domači minuti odmora je SGA odgovoril s trojko. Mavericks so izgubili dve žogi v napadu, celoten obroč pa je pri odprtem metu za tri točke iz kota zgrešil Hardaway mlajši. Ko je bil na drugi strani v tem elementu uspešnejši Dort, se je OKC z delnim izidom 8:0 znova približal na deset točk zaostanka. Tokrat je bil za 'timeout' na vrsti Kidd. Čas je sicer tekel, na semaforju je ostalo še šest minut in pol.

Pogovor na klopi ni pretirano pomagal, po zgrešenem metu Irvinga je Jalen Williams poskrbel za 81:89. Gafford je niz domačih prekinil z enim zadetim prostim metom, na drugi strani je Chet Holmgren zabil za le sedem točk zaostanka. A sledila je deseta podaja Dončića za trojko Washingtona.

V zadnje dve minuti in pol je Dallas vstopil s prednostjo 95:86, nato pa so domači znova začeli z namernimi prekrški nad Livelyjem, enako taktiko so v tej seriji neuspešno že enkrat izvajali. Novinec je zadel oba prosta meta. Ko je nato Luka pobral deseti skok, je takoj podal v protinapad, Jones pa je zabil za 99:86.

OKC se je kasneje še približal na devet točk minusa, prišel tudi do žoge, a je nato SGA pokasiral 'banano'. Zaustavil ga je nihče drug kot Dončić, ki je svojo obrambno potezo tudi glasno proslavil.

Jones je po hitrem prekršku domače zasedbe nato zadel dva prosta meta za 101:90. Ostalo je le še 50 sekund, vse je bilo odločeno.

Kidd si je lahko privoščil, da je na klop potegnil Irvinga in Dončića. Na koncu se je končalo s 104:92. Dallas je povedel s 3:2 v zmagah, zmagovalci petih tekem so zgodovinsko gledano v ligi NBA dobili 82 odstotkov takšnih serij.

Dončić je z metom 12/22 (54,5 odstotka) zbral 31 točk (trojke 5/11, prosti meti 2/3). K temu je dodal 10 ulovljenih žog, 11 podaj in blokado. Na četrti tekmi je izgubil 7 žog, tokrat le tri. Če so se po zadnjem porazu pojavili številni kritiki, jih je Luka tokrat zagotovo utišal.

Še štirje košarkarji pri Dallasu so zbrali dvoštevilčno število točk: Jones Jr. 19 (met 7/9), Irving 12, Lively 11 (10 skokov) in Washington 10.

Pri domačih je znova izstopal Gilgeous-Alexander, ki je na primer v tretji četrtini dosegel 14 točk, vsi njegovi soigralci pa le devet. SGA je tekmo sklenil s točko manj od Dončića. Holmgren je zbral 13, nekoliko manj kot ponavadi, tokrat 12, pa jih je vknjižil Jalen Williams.