Marcus Rashford Roma Red Bull Salzburg Manchester United Barcelona Liga Europa Radenko Mijatović Benjamin Šeško Benjamin Šeško

Četrtek, 16. 2. 2023, 23.00

Liga Europa, 1/16 finala (prve tekme)

Polčas Barcelone in Uniteda za infarkt, le remi za Juventus

5

Barcelona Manchester United Marcus Rashford | Marcus Rashford je zadel za 1:1. Zadel je na vsaki od zadnjih petih tekem. | Foto Reuters

Marcus Rashford je zadel za 1:1. Zadel je na vsaki od zadnjih petih tekem.

Benjamin Šeško na prvi tekmi izločilnih bojev evropske lige, to je play-off za preboj v osmino finala, ni dobil priložnosti za igro. Njegov Salzburg je z 1:0 premagal AS Romo Joseja Mourinha. Infarkten pa je bil drugi polčas na tekmi Barcelona – Manchester United. Odločala bo povratna tekma, saj se je ta končala z 2:2. Juventus je na domači zelenici z Nantesom igral 1:1. Najvišjo zmago je dosegla Sevilla, s 3:0 proti PSV-ju.

Leipzig Joško Gvardiol
Sportal City veljal za velikega favorita, a mu je Hrvat pokvaril načrte

Barcelona in Manchester United sta v dobri formi. Zadolženi klub iz Katalonije vodi v la ligi, pred Realom Madrid ima velikih osem točk prednosti. United, ki ga v primerjavi z Barcelono ne pestijo finančne težave, a v zadnjih sezonah pogreša tako vrhunske rezultate kot lovorike, je po odhodu Cristiana Ronalda dvignil raven uspešnosti in se približal vrhu angleškega prvenstva. Na tekmi je imel odgovorno vlogo tudi Radenko Mijatović. Predsednik NZS je opravljal vlogo delegata Uefe.

Robert Lewandowski | Foto: Reuters Robert Lewandowski Foto: Reuters Barcelona je od prve minute odločno krenila po gol. Držala je žogo v svoji posesti (58 odstotkov igralnega časa) in imela v prvem polčasu 214 zaključenih podaj (Manchester United 116). A gola ni dosegla, tudi rdeči vragi so imeli v prvem delu igre dva nevarna strela v okvir vrat. David de Gea je bil denimo zanesljiv ob strelu Jordija Albe v 37. minuti. Na drugi strani je imel najlepšo priložnost Marcus Rashford, a je bil v 34. minuti na pravem mestu vratar Marc-Andre ter Stegen. Zaradi poškodbe je moral Xavi Pedrija zamenjati že pred koncem prvega polčasa. V igro je vstopil Sergi Roberto.

Marcos Alonso | Foto: Reuters Marcos Alonso Foto: Reuters Tudi drugi polčas je silovito začela domača ekipa, a tokrat se jim je pritisk obrestoval. Po kotu je obramba Manchestra pustila  preveč prostora Marcosu Alonsu in ta je z glavo zadel v 50. minuti. Le tri minute pozneje že izenačenje. Rashford je izkoristil svojo tretjo priložnost na tekmi. Izvrsten strel z desnega roba kazenskega prostora. Angleški reprezentant je zadel na svoji peti tekmi zapored, pravzaprav samo na treh od zadnjih 16 tekem (v vseh tekmovanjih) ni dal gola. Šest minut pozneje po kotu Uniteda se je zgodil pravi fliper v kazenskem prostoru, žoga se je na koncu v Barcelonin gol odbila od nesrečnega Julesa Koundeja.

Marcus Rashford | Foto: Reuters Marcus Rashford Foto: Reuters

Xavi je bil tako sredi drugega polčasa priseljen opraviti tri menjave naenkrat, istočasno je imel Robert Lewandowski prosti strel s 30 metrov. Dotlej malo opazen na zelenici je le za nekaj centimetrov streljal prek gola De Gee. V 76. minuti se je ponos Katalonije le vrnil v igro. Po napaki rdečih v obrambi je z velike razdalje streljal ali pa le želel podati v kazenski prostor Raphinha. Lewandowski je žogo zgrešil, šla mu je mimo nog, a je zletela v Manchestrov gol. To je bilo izenačenje na 2:2.

Marcos Alonso | Foto: Reuters Marcos Alonso Foto: Reuters Drame še ni bilo konec. V 86. minuti je Casemiro zadel okvir lastnih vrat! Le nekaj sekund pozneje je De Gea branil močan strel iz bližine Ansuja Fatija. Manchester je preživel tudi nalet Barcelone v sodnikovem dodatku. Na tekmi smo videli kar 35 strelov proti golu! S končnim rezultatom 2:2 je lahko bolj zadovoljen United, saj bo povratna tekma na njegovem Old Trafordu.

Šeško ni dobil priložnosti za igro

Salzburg Benjamina Šeška se je pomeril z Romo, slovenski nogometaš pa tokrat ni dobil priložnosti za nastop in je dvoboj presedel na klopi. V Salzburgu je imela prva priložnost za zmago Roma, toda v drugem delu je po strelu Andree Belottija vratar domačih Phillip Köhn žogo še odbil v prečko. Na drugi strani pa je Nicholas Capaldo povsem neoviran z glavo zadel v polno v 88. minuti za 1:0.

Lucas Ocampos se veseli zmage Seville s 3:0. | Foto: Reuters Lucas Ocampos se veseli zmage Seville s 3:0. Foto: Reuters V preostalih popoldanskih tekmah sta se Ajax in Union Berlin razšla brez golov, Šahtar Doneck pa je premagal Rennes z 2:1. Na večernih tekmah je Juventus igral 1:1 z Nantesom. Za Italijane je zadel Dušan Vlahović v 13. minuti, v drugem delu je izenačil Ludovic Bias. V drugem delu so Italijani dvakrat zadeli okvir vrat, izid pa se ni več spremenil. Monaco je v gosteh s 3:2 premagal Bayer Leverkusen, zadnji gol je v sodnikovem dodatku dosegel Axel Disas.

Sevilla je prepričljivo premagala PSV Eindhoven, potem ko je med 46. in 55. minuto dosegla vse tri gole. Sporting pa se je globoko v sodnikovem dodatku z golom Sebastiana Coatesa rešil za 1:1 z Midtjyllandom. Povratne tekme bodo naslednji teden.